Datacentra dostanou mnohem rychlejší sítě: přichází 800Gb/s Ethernet

0

V osobních počítačích pořád vyhlížíme, kdy se dostane do normálních dostupných produktů desetigigabitový, 5,0Gb/s nebo aspoň 2,5Gb/s Ethernet (a pořád je to ve stádiu „snad už konečně brzo“). Ale v serverech a oblasti síťové infrastruktury je vývoj mezitím úplně jinde. Stávající standard drátového síťování Ethernet už chvíli umí rychlost až 400 Gb/s. A teď zajde vývoj ještě dál: byla vydána specifikace nové generace Ethernetu, která rychlost posouvá až na 800 gigabitů za sekundu. Tedy 100 GB/s, což je propustnost pamětí na ne úplně nejhorších herních grafikách (kde jde o spojení jen na nesrovnatelně krátké vzdálenosti).

Specifikace osmisetgigabitového Ethernetu má označení 800GBASE-R a jde o evoluci předchozího 400Gb/s standardu, proti němuž má logicky zvýšit přenosovou rychlost dvojnásobně. Autorem této technologie je Ethernet Technology Consortium – které už vyvinulo 25Gb/s Ethernet a následující rychlejší generace, ovšem donedávna používalo jméno „25 Gigabit Ethernet Consortium“. Nyní si tedy zvolilo nové generické jméno neodkazující ke konkrétní generaci. Členy této organizace jsou například Broadcom, Cisco, Dell, Mellanox.

800Gb/s Ethernet je založený na fyzické vrstvě PCS (Physical Coding Sublayer) ze 400Gb/s Ethernetu a zrychlení dosahuje zdvojnásobením počtu linek. Zatímco pro 400 Gb/s se používají čtyři linky s propustností 106 Gb/s, pro 800 Gb/s se jich použije osm, tedy dvě 400Gb/s sady. Standard je mírně modifikuje pro fungování s touto dvojnásobnou celkovou šířkou komunikace a modifikovaná je i komponenta MAC (Media Acess Control).

800Gbps Ethernet schemata 02
Schémata fungování 800Gb/s Ethernetu. Specifikace se dá stáhnout zde

Díky této architektuře se adaptéry a infrastruktura pro 800Gb/s Ethernet budou dát implementovat poměrně snadno na základě technologie už dostupné pro 400Gb/s sítě. Ovšem takovéto síťovky a prvky pak samozřejmě nebudete moci vsadit mezi už existující kabeláž, jelikož se počet linek změnil.

800Gbps Ethernet schemata 04
Schémata fungování 800Gb/s Ethernetu

800Gb/s komunikace pro síťovou infrastrukturu, pro domácnost asi ne

Tyto pokročilé Ethernetové technologie nebudou nijak levná záležitost. Asi ani nehrozí, že by se v nějaké relevatntní době tato, ale i ani 400 Gb/s generace Ethernetu třeba dostala i do spotřebitelského (nebo i „prosumer“) hardwaru. Zvlášť zhledem k tomu, jak se pořád odkládá přechod domácností na desetigigabit (takže kvůli tomu byly vyvinuty mezistandardy 2,5Gb/s a 5,0Gb/s a i ty se prosazují velmi pomalu).

Půjde tedy asi čistě o záležitost superpočítačů, datacenter a výkonné internetové infrastruktury. V té by se nasazení rychlejších propojení mohlo hodit, protože její kapacitu je evidentně třeba navýšit, jak ukázalo náhlé větší zatížení v důsledku pandemie koronaviru a souvisejících karantén. 800Gb/s Ethernet tak může být mimo jiné prostředkem, jak zajistit domácnostem víc kapacity na streamování videa ve vysokých rozlišeních nebo hraní her streamovaných z cloudových serverů ve stylu Google Stadia nebo GeForce Now.

Zdroj: Ethernet Technology Consortium (1, 2)

Datacentra dostanou mnohem rychlejší sítě: přichází 800Gb/s Ethernet
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 5 hlasů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.