Je tu nová verze Cinebench, R23. Umožní porovnat x86 a ARM, přímo podporuje Apple M1

21

Tento týden Apple odhalil svůj první procesor ARM pro počítače s MacOSem, označený Apple M1. Slibuje s ním enormní výkon, ba dokonce nejvyšší výkon ze všech procesorů vůbec. Srovnávání s tím, co teď máme v PC, ať už jsou to Intel Comet Lake a Tiger Lake nebo Zen 2 a Zen 3 od AMD, tedy bude hodně zajímavé.

U takových poměřování piníků (respektive spíš kuliček, protože Apple Silicon bude vždy napevno pájený na desku) ovšem je problém. Procesory běží s odlišnou instrukční sadou a na odlišném operačním systému, což může výsledky dost ovlivňovat. K benchmarkům jako je Geekbench, dostupným na více platformách, se teď ale přidává jedna stálice z testů výkonu: Cinebench. Firma Maxon vydala teď po roce a půl od R20 novou verzi, která explicitně podporuje procesor Apple M1, takže bude možné ho s procesory x86 porovnat už i v náročném 3D renderingu.

Princip testu Cinebench je stejný jako dříve. Počítá na CPU (ne na GPU) raytracingovou scénu pomocí enginu, který používá software Maxon Cinema 4D R23 – nová verze benchmarku přísluší k nové verzi tohoto programu. V podstatě má sloužit na otestování toho, jak vám tento software s daným procesorem posviští (mimochodem Maxon o něm říká, že je to „real-world benchmark“). Ovšem k měření výkonu ho samozřejmě můžete použít jen tak, bez ohledu na to, zda máte o používání Cinema 4D zájem. Protože jde o výpočetně náročný test, jenž zároveň dává čísla dobře porovnatelná mezi sebou, těší se docela velké popularitě.

Novinky: možnost prověřit Apple M1, nová škála

Cinebench R23 upgradoval vykreslovací engine na ten, který pohání Cinema 4D R23 a používá nový kompilátor. Skóre nové verze má tedy jinou škálu než z těch předchozích a mezi sebou se nedají porovnávat – má to smysl jen vždy mezi výsledky Cinebench R23.

Benchmark Cinebench R23 Zdroj: Cnews.cz

Nová verze by měla lépe sedět novým procesorům – asi i x86, ale hlavní pecka je samozřejmě podpora ARM MacOS – pokud mi něco neuniklo, tak by měla být nativní – aplikace tedy na počítačích Applu bude umět měřit výkon ARM procesorů (pro Windows 10 zdá se ARM binárky nejsou, dost škoda). Zejména je přímo oficiálně podporovaný onen údajný nový trhač asfaltu, Apple M1. Ten mimochodem není podporován jen v benchmarku, ale od včerejška také v celém Cinema 4D R23.

Maxon přidal určité dílčí změny v chování programu. Test jednojádrového výkonu je teď například možné spustit kliknutím přímo z hlavní obrazovky, už není nutno chodit do podmenu. Program by nyní měl mít minimální dobu běhu, pod kterou nepůjde, aby na extrémně rychlých (respektive extrémnějádrových) počítačích nebyl hotov příliš rychle.

Cinebench R23 na začátku vícevláknového testu. Program běží, dokud neuběhne alespoň 10 minut. Pokud do té doby vykreslení nestihne dokončit aspoň jednou, trvá i déle Zdroj: Cnews.cz

Když se této doby (výchozí nastavení je 10 minut) nedosáhne, spustí se další průchod renderování. Požadovanou dobu běhu lze v menu nastavit, pokud chcete Cinebench použít místo benchmarkování jako stress test k ověření stability po přetaktování.

Cinebench R23 existuje pro operační systém Windows 10 a MacOS (musí být 10.13.6 nebo novější). Verze pro Windows vyžaduje 64bitové CPU podporující instrukce SSE3 (to eliminuje ale zřejmě jen 130nm Athlony 64, tyto instrukce mělo až 90nm jádro Venice). Na MacOS jsou také podporované jen 64bitové procesory – buď x86/Intel, nebo Applovský křemík M1. A na obou platformách je také potřeba mít 4 GB operační paměti. Cinebench testuje, zda je RAM dost, jinak se nespustí. Také by se měl odmítnout spustit na nepodporovaných CPU.

Cinebench R23 po dokončení ST i MT testu Zdroj: Cnews.cz

Portable verze tentokrát nechybí

Stáhnout by se benchmark měl dát i skrze aplikační obchod (Microsoft Store), ale tam ještě včera nevyla verze R23 vidět, Microsoft měl stále vyvěšenou verzi R20. Vedle toho má však Maxon na svém webu také samostatně stahovatelné archivy, které stačí rozbalit a spustit – ty uvítají taktovači, kteří třeba při polévání procesoru dusíkem nemají moc času na manipulaci s appstore. Jde o „portable“ program nevyžadující instalaci.

Příkladová skóre procesorů uložená v programu Cinebench R23 Zdroj: Cnews.cz

Benchmarkování tedy zdar. To nejzajímavější, tedy srovnání s ARMem od Applu, sice bude možné až když se začnou prodávat patřičné MacBooky/Mac Mini, ale mezitím se může analyzovat, zda pořád platí, že Cinebench „naddržuje“ Ryzenům, nebo zda tentokrát třeba přinese větší přínos AVX2 a AVX-512.

Aktualizováno: Cinebench R23 podle informace získané Ianem Cutressem z AnandTechu nepoužívá instrukce AVX-512. Maxon je jak u Cinebench R23, tak v Cinema 4D R23 schválně vypíná (ačkoliv používaná knihovna Intel Embree je umí používat). Důvod je, že současné procesory se při použití 512bitových instrukcí stále podtaktovávají a toto vymaže nárůst výkonu, který by AVX-512 mohlo přinést. AVX/AVX2 by snad používáno ale mohlo být.

Galerie: Benchmark Cinebench R23

Zdroj: Maxon

Je tu nová verze Cinebench, R23. Umožní porovnat x86 a ARM, přímo podporuje Apple M1
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.5%) 16 hlasů

21 KOMENTÁŘE

   • Jde mi o to, jestli se benchmark dá nastavit určitým způsobem, což předpokládám asi tedy jde. Některé benchmarky třeba více staví na spolupráci CPU+RAM, jiné na hrubé síle výpočtu něčeho, jiné na grafice. Protože výsledky z Geekbench, kdy 10W procesor poráží Xeony, mi připadají dost odvážné.

    • Neda, je to jen testovaci scena kterou vyrenderuje pres Cinema 4D a podle toho jak rychle to CPU spocita takovy bude vysledek. Obsahuje jen tu scenu a renderovaci jadro, ne celou Cinema 4D takze nastavis kulovy.

    • Geekbench testy bezi pomerne kratce, cili maji sanci dobehnout bez nejakeho snizovani frekvence v malych zarizenich. To ze 10W cpu porazi Xeony neni zarazejici — v single-thread benchmarku. Xeony jsou ted trosku pozadu z pohledu single-thread vykonu i za tim co Intel bezne nabizi v jinych oblastech.