NoteSlate: inkoustový tablet s výdrží 180 h

0

Tablet měl být nějakou náhradou novin, časopisů, poznámkových bloků a jiných médií. Problém je v tom, že tyhle noviny se skleněným displejem jsou hodně drahé a složité hračky. Proto česká společnost uvádí NoteSlate: jednoduchý papír.

NoteSlate se má zařadit někam mezi e-readery a klasické tablety jako je iPad. Na rozdíl od e-readeru nabídne velikou obrazovku, možnost kreslení, ukládání snímků, otevřený operační systém a další. Na rozdíl od iPadu řádově nižší cenu a elementární jednoduchost.


Co NoteSlate je? Jde o tablet s 13″ displejem typu e-ink. Rozlišení je krásných 750 × 1080 px, displej je dotykový a podporuje i více barev. Samozřejmě, jde o monochromatické zobrazovadlo, dovede ale ukazovat na svém pozadí víc barev, prostě přepnete barvu tužky. Procesorem v tabletu je nespecifikovaný pomalý ARM a výdrž se má vyšvihnout na neuvěřitelných 180 h. Proč tak dlouho?


Na tablet NoteSlate si můžete kreslit. Jde vlastně o 13″ papír, stačí vzít přiloženou tužku s gumou na druhém konci a kreslit po displeji, co jen se vám zamane. Značně jednoduchý vlastní OS a ovládání má jen tři hardwarová tlačítka pod obrazovkou – jde vlastně o prototyp jednoduchosti. Webový prohlížeč tu skutečně nemáte, videa přehrávat nemůžete, připojit se na internet zatím +- taky ne. Ale máte zkrátka digitální papír, schopný ukládat vaše čmáranice.

  • prozatímní verze firmwaru, 0.7, podporuje jen kreslení na displej, ukládání a načítání obrázků
  • verze 1.0 bude pracovat i jako mp3 přehrávač
  • verze 1.5 bude podporovat soubory PDF
  • verze 2.0 bude umět rozeznat napsaný text a třeba v něm vyhledávat

Nechybí ani podpora Wi-Fi, která bude zpřístupněna bez poplatku. Máme tu slot pro SD kartu, USB port a 3,5mm konektor na sluchátka. Pokud si NoteSlate získá hodně schopných příznivců, možná nám navrhnou i vlastní OS s podporou internetu (NS firmware je věc otevřená). Na trh zatím přijde jednobarevná verze Basic, pozdější verze Color budou umět až čtyři barvy, verze Natural má být schopna vnímat dotyk jakéhokoli pera / tužky.


Jak jsem řekl, jde o 13″ zařízení s tloušťkou pouhých 6 mm a rozměrem matného displeje 19 × 27 cm. Výdrž na baterku má stoupnout až k 180 h, a přitom NoteSlate váží jen 280 g. A další vychytávky – tužka se po položení na zařízení magneticky přichytí a chystají se i záda se solárním panelem pro jednoduché dobíjení.


Cena? Úžasných $99 bez DPH, tedy nějakých 2200 Kč vč. DPH. Pokud bude NoteSlate skutečně tím, čím být má a pokud se nezvedne cena či nebudou problémy s jeho distribucí, půjde o horkého kandidáta na e-dárek pro příští rok, a snad se i další výrobci chopí tohoto jednoduchého e-inkoustového návrhu. Dostupný bude zhruba od května / mája.

Zdroj: NoteSlate.com 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář