Notebooky se Sandy Bridge jsou hromadně stahovány z trhu

0

Jak jsme psali na Extrahardware, Intel ve všech svých čipsetech pro procesory Sandy Bridge zjistil závažnou chybu. Odpověď ze strany výrobců notebooků na sebe nedala dlouho čekat, Toshiba je první, kdo stahuje celé své portfolio na Sandy Bridge.

O co jde? Přesně se o tom můžete dozvědět v článku Adama Vágnera na EHW, zde to vezmeme v kostce. Intel v pondělí prostřednictvím tiskové zprávy oznámil, že našel chybu v čipsetech šestkové řady, v noteboocích tedy v HM65, HM67, UM67, QM67 a QS67 Express. Jedná se o vadu v návrhu integrovaného řadiče SATA 3 Gb/s, v novějším SATA 6 Gb/s se chyba neprojevuje. V určitých případech může postupem času docházet k degradaci čipsetu, která se projeví ve snížení rychlosti nebo funkce připojených disků nebo mechanik.

Jinými slovy, postupem času začnou proudit řadičem SATA různé šumy způsobující bitové chyby na disku. Ty může systém opravit tím, že přenos zopakuje, ovšem když jich bude moc, dočkáme se znatelného zpomalení přenosů. V krajním případě může dojít až k odpojení disku, kdy už jej OS nebude schopný ani detekovat a neuvidíte jej ani v BIOSu.

Intel se zmínil, že v následujících třech letech by se chyba mohla projevit zhruba v 5-15 % případů, to ale závisí na mnoha faktorech, jedním podstatným je teplota běžného provozu, v noteboocích bude tak chybovost spíše vyšší. Zrovna u notebooků bychom ale čekali, že výrobci budou inteligentní a zařízení osadí na první dva porty řadiče, tedy 0 a 1 s rozhraním SATA 6 Gb/s, kterých se chyba netýká.


Klikněte pro zvětšení

Intel prodal zhruba 100 000 čipových sad a začali se ozývat první zákazníci s chybou. Vada již byla opravena a Intel tak vyrábí opravené čipsety. Výrobci desktopových základních desek (a hlavně obchody s nimi) zareagovali pohotově stažením produktů. Když se podíváte na Alfacomp.cz na nabídku desek se socketem 1155, zjistíte, že v nabídce jich je 36, ale na rozdíl od minulého týdne jsou všechny do jedné nedostupné a nelze je objednat. Takový IdeaPad Y560p s Core i7-2630QM ale dostupný je.

Chybě se nevyhnou notebooky, které mají dva disky a mechaniku a notebooky, které mají cokoli zapojené na pomalých portech SATA. Toshiba stahuje všechny své produkty se Sandy Bridge, těžko říct, zda si chce zachovat zodpovědné jméno nebo i u menších notesů zbytečně zapojila disk na pomalé rozhraní SATA. Staženy jsou všechny produkty Satellite, Portégé a Qosmio s procesorem Sandy Bridge, máte-li nějaký, Toshiba prohlašuje, že jej můžete vrátit prodejci za plnou nákupní cenu.

Zdroj: Laptoping

Ohodnoťte tento článek!