Nová Picasa 3.5: rozpoznávání obličejů a další novinky

0

Správce fotek můžeme rozdělit do dvou kategorií podle toho, zda s fotografiemi pracují podle toho, jaký si vyberete adresář, nebo zda prohledají celý počítač a fotografie zobrazí v různých virtuálních albech nezávisle na tom, kde se snímky nacházejí.

Google Picasa dovede obojí. Jedna jeho součást běží na pozadí a indexuje seznam obrázků ve vašem počítači. Když si spustíte hlavní okno, uvidíte seznam nalezených složek spolu s obrázky, které se v nich nacházejí. Tyto složky jsou řazeny podle data vytvoření a nemáte na první pohled k dispozici informaci o umístění těchto složek. Žádnou stromovou strukturu v Picasa nehledejte. Na druhou stranu je toto zobrazení stále odpovídající skutečnému umístění fotek na disku.

Druhou možností je vytvoření virtuálních alb, do kterých si fotografie přetáhnete úplně nezávisle na tom, v jaké složce se na disku nacházejí. Nevím, kolik času jste ochotni třídění fotografií obětovat. Minimálně pro výběr určitých snímků, se kterými provedete nějakou hromadnou úpravu, se virtuální alba hodí.

Součástí programu Picasa je také jednoduchý editor fotografií. Poklepáním na snímek se přepnete do režimu úprav, kde pomocí několika tlačítek změníte vyvážení barev, zaostření a různé další parametry snímku. Kromě toho nabízí Picasa různé doplňkové funkce, jako je vypalování, tvorba koláží a videa a automatická synchronizace složek s fotogalerií na internetu – službou Picasa Web Albums.

Nová verze Google Picasa 3.5 je v tuto chvíli (článek připravován v pátek 25. září) k dispozici pouze v anglické jazykové verzi, k jejímu stažení použijte tento přímý odkaz. Novinek ve verzi 3.5 není mnoho, ale o to zajímavější jsou.

Rozpoznávání obličejů

Užitečnou funkci rozpoznávající fotografie s obličeji lidí jsem poprvé zaznamenal v placeném správci a editoru fotografií Adobe Photoshop Elements. Později se tento nápad objevil také ve zdarma dostupné Windows Live Fotogalerii. Nyní s touto pomůckou přichází také Picasa 3.5.

Po importu fotografií dojde k rozpoznání obličejů na snímcích a v momentě, kdy se přepnete do nějaké složky nebo alba s obrázky, objeví se na pravé straně panel se seznamem nalezených obličejů. Po označení konkrétní fotografie se tento seznam zredukuje jen na ty obličeje, které se nachází na vybraném snímku. Funguje to i obráceně. Na obličej musíte poklepat, poté se označí fotografie, kde se vyskytuje.

Namátkou jsem zkusil porovnat několik fotografií pořízených v centru Brna pomocí Windows Live Fotogalerie a nové Google Picasa. Rozpoznávání obličejů dopadlo ve prospěch správce fotek od Google – našel jich několikrát více. Zdá se totiž, že rozpoznávací algoritmus v Google Picasa si poradí i se snímky, na kterých je fotografovaná osoba otočena bokem, nebo na kterých není obličej dokonale zaostřen.

Rozpoznávání samozřejmě funguje i na snímky, které již máte ve svém archivu delší dobu. Picasa 3.5 si je dodatečně zkontroluje, jen jí dejte čas.

Práce se jmény lidí

Jak si můžete všimnout, vedle obličejů nalezených osob je k dispozici políčko pro zadání jejich jména. Zapište název osoby a stiskněte Enter. Zobrazí se nové okno, kde osobu přidejte do seznamu tlačítkem New person – pokud je to někdo úplně nový, jinak jej vyberte z nabízeného seznamu.

Jakmile takto přidáte prvního člověka do seznamu, objeví se v seznamu alb a složek na levé straně záznam o nové osobě – seznam se postupně bude rozšiřovat. Teď ale přichází ta úžasná věc, kterou Picasa strčí současnou verzi Windows Live Fotogalerie do kapsy. Jakmile na osobu v seznamu na levé straně kliknete, zobrazí se náhledy dalších fotografií s výřezem obličejů, u kterých si Google Picasa myslí, že patří této osobě. Klepnutím na Confirm all potvrdíte správnost výběru všech snímků, případně použijete fajfky nebo křížky. Tímto způsobem přiřadíte fotografie ke konkrétním jménům maximální možnou rychlostí.

K dispozici je také album se všemi osobami nalezenými ve vaší fotogalerii. Stačí klepnout na položku Unnamed a prohlédnout si zatím nepojmenované osoby.

Práce s obličeji osob a jejich jmény dává galerii v Picasa netušené možnosti. Nejenom, že rychle spárujete obličeje s konkrétními jmény, ale zároveň možná najdete i snímky, u nichž jste neměli ani ponětí, že by na nich daný člověk mohl figurovat. Seznam osob je samozřejmě možné synchronizovat s online kontakty v Google.

Geotagging – zeměpisné informace

Poněkud méně nápadnou novinkou je geotagging. Pokud jste jej doposud nepoužívali a váš fotoaparát nebo mobil nedovede pořízeným snímkům přiřadit informaci o místě fotografování, pak při práci s Google Picasa jistě tyto informace začnete zpracovávat. Je to totiž stejně snadné a dokonale pohodlné, jako u vyhledávání obličejů popsaného výše.

Klepněte na tlačítko Places a vyhledejte danou lokalitu. Mapy jsou standardní Google Maps, k dispozici je i přibližování nebo výběr různých zobrazení (klasika, satelit, hybridní, terén). Snímek teď přetáhněte na konkrétní místo na mapě. Picasa se zeptá, zda chcete obrázek spárovat právě s tímto místem. Stačí potvrdit a jste hotovi. Takto lze k místu přiřadit i více fotografií najednou.

Z importu rovnou na web

Vylepšený importní nástroj umožňuje rovnou při importu zvolit, zda chcete snímky nakopírovat do webového alba Picasa. Stačí zatrhnout volbu Upload, z rozbalovací nabídky Options vybrat velikost nahrávaných fotografií a případně přidat osoby, se kterými chcete snímky sdílet. Pak stačí klepnout na tlačítko Import a pokračovat tak, jak jste zvyklí.

Předpokladem toho, že vám Google Picasa 3.5 umožní nahrávání na web, je přihlášení pomocí odkazu v pravém horním rohu okna aplikace.

Lepší práce se značkami

Poslední novinka z aktuální verze Google Picasa, je vylepšená práce s tagy – značkami. Stačí, když v pravé části klepnete na tlačítko Tags a hned si zobrazíte tlačítka pro přiřazení nejčastěji používaných značek k vybraným obrázkům. V základní podobě jsou tato tlačítka bez popisků, k nastavení se dostanete klepnutím na oranžové ozubené kolečko.

Nová Picasa 3.5 opravdu překvapila. Již tak povedený program, který se nebojím doporučit méně zkušeným uživatelům, považuji v tuto chvíli za nejlepší nástroj pro hromadné rozpoznávání obličejů ve vaší fotogalerii.

Ohodnoťte tento článek!