Nové drby o Radeonech RX Vega. Prý jich bude málo, výrobci nemají vzorky a informace

19
Architektura Vega

Jak se v posledních týdnech vynořovalo velmi málo zpráv o highendovém GPU s novou architekturou AMD Vega 10, tak se během prodlouženého víkendu ledy hnuly a drbů se objevilo hned několik najednou. Otázka je samozřejmě, zda zde nejde spíš o snahu médií uspokojit hlad po novinkách, než že by skutečně nějaké prosakovaly, jelikož ta hlavní tajemství (specifikace, datum vydání), jsou stále stejné skrytá jako doposud.

 

Vega na Computexu?

Možná nejzajímavější detail je zpráva, podle které by partnerské firmy měly údajně předvádět grafiky s čipem Vega 10 na veletrhu Computex, konaném na přelomu května a června. To sice nemusí znamenat, že by už v tu dobu Radeon RX Vega byl vydán, ale nějaké fyzické karty by musely existovat a něco by se z nich asi dalo zjistit, včetně různých úniků parametrů. Je ale třeba dodat, že v posledních dvou letech – ani s Radeonem R9 Fury, ani s RX 480 loni – partneři AMD karty na Computexu neměli a vydání přišlo až v druhé polovině měsíce.

Něco podobného ale může klidně nastat i s Radeonem RX Vega, jelikož ono tvrzení, že bude na Computexu vidět, se zakládá jen na nepřímých „důkazech“. Zdá se, že tato informace vznikla z pozvánky firmy PowerColor, zasílané médiím. V té uvádí, že 30. května bude na Computexu představovat své karty Red Devil, „nové technologie“ a „nejnovější produkty“. Zda se v tomto mohou skrývat i Radeony s čipy Vega, toť otázka. Karty Red Devil existují i s Polarisem a nevím, zda by nereferenční modely mohly být takto rychle připravené k prezentaci. Spíš bych se asi přikláněl k tomu, že novináři mezi řádky vyčetli víc, než tam PowerColor vložil, a na této akci se Vega ukazovat nebude.

PowerColor zve na prezentaci během Computexu. Zda bude moci ukázat Vegu, moc jisét není
PowerColor zve na prezentaci během Computexu. Zda bude moci ukázat Vegu, moc jisét není

Výrobci prý ještě nemají prototypy

V této souvislosti by mohla být podstatná věc, kterou podotýká web VideoCardz. Podle jeho zdrojů výrobci karet ještě nemají od AMD potvrzené datum vydání a údajně ani vzorky a prototypy karet, podle kterých by mohli chystat výrobu (pokud tedy jejich existence není tak tajná, že se o tom informátoři nedozvěděli). Toto by znamenalo, že přípravy ještě nezačaly.

Zejména ale toto může vést k tomu, že by při uvedení, které má proběhnout do konce června, mohly být k dispozici jen referenční verze, jelikož k vývoji nereferenčních budou výrobci mít málo času. Je možné, že vydání bylo pojato podobně jako u GeForce GTX 1080 Ti, kterou se podařilo velmi dobře utajit, ale pak kvůli tomu nebyly dlouho dostupné nereferenční karty. Nezbývá tedy doufat, že referenční chlazení bude ucházející – snad AMD opět použije chladič s heatpipe a dvojicí axiálních ventilátorů, který mají referenční Radeony RX 580 (v praxi se s ním však neprodávají). Pak by se i referenční karta snad mohla kvalitativně podobat tomu, co se obvykle rozumí pod nereferenční verzí.

Víc by mohlo být známo příští týden

Je-li toto pravda, drží si AMD zatím zřejmě vzorky u těla (což by mohlo vysvětlovat absenci informací). Nicméně nějaké teoretické věci okolo nových GPU bychom se mohli dozvědět oficiálně už poměrně brzy. Příští týden 16. května totiž AMD pořádá konferenci Financial Analyst Day 2017. Na té bývají představovány plány do budoucna a také roadmapy procesorů a GPU, takže by mohlo být uvolněno něco o příští architektuře Navi a načasování dalších budoucích produktů. A je možné, že AMD sdělí něco také k čipu Vega 10. V minulosti totiž na těchto akcích leccos poodhalilo, viz třeba rok 2015, kdy byly ohlášeny některé oficiální detaily Zenu, včetně příslibu 40% zlepšení IPC (nebo vyššího, jak se nakonec ukázalo).

Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz)
Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz)

Málo karet při vydání?

Na internetu se okolo Vegy objevila ještě jedna informace. Karta má údajně zpočátku být dostupná jen v omezeném množství, údajně okolo 16 000 kusů pro prvotní zásobu v obchodech. Tuto informaci přinesl web TweakTown, údajně čerpající z exkluzivního zdroje v některé ze zainteresovaných firem. Důvodem mají být problémy s dodávkami pamětí HBM2 a komplikovanou procedurou zapouzdřování GPU a pamětí na interposer.

Web VideoCardz nicméně podotýká, že 16 000 exemplářů není pro vydání highendového GPU zas tak nízké číslo.Ii když otázka samozřejmě je, na jak dlouhou dobu tato kvóta přesně je (TweakTown uvádí „prvních pár měsíců“). Podobné údaje se dají jen stěží ověřit, takže těžko říct, zda se za pár měsíců potvrdí, případně zda bude výše prodejů takové, abychom zaregistrovali nějaké problémy…

Ohodnoťte tento článek!

19 KOMENTÁŘE

 1. Jop, dalo se to čekat, těch informací bylo zatím moc málo a hlavně protichůdné. Vidím to tak že když vyšla 1080Ti tak měli problém s výkonem, takže to šli přepracovat a snaží se z výroby vymáčknout maximální takty, proto to tak dlouho trvá. Pokud by po takové době vydali něco co se výkonem třepe kolem staré 1080 byla by to megaostuda.

 2. Fuuu … toto vyzerá na strašnu blamáž 😛
  (Snad to nebude zas žrať ako 290 a ledva sem-tam doťahovať konkurenciu ako Fury)
  Mno a uplná dostupnosť a všetky nereferenčky v doporučenej cene aspon do back to school …

  Držim palcos amdo.

 3. Před rokem mě všichni hejtovali když splaskla bublina jménem RX480 a výkonově to byla ledová sprcha a vystřízlivění po báječných kartách X290 X390, které ještě s konkurencí zametali a ti kdo je mají nepotřebují upgradovat. A rok se s rokem sešel, datumy vydání Vegy se neustále posouvali napřed před Vánoce, pak na přes rok, pak v lednu, pak nejpozději v březnu a nyní tu máme nejpozději na začátku prázdnin… Všichni mě hejtovali, když jsem jim říkal že AMD prodává jen „počkejte si“ a taky že jo. AMD totiž počká až nvidia v klidu uvede voltu a poté bude zase hrát druhé housle. A tak se znovu ptám všech fanoušků z obou divizí, není to KARTEL ? Ta naprosto neotřesitelná pozice nvidie a otřesitelná nekonkurenceschopnost AMD je úplně do očí bijící a je s podivem že AMD ještě nezkrachovalo. Podle mě jsou dávno domluvení a dělají z nás všech hlupáky… DX12/Vulkán, všechno se to stejně navzájem podporuje tak co…

 4. Také mohou hrát strategii, aby vytvořili dojem něčeho luxusního a nedostatkového, aby trochu vyhnali cenu nahoru.
  Je to na budku. 4K monitory stojí pár kaček (vím, pořádný snad zatím není, ale mainstreamu je dost), rozumnou Full HD TV ve větším rozměru už skoro ani nekoupíte a musíte sáhnout po 4K. Na druhou stranu nejsou na trhu karty, které by 4K na vysoké detaily ve většině her s rezervou utáhly na min. 60 fps. GeForce GTX 1080 Ti je tak tak na hraně a je jediná.

  • „hrát strategii, aby vytvořili dojem něčeho luxusního a nedostatkového“

   Ha, lenže sme v segmente herných grafík a tam je základ a hlavný „luxus“ výkon takže hrať to na nejaký luxus obmedzeným počtom a dostupnosťou no pri výkone medzi 1080/Ti, to nie je žiadna výhra !

   Napr. mať kartu o výkone 15% nad nerefernciou GTX1080 no pýtať za ňu cenu nereferencie 1080Ti pri argumente „super exclusive GPU and HBM memory“ – WTF ? Koľko ľudí sa na to nachytá v segmente 20 000+ ?

   • Přesně, jediná karta co sází „luxus“ je Titan, kterej je v nabídce jen v referenci a pak ho koupí buď snobové, co si ho nechají s tím ref. chladičem, nebo fajnšmekři, co si na něj hodí full cover a udělají pořádný OC. 😀
    Ale zrovna AMD má šanci se prosadit jedině hrubým výkonem za slušnou cenu. A HBM není nic až tak novýho a navíc jsou tu pořád otázky její životnosti.

 5. Úvahy o tom, že nereferenční Vegy můžou být k dispozici až 2-3 měsíce po vydání, už tu byly o Vánocích, to není nic nového a nikoho asi nepřekvapí, když k tomu opravdu dojde.
  Jinak, nemyslím si, že by AMD posouvalo kvůli 1080Ti vydání Vegy. 1080Ti nebude pro Vegu stejně asi přímá konkurence, tou bude 1080. A jelikož 1080 zlevnila o víc jak 3 tisíce v březnu, tak naopak by AMD mělo spěchat s konkurencí v jakékoli podobě, jinak pak nebudou mít komu to prodávat. Ale oni evidentně nemají Vegu připravenou tak jak chtěli, což to se holt u vývoje nových technologií stává.

  • Pokiaľ pre najsilnejšiu „singlčip“ Vegu nebude priama konkurencia 1080Ti ale skôr nereferencie 1080 tak to sa asi nezdržím nadávok. Ako vážne, to mi po roku od 1080ky a nejakých 10-11mesiacoch od Titana príde absolútne neuveriteľné – zlý sen…

   • Já letos upgrade grafiky vynechám, takže dění kolem Vegy moc neřeším, ale když se na to podívám jako běžnej uživatel, tak mě moc nezajímá, jestli Vega 1080Ti překoná nebo ne, ale spíš mě zajímá, jestli bude nějaká konkurence v segmentu 10 až 20 tisíc, protože je tam povážlivě prázdno a přitom je to nejvýnosnější segment – prodá se dost grafik a marže jsou taky slušné.
    Takže pokud se zaplní tento segment, kde je teď rozumná volba jen 1070 a 1080, a bude tam aspoň 4-5 modelů, tak budu spokojenej, protože bude z čeho vybírat.