Nové funkce v Internet Exploreru 8 prakticky

0

Akcelerátory

Jakmile na webové stránce v Internet Exploreru 8 označíte nějaký text, zobrazí se vedle něj modré tlačítko s nabídkou akcelerátorů. Klepněte na něj a nabídku si zobrazte. Akcelerátory slouží ke zpracování označeného textu. Pokud například označíte nějakou adresu, můžete použít mapový akcelerátor, který vám tuto adresu ihned po najetí myší zobrazí na mapě.

Podobně fungují například překladače. Vyzkoušejte akcelerátor služby Mapy.cz od Seznamu. Nainstalujete jej z této adresy. Poté stačí na stránce označit poštovní adresu, klepnout na akcelerační tlačítko a myší najet na položku Hledání na Mapy.cz.

WebSlices

Novinka WebSlices, neboli webové výstřižky, umožňuje sledovat změny na webu podobně, jako to znáte z RSS kanálů. Nestahuje však žádné zprávy. Zobrazuje určitou část stránky ve formě tlačítka s rozbalovacím panelem v nástrojové liště. Poslouží tak ke sledování informací o ceně vybraného produktu nebo ke sledování novinek na webu.

To je i případ našeho extrahardware.cnews.cz. Najeďte myší nad blok Novinky. V Internet Exploreru 8 se zeleně orámuje a objeví se tlačítko WebSlices. Klepnutím na něj tuto oblast přidáte do prohlížeče. Později si můžete na nové tlačítko v liště klepnout a prohlédnout si, co se na této stránce v boxíku novinky změnilo.

Privátní režim

Rejpalové tento režim označují za pomůcku pro brouzdání na porno stránkách. Koneckonců je k tomu více než vhodný. Klepněte do nabídky Zabezpečení a spusťte funkci Procházení se službou InPrivate. Otevře se nové okno webového prohlížeče, kde můžete procházet jakékoli webové stránky beze strachu z toho, že by po tomto brouzdání zůstalo v počítači cokoli uloženo.

Režim InPrivate, který je zdůrazněn také logem v adresním řádku, totiž neukládá ani historii, ani soubory cookies ani dočasné soubory. Procházení webu je tak v tomto režimu maximálně anonymní. To samozřejmě neznamená, že vás ochrání od zadávání dat na podezřelé weby.

Vizuální hledání

Další z novinek v Internet Exploreru 8 je vizuální hledání. Ve spolupráci s upraveným poskytovatelem vyhledávání dovede nabízet nejen doplnění výrazů, které do vyhledávacího políčka zadáváte, ale třeba i fotografie nebo nabídku odpovídajících produktů. Klepněte na šipku vedle vyhledávacího políčka a vyberte funkci Vyhledat další poskytovatele.

Dostanete se na stránku s nabídkou doplňků pro vizuální vyhledávání. Protože v češtině je jeden jediný, přepněte si v nabídce jazyk na angličtinu a klepněte na tlačítko Přidat do Internet Exploreru u doplňku Amazon Search Suggestions. Poté zkuste s jeho pomocí vyhledat nějaký produkt v elektronickém obchodě. Výsledek by měl být podobný, jako na obrázku.

Správa doplňků

Již v Internet Exploreru 7 se objevila možnost jednoduše spravovat doplňky aplikací, které se „nabalily” na webový prohlížeč. Typickým příkladem může být doplněk komunikátoru Skype, který převádí telefonní čísla na stránce na klikací odkazy. Doplňky mohou prohlížeč i zpomalovat, proto není od věci si prohlédnout jejich seznam a případně některé zakázat.

Klepněte do nabídky Nástroje a zvolte funkci Spravovat doplňky. V nabídce Zobrazit se přepněte na Všechny doplňky a prohlédněte si jejich seznam rozčleněný podle kategorií nalevo. Chcete-li některý z doplňků zakázat, pak jej jednoduše klepnutím označte a použijte tlačítko Zakázat.

Navrhované weby

Zajímavým vylepšením je funkce Navrhované weby. Může vám totiž nabídnout tipy na webové stránky odpovídající svým obsahem tomu, co na internetu navštěvujete nejčastěji. Nejprve však musíte tuto funkci zapnout. V nástrojové liště prohlížeče klepněte do nabídky Navrhované weby (Suggested sites) a v ní pak na tlačítko Zapnout přihlášení k odběru oblastí Web Slice (pokud jste ještě Web Slices nepoužívali).

Potvrďte dotaz na zapnutí a poté se do nabídky vraťte znovu a klepněte na tlačítko Zapnout funkci Navrhované weby. Opět potvrďte dotaz prohlížeče a poté si načtěte nějakou ze svých oblíbených stránek. Prohlížeč by pak v nabídce Navrhované weby měl zobrazit odkazy na podobné stránky.

Čeština a doplňky Internet Exploreru 8

Internet Explorer 8 už není úplně horká novinka, z pohledu českých vývojářů je však stále ještě neobjeven. I když se počet doplňků, jako jsou akcelerátory nebo vizuální hledání zvyšuje, stále je nabídka anglických doplňků nezbytná. Anglických akcelerátorů však není třeba se bát. Instalace proběhne v češtině a při použití je téměř jedno, v jakém fungují jazyce.

Odstranění navštívených adres

Jednou z funkcí zajišťujících soukromí uživatele Internet Exploreru 8 je i nová možnost mazat jednotlivé záznamy z historie adres. Když si rozklepnete šipku vedle adresního řádku, objeví se seznam stránek, které jste v minulosti navštívili. Bude se měnit v závislosti na tom, zda před rozklepnutím zadáte nějakou část adresy. Když myší najedete nad jednotlivé řádky, zobrazí se na jejich konci tlačítko s křížkem, kterým můžete vybranou adresu z tohoto seznamu odstranit.

Nové funkce v Internet Exploreru 8 prakticky
Ohodnoťte tento článek!