Nová síťovka Killer pozná pakety her a důležité weby, priority lze řídit ručně

0

Minulý týden jsme zde měli zprávu o novém řadiči USB 3.1 od ASMedia (označeném ASM2142), jenž by se pomalu měl začít objevovat na různých deskách. „Prokeclo“ se o něm MSI, které zároveň avizovalo i novou verzi hráčského síťového adaptéru Killer, vyráběného firmou Rivet Networks (zformovanou z divize Atherosu/Qualcommu, pod jehož hlavičkou tato linie síťovek několik let vznikala). Nyní byl již odhalen i tento čip, který soudě dle popularity předchůdců naleznete na řadě základních desek míněných pro herní PC.

Tento nový síťový adaptér má jméno Killer E2500 a navazuje na starší typ Killer E2400. Fyzicky by ale mělo jít už o novější čip, jenž by měl mít vyšší výkon při zpracovávání packetů síťového provozu. Zatím jde však stále o Ethernet gigabitové generace, na 10Gb/s sítě ještě ve spotřebitelské oblasti část nenazrál a mezi integrovanými síťovkami teprve ne.

Killer Ethernet E2500
Killer Ethernet E2500

Celé řešení by opět mělo do velké míry záviset i na obslužném softwaru s technologií Advanced Stream Detect 2.0, který by Pro Killer E2500 měl být výrazně vylepšen. Připravované novinky se mají částečně dostat i uživatelům modelu Killer E2400, ovšem s omezeními, na starším křemíku některé funkce údajně nebudou dostupné.

Killer E2500 analyzuje packety a vytvořená připojení za tím účelem, aby je mohl prioritizovat. Interně pracuje s šesti úrovněmi priority, které přiřazuje jednak automaticky na základě svých přednastavení, je ale možné je konfigurovat. Důležitost konkrétního packetu posuzuje E2500 jednak na základě detekování zrovna běžícího programu, kromě toho ale také rozeznává stránku, na kterou se připojujete – ve výchozím stavu by měl znát až 500 globálně populárních webů. Tato funkce tak například dokáže prioritizovat packety streamovaného videa z Youtube bez ohledu na to, v jakém prohlížeči jej otevíráte, a zároveň je zpracovávat přednostně před provozem jiných stránek současně v tomto prohlížeči otevřených.

E2500 klasifikuje programy a weby do šesti stupni priority
E2500 klasifikuje programy a weby do šesti stupni priority

Ve výchozím stavu dává adaptér rozpoznaným hrám automaticky prioritu 1 („reánlý čas“) nebo 2, instant messengerům a podobným komunikačním programům 3, zatímco běžné weby dostávají prioritu 3 až 5 dle obsahu (většina 4, méně důležitý obsah 5, audio a video 3). Nejnižší prioritu 6 pak dostává například stahování aktualizací nebo dalších velkých objemů dat. Výsledkem toho všeho pak má být lepší latence („ping“) a další výkonnostní ukazatele pro hry. Tedy alespoň proti standardním integrovaným síťovkám – Killer se ve svých materiálech srovnává s „běžným pracím práškem“, což by asi mohly být nejrozšířenější čipy Realteku.

 

 

Killer Control Center

K síťovkám bude jako uživateli přístupné ovládací rozhraní dodávánanová  aplikace Killer Control Center, kde lze pro jednotlivé aplikace nastavit priority ručně. Lze jim také stanovit omezení na přidělený datový tok, aby nespotřebovávaly celou kapacitu připojení, a to zvlášť jak pro download, tak upload. Aplikace se dají od připojení i zcela odstřihnout.

Aplikace Killer Control Center
Aplikace Killer Control Center

Killer E2500 coby čip pro drátový Ethernet bude opět nabízet možnost spřažení s bezdrátovým Wi-Fi adaptérem Killer 1535, pro což má firma poněkud dětinský marketingový název Killer Double Shot Pro. Tato konfigurace má slučovat přenosové kapacity obou rozhraní, přičemž při jejich kombinaci opět pracuje s prioritami. Software dokáže spravovat provoz na obou rozhraních a lze nastavit, jaké kategorie priority mají směřovat na kterou síť, typicky by tedy ty náročnější na rychlost a odezvu jako hry (1–3) byly přiřazeny drátové síťovce, zatímco bezdrátový adaptér by mohl stahovat a obsluhovat další aplikace.

Aplikace Killer Control Center
Aplikace Killer Control Center

Software Killer Control Center má firma dodávat výrobcům desek či notebooků, kteří tyto čipy použijí, jako jakousi referenci. Na jejím základě si pak aplikaci ta která firma bude moci upravit pro své potřeby (často asi také s vlastním designem). To bude dobré pro to, aby byly funkce řádně uzpůsobena konkrétní desce, ovšem obávám se, jestli filtrace přes dodavatele hardwaru nebude v praxi omezovat rychlost a frekvenci aktualizací, které se nakonec k uživateli dostanou. Tyto třetí strany asi na údržbu aplikace nebudou mít takové prostředky.

 

První oznámenou deskou, na které se Killer E2500 má objevit, by měla být výše zmíněná MSI Z170A Gaming M6. Stejný výrobce prý čip použije také v herních počítačích Aegis Ti a eventuálně asi také v dalších základních deskách. Kromě toho by se údajně E2500 měl ukázat také na deskách Gigabyte, tam ale zatím jména konkrétních modelů nepadla.

Zdroje: Rivet Networks, AnandTech, Tom’s Hardware

Nová síťovka Killer pozná pakety her a důležité weby, priority lze řídit ručně

Ohodnoťte tento článek!