ARM uvedl nová jádra Cortex-A78 a Cortex-X1. O 30 % lepší IPC, výkon konkurující Applu

Cortex-A78 je spíš mírná evoluce jádra A77 a hlavně zlepšuje spotřebu. Cortex-X1 je však první z nové linie jdoucí po maximálním výkonu konkurujícím Applu (a Intelu/AMD).

3

V posledních letech vydává ARM každý rok nové „big“ jádro pro mobily – loni Cortex-A77, o rok před tím Cortex-A76 a tak dále. Letos to bude trochu jiné. Vychází totiž další pokračovatel v této linii Cortex-A78, ale zároveň ještě jedno výkonnější jádro.

Novinka Cortex-X1 otevírá nový o třídu vyšší výkonnostní segment a ARM se v této linii pouští za vyšším výkonem se širším jádrem. Pokud vám vadilo, že jádra ARM Cortex se zaměřují jenom na energetickou efektivitu a minimalizaci zabrané plochy na čipu a nekonkurují ve hrubém výkonu jádrům Apple, linie Cortex X jde přesně po tomto: výkonnější a „širší“ architektuře s vyšším IPC.

Předchozí
Následující

IPC vyšší o 4–7%, ale vyšší takty v 5nm čipech

Celkově tedy toto jádro vypadá jako poměrně mírná změna proti A77, což ale dává smysl proto, že A77 bylo větší přepracování a další podobná revoluce asi bude příště. A současně si ARM nechal přidávání jednotek pro vyšší výkon do druhého jádra X1, což umožnilo se u A78 více specializovat právě jen na vyšší účinnost.

ARM uvádí, že Cortex-A78 by měl být schopen i při své menší velikosti zlepšit výkon až o 20 % proti Cortexu-A77, ale toto není zvýšení IPC. ARM uvádí, že jde o srovnání mezi těmito dvěma jádry při 1W spotřebě. Cortex-A77 má v takovém případě běžet jen na 2,6 GHz, kdežto Cortex-A78 už zvládne 3,0 GHz. Z toho by vycházelo, že IPC bude asi o 4 % vyšší, ovšem na jiném místě uvádí ARM zlepšení o 7 %.

Slajdy k vydání architektury ARM Cortex A78 – 11
ARM Cortex A78 má dosahovat až o 20 % lepší výkon než A77

Zvlášť na 5nm procesu by mobilní čipy měly s touto architekturou dosahovat vyšší takty – možná se dostanou i na ty 3 GHz. To teoreticky zvládne i A77, ale reálné čipy takto vysoko nešly.

Cortex-A78 údajně umožňuje při taktu 2,1 GHz dosáhnout stejný výkon jako A77 na 2,3 GHz a přitom mít poloviční spotřebu. Ovšem pozor – obě tato srovnání jsou v benchmarku SPECint2006, takže výkon v jiných může být trošku jiný.

Uváděná zlepšení výkonu a efektivitu zahrnují i zlepšení z 5m výroby

A vůbec největší háček je v tom, že v těchto srovnáních ARM počítá s tím, že Cortex-A77 je vyráběný na 7nm procesu TSMC (7FF), kdežto pro Cortex-A78 už se v těchto projekcích uvažuje 5nm proces (5FF). Takže tyto uváděné přínosy nejsou čistě architektura, je v nich započítáno i zlepšení, které dodá nový proces. Což je dost podstatné.

Slajdy k vydání architektury ARM Cortex A78 – 12
Tyto grafy srovnávají výkon, spotřebu a plochu jádra ARM Cortex A78 s předchůdci na stejném 7nm procesu a při stejné frekvenci 3,0 GHz

ARM uvádí také čísla pro obě jádra vyráběná na procesu 7FF. V takovém případě má být výkon A78 lepší až o 7 % (nevíme, zda se liší frekvence), spotřeba o 4 % nižší (ta je ve Dhrystone, ne ve SPECint2006) a plocha o 5 % menší. Ovšem toto srovnání je mezi Cortexem-A77 s kapacitami L1 cache na 64 KB a Cortexem-A78 se 32KB kapacitami. Pokud by novější jádro nemělo volitelné menší cache, asi by mělo větší velikost a spotřebu, ale také výkon.

ARM jako obvykle toto jádro oficiálně oznamuje v předstihu před reálným hardwarem, ale klienti ho měli pod NDA k dispozici delší dobu. První procesory by tedy měly být oznámeny letos a od přelomu roku už by se toto jádro mělo začít objevovat v prvních telefonech – bude to tedy produkt zejména pro rok 2021.

Článek pokračuje na další stránce.

Předchozí
Následující

3 KOMENTÁŘE