Letošní nová generace grafik Nvidie nebude nakonec GTX 2000, ale GeForce GTX 11

Nová řada karet, která přijde letos na trh, nakonec nepřinese modely GTX 2080 nebo GTX 2070, Nvidia naváže na desítku jedenáctkou.

16
Zdroj: Nvidia

Dnes jsme tu psali o novinkách pro výpočetní sféru, které Nvidia odhalila na konferenci GTC 2018 (serveru DGX-1, přepínači NVSwitch pro logiku NVLink a grafice Quadro GV100). Objevila se nicméně ještě jedna zpráva, která se Nvidie týká – tentokrát ne oficiální a už ne o profi segmentu, ale o herních kartách GeForce, pro nás nevíce zajímavých.

Zdroje údajně „vysoko postavené“ prý na GTC 2018 sdělily webu TweakTown to, jak se nové grafiky budou označovat. Nemá to totiž být GeForce „GTX 2080“ nebo „GTX 2070“, jak se asi nejčastěji čekalo. Místo zařazení do série „2000“ Nvidia údajně zvolila značení se základem 1100. Karty tedy asi budou také nazývány jako generace „GTX 11“, což by logicky navazovalo na dnešní „GTX 10“, označující Pascal.

Přesné značení konkrétních modelů zatím jasné není, takže o tom, zda duchovní nástupci modelů GTX 1080 a GTX 1070 budou pojmenování GeForce GTX 1180 a GTX 1170, lze zatím jen spekulovat. Onen informátor TweakTownu údajně naznačil, že pro první modely nemusí nutně dojít na navyklé koncovky 80 a 70. Značení by se teoreticky mohlo nějak změnit. Nvidia ho delší dobu držela poměrně konstantní, takže by nebylo nezvyklé, kdyby se v něm objevily nějaké nové prvky. Ty už nastaly například v kartách Quadro, Titan a Tesla, které nyní mají určitou aluzi na použitý čip GPU.

Je třeba upozornit, že redaktor stejného TweakTownu Anthony Gareffa před měsícem tvrdil, že dle jeho zdrojů mají být nové GeForce odhalené právě nyní na GTC 2018, což (zatím?) neproběhlo a ostatní zdroje naopak mluví o tom, že se nové GeForce objeví až v létě. Je tedy asi třeba zachovat určitou rezervu. Nicméně pokud byla informace o značení údajně získána na GTC 2018, mohlo by to znamenat, že je aktuální s pochází od někoho s legitimními vazbami na Nvidii – byť úplně zaručená věc to není.

nvidia-geforce-gpu-cip-deska-1600Zda se ke grafikám GeForce GTX 1100 (které by údajně měly být založené na architektuře Turing) ještě z konference GTC 2018 dozvíme něco dalšího, teprve uvidíme. Bude probíhat až do 29. března, ovšem je třeba říct, že Nvidia se na těchto akcích tradičně věnuje hlavně oněm oblastem strojového učení, samořídících automobilů a serverových výpočetních technologií. Pravděpodobnější asi je, že to u těchto segmentů zůstane i letos na jaře a že nějaká odhalení k herním kartám přijdou někdy jindy. Ovšem Jen-Hsun Huang může mít v rukávu nějaké překvapení.

Letošní nová generace grafik Nvidie nebude nakonec GTX 2000, ale GeForce GTX 11
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.56%) 36 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. Je zábavné, že nikdo nečekal logické pokračování řady , zato všichni čekali nesystémový skok jehož jediné odůvodnění je možná trochu hezčí číslo. 🙂 Něco to říká o tom, jaká máme očekávání od názvů produktů.

   • No pokud se toto číslování potvrdí, tak budete čekat pěkně dlouho, protože mezi 1180 a 2080 tím ještě bude 1280, 1380, … 😀

    Že to bude posun menší než 9xx – 10xx se čeká, protože Pascal byl neobvykle masivní posun, ale čekal bych podobný posun jako mezi 7xx a 9xx, což taky není špatné.

    Spíš bych měl obavu o cenu, i Pascal startoval extra vysoko, než to před rokem stáhli dolů, takže v tomto případě nemusí být bezprostředně po vydání nějak zvláště lepší poměr cena/výkon.
    Z tohoto pohledu – pokud by někdy na přelomu jara/léta nastal velký výprodej Pascalů, s tím že by se sešel faktor aktuálního pádu cen kryptoměn s faktorem výprodeje skladových zásob těsně před uvedením nové generace – tak by mohlo klidně být výhodné koupit v takové chvíli ještě 1080Ti, nebo 1070Ti, kdyby byly za nějaké hodně nízké ceny.
    Ale to tady jen čistě teoretizuji, každopádně by to byl risk, před znalostí paramterů nové generace.

  • Trochu krajsie cislo znamena ze je to marketingovo vyrazne vhodnejsie a na pohlad jednoduchsie.
   Logickym pokracovanim 1000 serie moze byt aj 2000 seria, nie je v tom nic nelogicke, vsetko zalezi od uhla pohladu.

    • Logika ale v marketingu u označování produktů obvykle moc roli nehraje.
     Myslím, že většina lidí se shodne na tom, že 2080, 3080, působí tak nějak lepším dojmem než 1180, 1280. A marketingová oddělení toto většinou mají dobře zjištěné a řídí se tím.

     Ale Nvidia je teď opravdu v takové pohodě, že si může říct – nebudem ze sebe dělat voly kvůli marketingu a budem držet nejlogičtější řadu značení. 😉

 2. @Crha Naopak míň logičtější je Gtx700 -> Gtx900 Pokud je problém v tom, že nechápete, že Římská číslice X je 10, tak to je chyba u Vás
  Příklad za poslední 4 generace
  Gtx600 -> Gtx700 -> Gtx900 -> Gtx1000
  R9 200 -> R9 300 -> RX(to je ta desítka)400 -> RX500
  Tak co je logičtější?

  • Mining by teď minimálně pěkných pár měsíců problémy dělat neměl 🙂 , pak se uvidí.

   Ale bohužel se musím příklonit spíše k názoru, že fyzicky zabránit těžení nejspíš nepůjde, možná nějakým způsobem snížit výtěžnost pro některé coiny, aniž by to snížilo herní výkon, ale u toho si zase nejsem jistý, jestli to výrobci budou vůbec chtít udělat.