Nové informace k Ryzenu: o přetaktování, opět o DDR4 a nové oficiální benchmarky

20

Jen pár dní zbývá do uvedení procesorů Ryzen a na webu se o nich objevuje množství zpráv, fotek a tak podobně. Část už asi nemá vzhledem k blízkosti recenzí příliš smysl řešit, ale objevily se i některé potenciálně hodně zajímavé věci.

Paměti: 3200 MHz bude potřebovat dražší desky

První z nich navazuje na otázku rychlosti pamětí, kterou jsme nakousli minulý týden. MSI tehdy u jedné desky slibovalo růst herního výkonu až do taktu DDR4 3200 MHz. Ovšem pak se ukázalo, že firma zkopírovala graf již předtím použitý pro Skylake, což tvrzení zpochybňuje. Naštěstí se k pamětem objevily i další zdroje. Podle Gibba z obchodu Overclockers UK by frekvence 3200 MHz měla být možná alespoň v některých deskách. Asus ji slibuje například v modelu řady Crosshair, který funguje na 3000–3200 MHz. Levnější desky ovšem asi budou mít skromnější takty a asi neumožní s RAM běžet vysoko nad oficiálně podporovanými frekvencemi (asi 2400–2666 MHz).

Toto se však týká dvoukanálového zapojení, tedy instalace jen dvou paměťových modulů ve správných slotech. Paměťový řadič bude podstatně vybíravější při instalaci čtyř modulů (což je obecně pro řadiče náročnější). Maximum zde asi bude 2400 MHz, ale například s dvoustrannými moduly („dual-rank“) může být i nižší. Například u této desky ASRock slibuje jen 2133–2400 MHz se čtyřmi single-rank moduly a při použití dual-rank dokonce jen 1866–2133 MHz. Situaci by alespoň u některých desek mohly zlepšit moduly vyladěné speciálně pro Ryzen, které prý někteří výrobci chystají (píše to web Bits and Chips). Kompatibilitu by ale prý mohly o něco zlepšit i aktualizace mikrokódu a firmwaru desek, což tvrdí na základě informací od Asusu opět Gibbo z OC UK.

Od přetaktování moc vysoké frekvence nečekejte

Podobně jako AMD zatím nepotvrdilo podporované takty pamětí (zatímco takty CPU i ceny již ano), není ještě známo mnoho o schopnostech přetaktování. Objevilo se sice skóre z Cinebench pořízené na osmijádru běžícím na 5,2 GHz, ovšem s chlazením kapalným dusíkem, což pro běžný provoz věru zajímavé není. Jaké by mohly být běžné takty, ale možná ukazuje manuál k desce MSI X370 Titanium. Ta má podobný systém snadného přetaktování Game Boost, jaký MSI vymyslelo pro Kaby Lake (psali jsme o tom, že u něj slibuje 5,2 GHz, i když úspěšnost nebyla zrovna stoprocentní).

Hodnoty přetaktování Ryzenů, které budou používat funkce Game Boost na desce MSI X370 Titanium
Hodnoty přetaktování Ryzenů, které bude používat funkce Game Boost na desce MSI X370 Titanium. Bohužel neznáme použitá napětí (Zdroj: VideoCardz)

Toto přetaktování má několik stupňů, přičemž nejvyšší bude CPU přetáčet o 800–1000 MHz nad základní takt. U osmijádrových CPU má „preset 11“ znamenat frekvenci 4,40 GHz pravděpodobně bez dalšího turba, pro šestijádra 4,30 a pro čtyřjádra eventuálně 4,20 GHz. Toto číslo by tak mohlo sloužit jako určitý hrubý nástřel toho, čeho bude Ryzen schopen. U Ryzenu 7 1800X by to mnoho navíc nebylo. Ovšem zase pokud by se na tuto metu dostal Ryzen 7 1700 (oficiální takty 3,0–3,7 GHz), šlo by o slušné zvednutí výkonu.

Ovšem berte tyto hodnoty s rezervou. Mohou totiž být podmíněny třeba vodním chlazením a nevíme, zda stupeň 11 nepoužívá nějaké šílené napětí. Tak tomu bylo i u analogického presetu pro Kaby Lake a připomenu, že v tehdejší recenzi webu Legit Reviews avizovaná frekvence stejně stabilní nebyla. Tudíž i zde bych byl opatrný a počítal třeba jen s 4,20 až 4,30 GHz. Problém je také v tom, že Ryzen a jeho 14nm proces je zatím neprozkoumanou oblastí. Doporučoval bych tedy být hodně opatrný se zvyšováním napětí a hnaním CPU „na krev“, aby vám po pár měsících neodešlo.

Možná není od věci poukázat na to, že srovnatelné čipy Broadwell-E jsou choulostivé také. Například redaktor VideoCardz uvádí, že zničil Core i7-6800K přetočením na 4,5 GHz a podobných ohlasů je poměrně dost. Dokonce jsem viděl nějaké hlásící smrt čipu i při výchozích taktech (ale tyto případy jsou asi způsobené tím, že automatika desek zaměřených na přetaktování sama nastaví nebezpečné napětí, třeba kvůli vynucení turba na všech jádrech). I tato zkušenost velí k opatrnosti, neboť vzhledem k neznámému chování 14nm křemíku od Samsungu/GlobalFoundries by riziko zničení mohlo u Ryzenu být ještě vyšší.

Předobjednávky táhnou

Následující věc asi svědčí spíš o zájmu veřejnosti, než přímo o kvalitách CPU, jelikož výkon zatím stále máme potvrzený jen přes závoj oficiálně zveřejněných benchmarků. Poměrně dost lidí slibům AMD věří, v některých obchodech se údajně Ryzeny vyprodaly. Podle webu DigiTimes firma v první vlně prodejů plánuje do obchodů dodat víc než jeden milion procesorů, což by bylo na procesory začínající cenou na deseti tisících dost. Nevíme ale přesně, s jakým časovým obdobím se zde počítá, zda třeba s celým březnem, nebo i delší dobou.

Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1800X proti Core i7 6900K (Zdroj: EE Times)
Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1800X proti Core i7 6900K (Zdroj: EE Times)
Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1700 proti Core i7 7700K (Zdroj: EE Times)
Oficiální benchmarky Ryzenu 7 1700 proti Core i7 7700K (Zdroj: EE Times)

Další benchmarky z oficiální prezentace

Mimochodem, když už je řeč o benchmarcích. Těch se dostalo ven o něco více, než jsme minulý týden ukázali. Web EE Times zveřejnil fotografie slajdů, které možná AMD ještě nedovolilo ukázat, na jiných webech jsem je totiž nezaznamenal. Je na nich srovnáván Ryzen 7 1700 s Core i7-7700K a poté Ryzen 7 1800X s čipem Core i7-6900K. Kromě již známého CineBench je ukázán i výkon v HandBrake, Spec ViewPERF a PCMarku8. V posledně zmíněných jde spíš o remízy či mírné prohry, ale HandBrake (vícejádrová komprese videa do H.264) slibuje Ryzen vyšší výkon – R7 1800X má být o 10 % rychlejší než Core i7-6900K. Nicméně pozor, výsledky se mohou značně lišit dle použitého rozlišení a nastavení x264.

Ohodnoťte tento článek!

20 KOMENTÁŘE

 1. z dálky to vypadá, jakoby si ty benchmarky platili obchodníci, co se pakují na předprodeji … mám takový divný pocit, že víc než pár lidí z tábora AMD bude mít o pár dnů důvod k rozčilování …

 2. Asus X370 Crosshair IV Hero byla jediná deska Asus co po uvedení na webu měla ve specifikaci DDR 3200MHz (OC). Už pár dní to má i Prime X370-Pro.
  MSI to mělo od začátku u X370 Gaming Pro Carbon a topky XPOWER.
  Asrock v tomhle trošku selhal, což je škoda. I u topky je omezen tak jak se tu píše. Snad to narovnaní.
  Gigabyte jsem moc neštudoval, ale myslím ž u X370 desek taky měl/má 3200MHz (OC).

  Ukázaly se taky herní benchmarky (četl jsem u konkurence :-D).
  1700X vs 6800K a výkonově je to +/- plichta. Ve spotřebě to jaksi Intel nedal 😀

 3. Jinak co jsem postřehl z nabídek desek.
  Co se mě nelíbí:
  – opět rozteč děr uchycení chladičů do obdélníku
  – umístění M.2 slotu u většiny desek pod PCI-E – u desek pro Kaby Lake se výrobci poučili a M.2 je ve většině případů nad slotem pro grafiku, bohužel právě kvůli tomu obdélníkovému tvaru uchycení chladičů na AM4 tam není prostor.
  – stejně jako u Kaby Lake výrobci ve velkém ignorují digitální audio výstup a pokud ho člověk žádá nabídka desek se mu sakra omezí (to samé vlastně platí i když člověk chce plnohodnotné zadní výstupy ze zvukovky)
  – opět spoustu nechutných barevných kombinací
  – malé množství USB na zadní straně na úkor video výstupů – je to paradox, že i značná část nejdražších OC desek má omezené výstupy na úkor video výstupů, které lze využít je s budoucími APU.

  Snad jedno z mála pozitiv, kterých jsme si všimnul, je že i na některých středně drahých deskách a pak na tych dražších se ve velkém usadil zvukový čip Realtek ALC1220, který je svou kvalitou uplně někde jinde než předešlé Realteky a třeba u Intel platformy je člověk najde jen pár nejdražších deskách většinou Asus.

  • Co se mě nelíbí:
   – staré PCI a LPT jen u pár desek
   – full ATX desky s B350 by mohly mít silnější napájení (více fází)
   – pasivní chladiče mají často tvar podřízený „stylu“ desky místo aby měly co největší povrchovou plochu pro kvalitní předávání tepla do vzduchu
   – obecné nesmysly v podobě přídavných svítících diod, spínačů pro automatické přetaktování, spousta naprosto zbytečného přibaleného softwaru

   Výrobci desek by si měli uvědomit, že dnešní bastliči PC bývají i lidé, kteří už dávno nejsou týnejdžři, a na jejich pouťové kýčovité desky nejsou zvědaví.

   • V prvni vlne jedou jenom parani. Ja pockam na nejakou desku pro prac stanice a hlavne na jasne potvrzeni, ze to umi ECC RAM. Jinak budu muset pockat na opteron.
    Jinak obavam se, ze uz bastli jen parani a par lidi, kteri nejsou spokojeni s komercni produkci. Ten zbytek je na telefonech, tabletech a noteboocich a vznasi se kdesi v mraku…