Nové hybridní vysílání lépe propojí mobil a TV. Přijdou i další užitečné funkce

1
Philips Ambilux
Ilustrační foto

České radiokomunikace, které provozují celoplošné DVB-T multiplexy 1, 2 a 3, se již připravují na nový standard hybridního vysílání HbbTV 2.0. Jeho specifikace jsou již více než rok staré, ale první kompatibilní televizory a set-top boxy by měly přijít na český trh až letos.

Tzv. HbbTV Manager, kterým mohou stanice doplňovat vysílání o internetové prvky, se naučí nové vychytávky. Radiokomunikace nasadí časovou synchronizaci obsahu. Po skončení pořadu/seriálu v televizi bude divák odkázán na archiv starších dílů. Novou vzniknout nové typy reklam, pomocí nichž bude možné produkt rovnou objednat. ČRa připraví i platební bránu.

Platit půjde z televizoru i spárovaného mobilního zařízení. HbbTV 2.0 se umí těsně propojit s druhou obrazovkou. Mobil bude možné použít jako dálkový ovladač, hlasovací tlačítko nebo TV program. Naopak i TV dokáže do mobilu automaticky poslat například informace o přehrávaném pořadu, bonusové materiály apod.

Tip: Co to je HbbTV a jak jej naladit: Vše o hybridním vysílání

HbbTV 2.0 může přinést i lepší aplikace. Standard je nově postaven na HTML5. Podporuje streamovaná videa ve formátu H.265 (HEVC) a v rozlišení UHD. Díky pokročilé synchronizaci mezi vysíláním a internetem je možné do videa na vyžádání přidat externí titulkovou nebo zvukovou stopu, aniž by se plýtvalo pásmem v DVB-T.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář