Nové NASy od Promise pro náročné uživatele

0

Společnost Promise budete znát především jako výrobce RAIDových řadičů do serverů a desktopů. Firma však ráda své řadiče používá i v síťových úložištích robustních rozměrů určených do racků.

S rostoucí oblibou domácích úložišť však většina výrobců začíná nabízet (nebo už nabízí) kompaktnější řešení pro náročné domácí uživatele a menší firemní zákazníky. Nejinak je tomu u Promise a nové řady NSx700, skládající se zatím ze dvou modelů (NS4700 a NS6700).

Promise Smartstor NS4700Promise Smartstor NS6700

Při pohledu na technické specifikace vám okamžitě dojde, že se nebude jednat o žádná ořezávátka. Dva gigabitové ethernety, pět USB portů, dvoujádrový Atom, jeden gigabajt paměti (navíc rozšiřitelný na gigabajty dva), od tohoto hardware se dá očekávat vysoký výkon.

NS4700 NS6700
Pozice pro disky 4× SATA II 3,5″ 6× SATA II 3,5″
Rozměry 191 × 188 × 243 mm 251 × 188 × 243 mm
Počet USB 5× USB 2.0 5× USB 2.0
Konektivita 2× 1 Gbit/s 2× 1 Gbit/s
Procesor Atom D525 (2× 1,8 GHz) Atom D525 (2× 1,8 GHz)
Operační paměť 1 GB DDR2 (max 2 GB) 1 GB DDR2 (max 2 GB)
RAID pole 0, 1, 5, 6, 10 0, 1, 5, 6, 10, 30, 50

 

Pro takto výkonný hardware se stává průchodnost gigabitové sítě úzkým hrdlem, dvě síťové karty můžete zapojit do režimu team a rozložit tak zátěž. To samozřejmě musí podporovat i ostatní síťové prvky ve vaší síti.
USB porty se dají využít pro připojení externího úložiště, okamžitého zálohování a USB disk nebo připojení tiskárny (print server). Podpora skenování podle všeho neexistuje.

Výrobce se bohužel nezmiňuje o maximální spotřebě zařízení, nebude však malá. Dodávaný zdroj splňuje specifikace 80Plus a dokáže do zařízení dodat 250 W (!). Věřím, že zdroj je silně předimenzovaný, pokud ne, bude to asi nejžravější NAS ve své kategorii.

Promise však myslí zeleně a zařízení má čtyřstupňovou správu napájení. Spotřeba klesá postupně, nejdříve o cca 15 procent (zaparkované hlavičky, probuzení téměř okamžité), poté o 30–40 procent (snížení otáček, probuzení do 15 vteřin), v posledním kroku disky úplně odstaví. Probuzení zařízení do plné aktivity zabere 45 sekund a ušetří až 70 procent elektrické energie.

Úložiště umožňuje mnoho způsobů komunikace, jmenovitě SMB/CIFS, NFS, AFP, FTP, WebDAV, SNMP, SSH, Telnet, HTTP/HTTPs, nechybí ani podpora pro iSCSI či multimediální stream. Zařízení navíc bez problému přidáte do domény s Active Directory, nemusíte se tedy znovu trápit vypisováním všech uživatelů v síti.

Český jazyk byste v ovládacím software hledali marně, ne vždy to ale musí být na škodu. Raději srozumitelné anglické menu než nesmyslný český překlad. Výrobce dodává k zařízení aplikaci Acronis Backup, pomocí které můžete zálohovat klientské stanice.

Cena a dostupnost zařízení je zatím neznámá, dá se však očekávat, že bude patřit k tomu dražšímu na trhu.

Ohodnoťte tento článek!