Nová vlajková loď Huawei P8 je plná užitečných vychytávek (první pohled a video)

0

Představení předcházelo krátké zhodnocení předchozích smartphonů řady P, na které nová P8 navazuje. V roce 2012 přišel Huawei P1 (slovo Ascend je už zcela odstraněno i ze starších modelů), následoval P2 a po něm rychle P6. Za rok potom P7. P6 a P7 měly zakulacenou dolní hranu, P7 byl kovový se skleněnými zády. Kromě prvního P1 měly všechny vlastní chipsety.


 

Ve zkratce:

  • Opět tenčí a celokovový
  • Optická stabilizace
  • Focení na dlouhý čas bez stativu
  • Dvojitá anténa
  • Roamingová databáze
  • DualSIM
  • Akumulátorový firewall
  • Nalezení „ztraceného“ telefonu v místnosti
  • V prodeji za dva měsíce


 

Huawei P8 – první rychlý pohled

Nový Huawei P8 je tenký 6,4 mm, což je méně než iPhone 6 (6,9 mm) i Samsung Galaxy S6 (6,8 mm). Naše změření elektronickou šuplerou ukázalo sice hodnotu 6,81 mm, ale v tloušťce si přidávají všechny značky, takže i iPhone a Galaxy bude mít o nějakou tu desetinku více.


 

Ale u tak tenkých přístrojů je to už celkem jedno, důležitější je spíše pevnost, což kovový P8 splňuje. Aférka s ohýbáním se ho týkat nebude. Však také byly všude vitríny s ukázkami jednolitého šasi.


 

Huawei P8 už nemá zaoblenou dolní bradu, zato broušené hrany okolo celého obvodu. Vypadá to moc hezky. Veškeré ovládací prvky jsou na pravé straně. Zapínací tlačítko (už není kulaté), ovladač hlasitosti a dva šuplíky přístupné nástrojem – jeden pro nanoSIM, druhý pro microSD, přičemž ve verzi dualSIM bude slot na microSD sdílený s druhou nanoSIM.

Voděodolnost zmíněna nebyla, nicméně displej je pokryt nano vrstvou, která odpuzuje kapky vody. P8 bude dostupný ve čtyřech barvách podle kapacity úložiště: Champagne, Gold, Titanium Grey a Carbon Black.


 

Velký v menším těle

P8 má úhlopříčku 5,2″ při rozlišení Full HD a Huawei slibuje kontrast 1500:1. Použil displej typu IPS Neo, což je obecně méně kvalitní verze IPS. Ale zatím jej nemáme naměřený kolorimetrickou sondou a třeba budeme příjemně překvapeni.


 

Huawei se jako jeden z mála chlubí jedním podstatným číslem, a tím je poměr plochy displeje vůči celé přední straně. Ukazuje to, jak moc dokázal výrobce využít prostor, protože kolem samotného displeje už je případné masivní šasi spíše na škodu. Nechcete, aby 5,2″ displej byl v obřím 7″ šasi. U P8 je tento poměr velmi nadprůměrných 78,3 % a úhlopříčku celého těla jsme spočetli na 6,42″. Tak malé nejsou ani některé 5″ telefony. Pokud se budou displeje zvětšovat pouze na úkor šasi, nemáme proti „pádlům“ ani slovo.

Foťák RGBW


 

Rozlišení předního fotoaparátu činí 13 Mpx, zadního 8 Mpx. Důležitější je však přítomnost optické stabilizace, která umí vyvažovat „klepání“ až v úhlu 1,2°. P8 má čtyřbarevný filtr RGBW (více o něm už v první novince) a nezávislý signálový procesor.


 

Šéf Huaweie Richard Yu zdůraznil, že jejich čočka fotoaparátu z těla nijak nevyčnívá, což je třeba u iPhonu kritizovaný prvek (pamatujete videa, kde to lidi řešili flexou?). Navíc má velmi dobrou světelnost a první pokusné fotky vypadají velmi dobře.

Nakonec představil ještě funkci luminografie (s dlouhým časem, tzv. režim bulb). Důležité na tom je, že je takto vyfotíte z ruky bez stativu. Nejprve si zaostříte na prvek, který má být statický, poté spustíte focení, po nějaké době jej zastavíte a P8 vyrobí fotografii plnou dlouhých světel automobilů, tekoucí vody apod., záleží na scéně. Funkce vypadá hodně hravě.


 

Dvojitá anténa a jiné funkce

Huawei se nenápadně vysmálo i problémům některých jiných telefonů s tzv. death gripem. Kovové tělo je totiž anténou samo o sobě, a když jej uchopíte „špatně“, síla signálu dramaticky klesá. P8 přišlo se dvěma nezávislými anténami v horní a dolní části, mezi kterými dokáže velmi rychle přepínat podle toho, jak telefon zrovna držíte.


 

Dále se chlubí stabilním signálem i při rychlosti 300 km/h, což je relevantní spíše pro uživatele jedoucí japonským šinkanzenem, než pro našince. Signál GSM je mimochodem standardizován do rychlosti 250 km/h.


 

Protože jsme v Londýně byli letecky, zaujala nás další novinka. Připojení smartphonu po přistání v cizí zemi trvá celkem dlouho a Huawei tvrdí, že to umí zrychlit až trojnásobně. Má totiž v telefonu vlastní roamingovou databázi.


 

Potěšující zprávou je, že P8 bude dualSIM. Pokud se bude prodávat u operátorů, půjde jistojistě o verzi pro jednu nanoSIM, ovšem dualSIM doporučujeme všem. Bude sdílená se slotem microSD a u dualSIMu bohužel nepůjde paměťovou kartu použít současně s druhou nanoSIM, takže u něj vybírejte velikost paměti pečlivěji.


 

Huawei zkouší i nový způsob ovládání. V řadě tlačítka-stylus-prst má být dalším krokem tzv. Rich-Touch, kdy na displej poklepáte kloubem prstu a získáte nová gesta. Zkrátka jiný typ doteku. Dvojitým poklepáním pořídíte snímek obrazovky, a když opíšete kroužek, vyberete jen část obrazovky.

Ukázka gest na displeji

Hardware HiSilicon

Hardware je opět založen na chipsetu z vlastní dílny HiSilicon. Tentokrát jde o osmijádrový Kirin 930, který má být zhruba dvakrát výkonnější než u modelu P7. Jde o architekturu big.LITTLE, kdy při malém zatížení čtyři výkonnější jádra odpočívají. Procesor doplňují nadstandardní 3 GB operační paměti. Wi-Fi je standardu pouze 802.11n, rychlejší 802.11ac, respektive 5 GHz, má jen phabletová verze P8 Max.


 

Kapacita nevyměnitelného akumulátoru činí 2600 mAh. Huawei představil funkci, která by se dala nazvat akumulátorovým firewallem. Hlídá, které aplikace mají vyšší spotřebu baterie a pokud je to již přes limit, takovou aplikaci uspí. Týká se to třeba takových žroutů, jakým je Facebook.


 

Výdrž baterie proto slibuje v průměru 1,5 dne (což ani tak není mnoho) a při intenzivním využívání přesně jeden den. Huawei podle svých slov minimalizovat zahřívání nejen díky kovovému tělu, ale použitím řady termálním konstrukčních prvků.


 

Další funkcí je automatické přidávání mezinárodní předvolby, takže není nutné mít všechny čísla uložená s předčíslím +420, pokud chcete volat ze zahraničí.

Zvukový projev zajišťuje samostatný čip Hi6402 a dva reproduktory. Mezi nimi si můžete všimnout správně orientovaného microUSB.


 

Ke zvuku se váže další funkce: hledání ztraceného telefonu. Stačí totiž nahlas říct frázi Hi Buddy (nebo jinou, kterou si nastavíte), telefon se probudí. Poté řeknete „Where are you?“ a od se ozve (třeba) zpoza polštáře.


 

Druhá verze chytrého náramku

Huawei představilo i novou verzi chytrého náramku TalkBand B2. Ten se už v první verzi vyznačoval tím, že tělo šlo z pásku vycvaknout a vložit do ucha jako handsfree. Tato užitečná funkce zůstala, stejně tak odemčení telefonu pouhým přiblížením k náramku.

Dalším chytrým dokoupitelným příslušenstvím je kryt displeje obsahující další displej, tentokrát ovšem 4,3″ typu e-ink. Na něm si můžete číst elektronické knížky, ale zobrazuje i počasí, hodiny či kalendář. Důležité je, že má velmi nízkou spotřebu.

P8 Max je 6,8″ velký Phablet

Huawei představil i model P8 Max, který u nás ale v prodeji prý nebude. Jde o 6,8″ velký phablet s Full HD displejem (opět typu IPS Neo). Díky jeho velikosti na něm lze pohodlně provozovat dvě aplikace vedle sebe na šířku. P8 Max je vždy dualSIM, u P8 si můžete vybrat i variantu pro jednu SIM.

6,8″ displej je už opravdu hodně, nicméně poměr displeje k přední straně opět dosahuje velmi dobrých 83 %. Uvnitř je 4360mAh akumulátor a výdrž by měla dosahovat 2,23 dní (při velkém zatížení 1,4 dne).

Huawei P8 Max – videopředstavení

Podle Huaweie jde stále o zařízení do kapsy – což jsem sice vyzkoušel, ale sedat bych si s tím nechtěl. K P8 Max patří magnetické kožené pouzdro s děrovanou přední stranou, přes kterou uvidíte čas a některé notifikace. Je to hezké, ale o praktičnosti přesvědčen nejsem.

 

Ceny

V prodeji bude P8 do dvou měsíců, a to i v Česku, které je v první vlně. Ceny se odvíjejí podle kapacity úložiště 16 nebo 64 GB. Levnější je v barvách šedá a champagne (stříbrnozlatá), dražší v černé a zlaté. Ostatní hardware je zcela shodný. P8 Max je na tom stejně, jen levnější verze má 32 GB a procesor je použit výkonnější Kirin 935

Cena je 12 999 Kč, prémiová verze s větší pamětí bude 15 990 Kč. V prodeji má být nejprve jednosimková verze, u dualSIMu není momentálně jistá podpora LTE.

Cena phabletové verze P8 Max začíná na 15 490 Kč. Na rozdíl od informací z videa to nakonec vypadá, že u nás přeci jen bude.


 

 

Na Huawei P8 běží nový Android 5.0 s nadstavbou EMUI 3.1. V Antutu si vede slušně, dosahuje téměř 50 000 bodů, zahraniční testy ukazují na slabší výsledky ve 3DMarku. Oboje je méně, než konkurenční vlajkové lodi, jenže v praxi na těchto číslech tolik nezáleží a cena je výrazně níže.

Dávat za mobil 20 000 Kč můžou jen extrémní nadšenci, cena nové P8 je nasazena relativně nízko. P8 je elegantní telefon se zajímavými funkcemi. Full HD displej je zcela dostačující a jsme jen rádi, že Huawei zatím tolik nepodlehl marketingu a nedává zbytečně vyšší rozlišení.

  Huawei P7 Huawei P8
Huawei P8 Max
displej 5″, IPS, 1080 × 1920 px 5,2″, IPS, 1080 × 1920 px 6,8″, IPS, 1080 × 1920 px
SoC Kirin 910T (4× 1,8 GHz Cortex-A9 + Mali-450MP4) Kirin 930 (4× 2 GHz Cortex-A53 + 4× 1,5 GHz Cortex-A53 + Mali-T628MP4) Kirin 935 (4× 2,2 GHz Cortex-A53 + 4× 1,5 GHz Cortex-A53 + Mali-T628MP4)
RAM 2 GB 3 GB 3 GB
úložiště 16 GB + microSD 16/64 GB + microSD 32/64 GB + microSD
zadní foťák 13 Mpx, AF, f/2.0, LED, 1080p 13 Mpx, AF, f/2.0, OIS, 2× LED, 1080p 13 Mpx, AF, f/2.0, OIS, 2× LED, 1080p
přední foťák 8 Mpx 8 Mpx 5 Mpx
konektivita Wi-Fi 802.11a/b/g/n, BT 4.0, NFC, 2G, 3G, LTE Wi-Fi 802.11b/g/n, BT 4.1, NFC, 2G, 3G, LTE, LTE-A Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, BT 4.0, NFC, 2G, 3G, LTE, LTE-A
akumulátor 2500 mAh 2680 mAh 4360 mAh
rozměry 139,8 × 68,8 × 6,5 mm 144,9 × 72,1 × 6,4 mm 182,7 × 93 × 6,8 mm
hmotnost 124 g 144 g 228 g

 

Ohodnoťte tento článek!