Nová generace Radeonů? Nejdříve na konci roku, do té doby vydrží na trhu HD 7000

0

Ačkoliv generální ředitel Rory Read učinil do médií vágní prohlášení o nových produktech chystaných na druhý kvartál letošního roku, spíše to vypadá, že AMD si na nějaký čas dá s vydáváním nových grafických karet oddech. Na roadmapu, podle níž se nic nového nechystá minimálně do třetího kvartálu 2013, upozornil na Twitteru Roy Taylor, jeden z nových zaměstnanců AMD, který přišel k AMD koncem minulého roku po angažmá v Rightware. Před tím dlouhá léta pracoval v Nvidii, kde se mimo jiné staral o vztahy s herními vývojáři.

Inu, podívejme se, co to vlastně japonský server 4Gamer, kam odkaz směřuje, zveřejnil.

Vypadá to jako snímky z prezentace AMD pro obchodní partnery a na prvním z nich se píše, že řady Radeonů HD 7900, 7800, 7700, ba i 6600 a nižší, zůstanou během roku 2013 „stabilní“. Minimálně v low-endu nás to překvapuje. Řada Radeonů HD 8000M pro notebooky, které AMD představilo na letošním CESu, sice obsahuje čipy z generace GCN, AMD ale již existující jádra doplnilo jedním novým s 384 stream procesory, které by v low-endu mohlo nahradit Radeony HD 6000 s čipy vyráběnými zastaralým 40nm postupem. V dohledné době se to ale nestane.

Nových Radeonů není třeba. Ačkoliv je konkurenční architektura Kepler o pár měsíců mladší, v testu Fire Strike z nejnovějšího 3DMarku, který by měl reprezentovat ty nejpokročilejší trendy a nejnovější technologie v herní grafice, vítězí Radeon HD 7970 GHz Edition. Alespoň do té doby, než Nvidia uvede „GeForce Titan“ s čipem GK110, nejde-li jen o promyšlenou kachnu.

AMD chce bojovat především poměrem cena/výkon. I když Radeony nejsou ve většině testů o tolik rychlejší jako zrovna ve Fire Strike, HD 7970 je přibližně o tisíc korun levnější než GeForce GTX 680 a aktuálně k němu můžete získat kupony na stažení Crysis 3 a Bioshock Infinite.

 

„Uniklá“ roadmapa tak potvrzuje ani ne dva týdny staré informace serveru SweClockers. Mají-li jeho zdroje pravdu, pak mezi AMD a Nvidií zavládla vzácná shoda, neboť ani Nvidia žádné novinky na nadcházející půlrok nechystá. A v případě AMD plně chápeme, že po decimaci vývojových oddělení je potřeba zvolnit z dosavadního tempa a soustředit síly na důležité produkty, a to herní GPU momentálně nejsou (28nm i DirectX 11.1 jsou stále nejnovější technologie, které je možné mít). Ve světě, kde budou stolní počítače a herní hardware mít stále menší význam, je to (bohužel pro nás) rozumné manažerské rozhodnutí.

Zdroj: 4Gamer.net

Ohodnoťte tento článek!