Nové desky mini ITX s čipovou sadou Z77, aneb komponenty na manévrech

0

Desky formátu mini ITX jsou primárně určeny pro drobné počítače. Dnes na nich ale snadno postavíte výkonné PC bez větších kompromisů. Hezké je, že malá velikost tištěného spoje nutí výrobce pořádně potrápit mozkové závity, chtějí-li na své lepší modely nahustit co nejvíce výbavy. Vidět je to i na dvojici mini ITX desek pro procesory Sandy Bridge a Ivy Bridge postavených na čipové sadě Z77, které představily společnosti MSI a Gigabyte. U jejich komponent jako by proběhlo malé stěhování národů.

První deska pochází ze stáje společnosti Gigabyte a zove se GA-Z77N-WiFi. Tradičně bývá socket pro procesor položen spíše v horních částech desky (pravda, u čtvercového mini ITX nijak výrazně) a čipová sada je osazena pod ním. Gigabyte ji však osadil do levého horního rohu, za konektory zadního panelu. Ve stejném prostoru jsou pak nahuštěny i čtyři porty SATA a vývody pro přední panel skříně. Na pravé části horního okraje desky je pak umístěn napájecí konektor ATX, a v prostoru pod ním slot mini PCI Express, obsazený bezdrátovým modulem.

Základní desky MSI Z77IA-E53 a Gigabyte GA-Z77N-WiFi Základní desky MSI Z77IA-E53 a Gigabyte GA-Z77N-WiFi

 Nahuštěním komponent do tohoto pruhu po horním okraji vzniklo níže poměrně dost místa pro socket a napájecí kaskádu. Zejména napájení dostalo poměrně štědrý díl prostoru, jak můžete vidět na fotografiích. Samotný skocekt LGA 1155 je pak osazen vpravo dole ve zbytku prostoru, mezi napájecí kaskádou, dvojicí paměťových slotů (klasické DIMMy) a slotem PCI Express ×16 na dolní hraně desky.

Na zadním panelu je pak již vše při starém. Monitor připojíte přes DisplayPort, HDMI či DVI (nad posledně jemnovaným jsou umístěny konektory pro antény bezdrátového síťového adaptéru). Následuje čtveřice portů USB 2.0 a dvojice novějších USB 3.0. Zvukový výstup je jak analogový, tak digitální. Zajímavostí je přítomnost dvojice portů Ethernet, což u desek mini ITX není tak časté. Oba jsou živeny čipy Realtek (zřejmě půjde o 8111E), přičemž z produkce této firmy pochází i integrované audio (čip ALC892). Na závěr vězte, že deska GA-Z77N-WiFi se má svou cenou pohybovat okolo 140 USD.

 

Také společnost MSI si hrála s půdorysným řešením. Socket pro procesor je na jejím výtvoru Z77IA-E53 opět položen „jižně“. Firma ho ale přimáčkla trochu blíže k zadním konektorům. Snad i proto je napájecí kaskáda, která se v zbylém prostoru již docela tísní, opatřena pasivem. Díky ušetřenému místu se napájecí konektor desky mohl přesunou na pravý okraj za paměťové sloty. MSI neplýtvalo místem ani na baterii napájející paměť CMOS, která je „ve vzduchu“, přilepená k vývodu portu ethernet a do desky se zapojuje kabelem.

Základní desky MSI Z77IA-E53 a Gigabyte GA-Z77N-WiFi  Základní desky MSI Z77IA-E53 a Gigabyte GA-Z77N-WiFi Základní desky MSI Z77IA-E53 a Gigabyte GA-Z77N-WiFi Základní desky MSI Z77IA-E53 a Gigabyte GA-Z77N-WiFi

Z77IA-E53 má moduly pro Wi-Fi a Bluetooth externě, připojené na zadním panelu, takže nezabírají slot mini PCI Express. V porovnání s deskou Gigabyte tak v horní části vzniklo volné místo rovnou pro slot mSATA. Lze do něj nainstalovat kompaktní úložiště SSD, je však kompatibilní i s kartami pro mini PCI Express. Čtyři konektory SATA má již ale deska umístěny shodně nad čipovou sadou. Napájení procesoru se však podařilo vmáčknout dolů pod napájecí kaskádu, a na rozdíl od desky Gigabyte je osmipinové. Zvukovým kodekem této desky je opět čip Realtek ALC892.

MSI si hrálo i s umístěním konektorů na zadním panelu. Oba výstupy videa (analogový a HDMI) se přestěhovaly na místo konektoru PS/2, který se spolu s výstupem S/PDIF nyní nachází uprostřed panelu. Z77IA-E53 má jen jeden Ethernet, který se opět nezvykle nachází „nahoře“, zase u ní však dostanete i port eSATA a tlačítko pro reset BIOSu. Porty USB 3.0 jsou vzadu vyvedeny dva a společnost jim dělá čtveřice starších sourozenců typu 2.0.

Zdroje: MSI, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!