Nová generace Radeonů má zcela novou architekturu

0

AMD pořádala tento týden v Bellevue u Seattlu svůj Fusion Developer Summit a především prezentace nové architektury grafických čipů byla velmi informačně bohatá. Málokdo asi čekal tak odvážné změny v návrhu v podstatě na všech frontách. Prezentaci vedl grafický kápo Eric Demers, takže byla velmi technická a především přítomná americká média jako TechReport z ní většinu zachytila.

Nové GPU jdou v duchu tvorby heterogenních architektur, stále většího prolínání kompetencí i základní funkcionality CPU a GPU a nemohu si to odpustit, do jisté míry ve stopách Nvidie. Zatímco v mikro pohledu není Fermi (nebo předchozí G80 až GT200) s právě představenou architekturou AMD podobná, z makro hlediska AMD v podstatě potvrdila, že podpora C/C++, systém cache s ohledem na GPGPU a opuštění VLIW jsou správnou cestou.

Docela by mě zajímalo, jak podobná bude další generace po Fermi, ale navržená kombinace MIMD a SIMD ve spolupráci se SMT (Simultaneous Multi-Threading, dobře znáte z procesorů Intel a konkrétní implementace HyperThreading) a virtuální pamětí x86 (sdílenou s CPU) společně s definitivním přesunem k superskalárnímu designu a novým systémem cache je krokem podobně odvážným jako třeba byla zmíněná Fermi od Nvidie. Úspěch bude záležet tedy určitě i na čase uvedení a připravenosti ekosystému.

Zdroj: TechReport

Ohodnoťte tento článek!