Nová Nokia to rozjede ve velkém. Do půl roku uvede smartphony, tablety i hloupé mobily

1

První prosinec 2016 je datum, kdy se Nokia vrací na mobilní trh. Nikdy sice úplně nezmizela a navíc začátkem měsíce nebylo uvedeno žádné nové zařízení, ale firma oživující slavnou značku si toto datum z nějakého důvodu vybrala k ohlášení comebacku.

Jak se věcí mají? Restart Nokie mají na svědomí čtyři firmy. Původní finská Nokia prodala svůj mobilní byznys Microsoftu a ten mohl pod jejím jménem vydávat nové telefony. Nokia až do třetího čtvrtletí 2016 nemohla žádný nový telefon uvést. Jenže mobilní divize u Microsoft nevzkvétala, a tak ji Redmondští rozpustili. Za 350 milionů dolarů prodali většinu divize dvěma společnostem – nově vzniklé HMD Global se sídlem ve Finsku a FIH Mobile (patří pod Foxconn). HMD získal tvůrčí tým a designové know-how. FIH Mobile si z akvizice odnesl továrnu v Hanoji a distribuční síť.

HMD Global, domov telefonů Nokia
HMD Global, domov telefonů Nokia

HMD Global je tím, kdo se o vzkříšení značky postará. Od Nokie získal licenci na použití slavného jména (po dobu deseti let) a přístup k patentům. HMD bude zařízení spolunavrhovat, FIH Mobile je vyrobí a pronajme HMD své distribuční kanály. HMD tak bude mít dohled nad prodeji, servisem, rozšiřováním ve světě a marketingem. Do něj chce v nadcházejících třech letech investovat minimálně 500 milionů dolarů.

Výkonným šéfem HMD je Arto Nummela, který dříve pracoval ve vyšším managementu Nokie a posléze i Microsoftu. Marketing bude mít na starost Pekka Rantala, který podobnou roli dříve zastával v Nokii a mimo to také šéfoval Roviu (tvůrci Angry Birds).

 

První zařízení nové Nokie mají přijít v první polovině roku 2017. HMD si už rezervovalo místo na únorovém veletrhu MWC, takže k představení novinek dojde možná už tam. Nové smartphony a tablety poběží na Androidu, HMD ale uvede i hloupé Nokie. Uvidíme, jestli půjde jen o pokračování nudy jako za Microsoftu, nebo bude HMD trochu odvážnější.

Zdroj: HMD

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „Výkonným šéfem HMD je Arto Nummela, který dříve pracoval ve vyšším managementu Nokie a posléze i Microsoftu“

    Takže asi nějak tak : nebyl schopen to někam postrčit ani pod jedním ze dvou majitelů, tak se znovu vrátí k tomu prvnímu. Hlava mi to nebere. Nechtělo to už možná někoho jiného ? Nokii a následně LUMIE od MS nezabilo nic jiného, než naprosto neschopný management společnosti.