Notebooky v prodejích vedou

0

Podíl prodaných notebooků se stále zvedá: zatímco dříve byly nejprodávanějšími zařízeními stolní počítače, nyní je válcují zařízení přenosná, jejichž podíl na trhu činí až 70 procent.

Web Fudzilla nedávno uveřejnil některé nejnovější statistické údaje o prodeji počítačů v oblasti EMEA (území Evropy, Středního východu, Afriky) pro uplynulý rok 2010. Údaje jsou poměrně zajímavé: zatímco dříve byly mezi počítači nejprodávanější klasické desktopy, tento trend se mění, pomalu ale jistě. Největším tahákem dnes už nejsou stolní počítače, ale notebooky, které v současnosti tvoří až 70 procent všech prodaných počítačů. Na tradiční desktopy tak vychází přibližně pouhých 30 procent prodejů. Podíl desktopů je stále nižší, a očekává se, že v nadcházejících letech bude dále klesat.

Segment notebooků zahrnuje i tablety, které začínají tvořit stále větší podíl mobilních přístrojů. Výkonnější mobilní zařízení si již bez potíží poradí i s přehráváním Full HD videa. S příchodem dvoujádrových nebo čtyřjádrových procesorů poskytnou i dostatek výkonu pro náročnější úlohy.

Výrobci jako AMD či Intel mají k dispozici nové modely svých mobilních čipů. U všech je nyní standardem obdoba hybridního čipu, který kombinuje procesor i grafiku na jednom kusu křemíku. Grafický čip se stává stále univerzálnějším, takže ho lze využít i pro náročné paralelní výpočty a dosáhnout tak několikanásobně vyššího výkonu, než při použití procesorových jader.

Snižující se spotřeba by za několik let měla umožnit vyrobit notebooky a tablety, které bez jakýchkoli potíží vydrží více než jeden den provozu na baterie.

Navzdory ekonomickým potížím domácností i firem, vyplývajícím z celosvětové hospodářské krize, stoupá prodej osobních počítačů i v České republice. Také u nás vedou notebooky – například v roce 2009 zájem o klasické stolní počítače klesl o pět procent, zatímco prodej notebooků se meziročně zvýšil. Nejprodávanější značkou byl v roce 2009 Acer, na dalších pozicích se umístnily notebooky společností Hewlett-Packard, Asus, Dell a Toshiba.

Zdroj: Fudzilla

Notebooky v prodejích vedou

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář