Nové grafiky jsou nezvladatelně velké a těžké. Řešení? Integrovaná vodováha u RTX 4090

23
Vovodáhy na kartě Manli GeForce RTX 4090 Gallardo 1600
Vovodáhy na kartě Manli GeForce RTX 4090 Gallardo
-
Zdroj: Manli

Integrovaná vodováha jako součást grafické karty je nápad zatím asi opravdu unikátní.

Příchod nové generace grafik po dvou letech je docela velká hardwarová událost, ale přinesla také věci, které působí jako aprílový materiál. Přičemž nemluvíme o „unlauchingu“ GeForce RTX 4080 12GB. Jeden z čínských výrobců totiž přišel s velmi originálním řešením problému, kdy se dlouhé a velké (v čemž většina RTX 4090 trhá rekordy) karty vlastní vahou kroutí, čímž může dojít k poškození karty nebo slotu PCI Express. Jen nevíme, jestli problém řeší z úplně správné strany.

O víkendu se na internetu objevily fotky GeForce RTX 4090 údajně od čínské firmy 51RISC (o tom, jak je to ve skutečnosti, za chvíli), která byla v nabídce na AliExpressu. Její specialitou jsou dvě trubičky s kapalinou ve hřbetu karty, které by možná na první pohled někoho zmátly, ale nejde ve skutečnosti o součást nějakého kapalinového chlazení uvnitř. Grafika má klasický vzduchový chladič s třemi ventilátory, tlustý tři sloty. Tyto trubičky, v nichž je vidět bublina, totiž mají být vodováhy.

Proč vodováhy? Jejich cílem je zřejmě signalizovat, zda je karta osazená ve skříni rovně a zda si její konec gravitací nesedá, tedy zda nedochází k deformaci karty a namáhání desky a slotu PCI Express. Při montáži a po ní můžete pohledem na bublinku ve vodováze kontrolovat, zda je karta ve vodorovné poloze (za předpokladu, že je sestavení chladiče dostatečně precizní). Samozřejmě to bude fungovat jen tehdy, pokud i skříň a deska jsou postavené vodorovně.

Manli GeForce RTX 4090 Gallardo 04
Manli GeForce RTX 4090 Gallardo (zdroj: Manli)

Nevím, zda by tuto pomůcku někdo z vás ocenil. Přece jen, u dlouhých grafik není problém to, jestli jsou instalované přesně kolmo ke gravitační síle nebo ne, ale s tím, že jejich konci chybí opora a dochází k onomu namáhání. Vodováha v tom nepomůže a nijak účinná není ani pro ochranu sestavy při přepravě, kdy různými otřesy a šoky může problém těžkého nezajištěného konce karty mít zesílené destruktivní účinky.

Vovodáhy na kartě Manli GeForce RTX 4090 Gallardo
Vodováhy na kartě Manli GeForce RTX 4090 Gallardo (zdroj: Manli)

Řešením problému těžkých karet je nějaký systém opory či zajištění druhého konce karty ve skříni, takže praktičtější by bylo, kdyby s kartou bylo něco podobného dodáváno – ať již podpůrný sloupek, nebo ideálně něco, co ji zajistí před pohybem v obou směrech (proti nehodám při přepravě). Nicméně vodováha v kartě je alespoň pěkná kuriozita (jen to asi nebude pro majitele, které by stresovalo, když nemají bublinky přesně v polovině a museli by neustále do skříně strkat nebo ji podkládat papírky ve snaze udělat pořádek).

Karta je ve skutečnosti od Manli

S kartou je spojená ještě jedna pikantérie. Nakonec se ukázalo, že prodej na AliExpressu byl poněkud podvodný – karta není od žádného 51RISC, ale jde o regulérní design firmy Manli. Čínský prodejce vzal, zdá se, originální fotky a ve Photoshopu přemaloval loga. Reálně je karta prodávaná jako Manli GeForce RTX 4090 Gallardo, byť se zatím moc široce v distribuci neobjevila (snad je v obchodech například ve Švýcarsku).

Zdroje: Manli, VideoCardz, Tom’s Hardware

Nové grafiky jsou nezvladatelně velké a těžké. Řešení? Integrovaná vodováha u RTX 4090
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (61.54%) 13 hlasů

23 KOMENTÁŘE

  • A v Macu by se neohýbala? Hergot, to musím mít, třeba to struhadlo za milión, které hravě překoná PC za 40K, na kterém se dá i lépe zahrát a mnohem více her… Nebo k čemu by taková grafika byla dobrá? Na CAD jsou jiné modely…

  • Jo jo, zlatý apple,

   ten už predsa drahý resp. niekedy TURBO drahý je (ako príplatok aj 300€ za 2x takú RAM či SSD (Air 13″ 256 vs 512GB, 8 vs. 16Gb RAM) a s ohýbaním prišiel ako googlim už v roku 2014, proste leader !

   btw. ale ten príplatok za 512GB SSD namiesto 256 je ale užasnutý, pozerám mimozemštana a tam je to spomenutých 300€ – a taký 2TB PCIe 4.0 Kingston KC3000 NVMe majú za 230€.
   Keď si vezmem že 512GB pre Apple znamená fyzicky len napajkovať jeden čip naviac (radič ostáva v CPU) tak to vývar musí byť neskutočný !

   Ale apple, ten čip je iste „čipovitejší“ a údaje na ňom uložené majú vyššiu kvalitu než v nejakom nonApple SSDčku/produkte.

 1. 1) nevím na co je tam vodováha

  2) když už, tak nevím proč 2 bublinky, stačí přece 1 na nějaké to srovnání

  3) když už 2 vodováhy, tak jednu pod prvním ventilátorem a druhou pod třetím ventilátorem u napájecích konektorů kde bývá z pravidla ohyb největší protože tam grafiku nic nedrží na rozdíl od levé strany kde ji drží v rovině PCIe slot

  4) není zabudovaná třetí vodováha i v backplatu kolmo od slotu ??
  No abych viděl jestli mi grafika nevyklouzne ze slotu a neponičí grafiku pod ní v dalším slotu

  • Za výrobce jsem se poprvé začal stydět už před více než 20 lety, když začali vymýšlet zbytečné chladičové kreace z heat-pipe na deskách a různé obskurní chladiče s žebrování ve stylu motýlů (myslím třeba nějaký starý Zalman s jednou tlustou heat-pipe jako „komín“ – dělali na něj recenzi a retro-recenzi na diit). Dále RGB kraviny, navíc někdy i bez možnosti vypnutí (pokud vynecháme samo-domo úpravu pájkou), různé zbytečné plastové kryty základních desek ve tvaru zásobníku na náboje atd. Umístění žebrování na čipsetu vodorovně místo svisle (aby kolem žeber lépe proudil horký vzduch) je vlastně už jen maličkost.

 2. Podle výrobce je součástí balení vzpěra grafické karty. A ať se koukám jak chci tak vodováhy nemají ani možnost funkce. Nejspíš je to nějaký pokus o design nějakého prostředí hádám ze hry…..

 3. Vlastně některé PC skříně (hlavně towery ale i desktopy) mívají na vhodném místě umístěnu plastovou vložku s drážkami do které dlouhá karta pasuje svým koncem, a ta vložka kartu po zasunutí podpírá a stabilizuje… – a ta vodováha je fakt vtipná 😀

 4. Ta honba za výkonem už je vyloženě trapná. Kdyby se radši soustředili na co nejlepší efektivitu a nízkou spotřebu. Kdo tohle potřebuje? Ještě že už je gamesový životní období za mnou.

 5. Kazda grafika bude trochu naklonena nakrivo a moze tam byt aj 20 vodovah s bublinkami, ak nie je niecim podopreta atd. niekedy nestaci ani podpera od samotnych vyrobcov 😀 Uz pri starych Vegach a Powercoloroch sa mi to zdal dost hrot s tazkym chladenim…

 6. Jan Olšan, “ kdyby s kartou bylo něco podobného dodáváno – ať již podpůrný sloupek”.
  Pudpůrný sloupek 😀 😀 😀 To mě dostalo.
  No kdo by nechtěl grafiku s příkonem 600W a podpůrným sloupkem? Snad jen ten, co čeká ještě nějakou koženější fíčuru 😀