Nové čipsety Intelu nemají PCI

0

Sběrnice PCI je s námi už od roku 1993 a i po tolika letech se stále vyrábí základní desky s PCI sloty. Že je PCI passé a je třeba přejít na modernější PCI Express, totiž některým výrobcům rozšiřujících (zvláštěpak zvukových) karet zjevně nevysvětlíte. Intel je opět tím, kdo na sebe vzal iniciativu a odebral podporu PCI z chystaných čipsetů šestkové řady (P67, H67 a H61) pro procesory architektury Sandy Bridge. PCI slotům ale zdaleka není odzvoněno.

Výrobci základních desek totiž hodlají PCI držet při životě, stejně jako rozhraní IDE pro pevné disky a mechaniky, které Intel nativně nepodporuje už od roku 2006. S radostí jim pomohou výrobci můstkových čipů: již na deskách vystavených na Computexu byly k vidění čipy ITE IT8890E, svá řešení budou nabízet i čínský Nuvoton nebo známější IDT. Jak zjistil server SemiAccurate, jeho můstek IDT PEB383 stojí $4,95, tedy necelou stokorunu.


Minimálně o tuto sumu se tedy prodraží nové motherboardy s PCI sloty – a to bude s největší pravděpodobností většina. Zajímavostí je, že u „business“ a „enterprise“ variant nových čipsetů (tedy B65, Q67 a Q65) je podpora PCI zachována. Je tedy docela možné, že čipsety fyzicky obsahují řadič letité sběrnice, pouze se ho Intel ve snaze urychlit přechod na PCI Express rozhodl deaktivovat a jeho dobře myšlená snaha přišla vniveč.

A co vy? Uvítáte zachování PCI slotů, nebo byste sto korun raději ušetřili?

Zdroj: SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!