Nová verze levného notebooku OLPC

0

Počítače se známou zkratkou OLPC (One Laptop per Child) jsou vyráběny neziskovou organizací, která tyto levné počítače dodává na rozvojové trhy nebo do škol. Cílem je, aby každé dítě mělo svůj počítač – děti ze zaostalejších zemí tak mohou získat alespoň nějaké vzdělání a základní znalosti moderních technologií.

Představa stodolarového notebooku postupem času vzala za své, nakonec se podařilo vyrábět první notebooky OLPC XO s cenou kolem 200 USD. Nejnovější verze s označením OLPC XO 1.5 obsahovala úsporný procesor VIA C7-M s podporou 3D akcelerace a přehrávání videa, 1 GB operační paměti a 4 až 8 GB flash paměť pro operační systém a ukládání dat. Základem je také snadné síťové propojení prostřednictvím Wi-Fi.

Na letošním veletrhu CES se ale objevila další verze laptopu OLPC. Nejnovější verze kompletně přechází na úspornější platformu ARM. Oproti platformě x86 nabízejí dostatečný výkon, přičemž spotřeba a cena jsou na mnohem přijatelnější úrovni.

OLPC

V oblasti platformy ARM byl vybrán výrobce Marvell a jeho Armada 610, která obsahuje jednojádrový procesor Cortex-A8 s frekvencí 1 GHz a výkonným grafickým čipem. Dle specifikací si poradí i s plynulou akcelerací Full HD videa. Celková spotřeba je přitom o polovinu nižší, než u předchozího modelu, konkrétně se jedná o 2 W. S takto nízkou spotřebou začíná být efektivní i soběstačná výroba energie, například ze Slunce pomocí solárních článků.

Další novinkou bude dotykový 8,9palcový displej od společnosti PixelQI, která se tímto hybridním řešením zabývá. Takový displej obsahuje dvě různé vrstvy s rozdílnými technologiemi, obvykle je k dispozici barevná obdoba LCD a pak černobílá vrstva s výbornou čitelností i na přímém světle a s nízkou spotřebou, podobně jako u čteček elektronických knih. Počítač má opět gumovou klávesnici, do rukou prvních dětí by se měl dostat již v létě tohoto roku.

Zdroj: diTii.com

OLPC

Nová verze levného notebooku OLPC

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Mohu se zeptat autora, kde prisel ke 120FPS u 3D zobrazeni? 🙂
    Nektere hry jsou hratelne plynule uz od 25FPS jako u Crysis, takze v souctu pro 3D by mela grafika ve 2D rezimu udelat alespon 50FPS a to pro HD6870 neni problem, ikdyz se snizenymi detaily.
    Kazdopadne aktivni tech pro 3D je stejne nepouzitelna.