Nová architektura, lepší Skype. Daní bude odstřihnutí některých platforem

0

Že Microsoft něco naznačuje, se mi nezdálo. Nedávno Skype nabídl jiný způsob zasílání souborů. Tentokrát se blíží tomu, co předvádí většina běžných komunikačních služeb, a sice si soubory stahujete ze serveru, nikoli přímo od odesílatele či odesílatelky, takže si je také můžete stáhnout kolikrát chcete.

Skype změnil architekturu z části v roce 2012. Microsoft po odkoupení služby zrušil tzv. supernodes a nahradil je servery. Postupný přechod bude dokonán, úplný odklon od modelu peer-to-peer je na dohled. Uživatelky a uživatelé tak mezi sebou nebudou zprávy nebo hovory přenášet mezi sebou, prostředníkem bude server. V podstatě se tak ze Skypu stává obyčejný kecálek, který přichází o to, co dříve Skype dělalo Skypem. Je to škoda?

Skype umožňuje posílání souborů i odpojeným lidem
Skype umožňuje posílání souborů i odpojeným
lidem | Foto: Microsoft

Skype byl postavený pro fungování na počítačích, s nástupem mobilních zařízení se ale svět proměnil. Máme omezená připojení a akumulátory, jenž dlouho nevydrží. Dále používáme více zařízení a je zcela běžné, že je komunikátor spuštěný na více přístrojích současně. A víme, jak se Skype si v tomhle prostředí nevedl dobře. Microsoft se problémy snažil řešit, ale dodnes si lidé stěžují, že Skype např. nesynchronizuje oznámení.

Proto budu doufat, že bude nová architektura pro současnost skutečně vhodnější. Na blogu firma potvrdila, že díky nové architektuře funguje lépe právě zmíněné posílání souborů nebo videovolání. Díky ní pak bylo možné zavést skupinové videovolání na mobilech, chatboty nebo překladač. Aspoň to Microsoft tvrdí.

Přechod na novou architekturu, které Redmondští říkají cloudová, aby to znělo dobře a moderně, ještě není hotový. Teď přichází nejlepší část – právě ona migrace má být zdrojem některých problémů poslední doby, a sice nesynchronizovaných zpráv či zpožděného doručování zpráv. Vývojový tým proto doporučuje, aby všichni aktualizovali své klienty s tím, že se bude snažit případné trable řešit – a pokud možno se jim vyhýbat.

Ukončení podpory některých platforem

S přechodem souvisí důležité oznámení. Jak jste asi pochopili, klient musí novou architekturu podporovat. A ne všechny své klienty Microsoft zaktualizuje. V důsledku uvedených změn ukončí podporu Skypu pro:

  • Windows Phone 8.x,
  • Windows RT,
  • OS X 10.6 (nejnovější Skype stejně běží až v OS X 10.9 nebo novějším).

Nepřekvapí to. Zmíněné klienty používat můžete, dokud budou fungovat, ale nečekejte, že budou rozvíjeny. Pro všechny tři platformy platí, že Skype na nich bude podporován pouze do října 2016. Starší OS X nejlepší stejně skoro nikdo nepoužívá, zbylé platformy jsou rovněž minoritní. Na zařízeních s OS X 10.6 a Windows RT navíc můžete aspoň používat Skype v prohlížeči. Není to žádná hitparáda, známými si však napíšete a zavoláte.

Na mobilech to bude horší, protože tam žádná alternativa neexistuje. Technicky vzato by některé přístroje mělo být možné upgradovat na Windows 10 Mobile, ale ačkoli distribuce probíhá několik měsíců, ve svém okolí pozoruji řadu Lumií 830, které mají dodnes pouze Windows Phone 8.1. Doufejme, že budou včas zaktualizovány.

Na Chromebooku už lze volat přes Skype
Na Chromebooku už lze volat přes Skype

Pak je tu pár starších smartphonů, které Desítky nepojmou. Z mobilních Windows používá Desítky jen 10,9 % lidí, zhruba 86 % lidí zatím zůstalo na Windows Phone 8.x. Opět platí, že se v absolutních číslech jedná o minoritu lidí, nelze se divit, že Microsoft neplánuje Skype pro těch pár jedinců se starým systémem a starými přístroji předělávat. Blíží se zkrátka doba nákupu nových zařízení, naštěstí dnešní cenově dostupné Androidy nestojí za starou bačkoru. Přehled podporovaných platforem hledejte na webu podpory Skypu.

Je dále důležité poznamenat, že ukončení podpory neznamená konec komunikace. Není přímo řečeno, že by od října starší klienty natvrdo přestaly fungovat. Pouze v nich od té doby nenajdete nic nového a případné chyby už nikdo neopraví. Ukončení podpory vnímám jako formalitu, protože Skype pro starší platformy stejně žádné převratné novinky v posledních měsících nezažil.

Alfaverze Skypu pro Linux
Alfaverze Skypu pro Linux

Jako zajímavost bych zmínil, že Microsoft bude i nadále podporovat Windows XP, přestože se jedná o dva roky oficiálně mrtvý systém. Skype pro Android je plně podporován na zařízeních s procesorem založeném na architektuře ARMv7, byť na architektuře ARMv6 běží, ovšem bez videohovorů. Aktuální verze komunikátoru pak vyžaduje aspoň Android 4.0.3.

Microsoft ve svém příspěvku píše o tom, že se díky soustředění se na nejpoužívanější platformy může naplno věnovat zkvalitnění funkcí. Což je sice pravda, Skype byl ale výhodný právě v tom, že jste ho mohli používat všude. Na druhou stranu mu to v soutěži popularity nepomohlo dostat se na první místo. A řešit stížnosti největší části uživatelstva je zkrátka momentálně nejdůležitější.

Zdroj: Skype Blogs

Nová architektura, lepší Skype. Daní bude odstřihnutí některých platforem

Ohodnoťte tento článek!