Nové ovladače a firmware pro USB 3.0 řadiče NEC/Renesas zvyšují spolehlivost

0
Autor ani redakce nenese žádnou odpovědnost za škody způsobené nesprávně provedenou aktualizací firmwaru nebo špatným flashnutím BIOSu. Než se do aktualizace pustíte, doporučujeme řádně nastudovat návody od výrobce, zkontrolovat, zda je daný software kompatibilní a zrušit přetaktování celého počítače. Pokud nevíte, co děláte, nedělejte to!

Aktualizujete a instalujete pravidelně ovladače pro čipovou sadu nebo grafickou kartu? S jejich dostupností není problém. Co si ale počít v případě, pokud chcete nové ovladače nebo firmware k přídavnému řadiči pro eSATA nebo SATA 6 Gb/s řadiči? Hledáte na stránkách výrobce základní desky? Hledali jste marně, nebo tam jsou soubory tři a více let staré?

Nemusíte zoufat, méně obvyklé ovladače, BIOSy a firmwary naleznete na francouzském serveru Station Drivers. Nechybí mezi nimi nejrozšířenější čipsety Marvell a JMicron, ale i upravené firmwary pro kombinované SATA 6 Gb/s + USB 3.0 karty (ty je ale třeba hledat na místním fóru).

USB 3.0 řadič Renesas µPD720200

Stalo se již tradicí, že výrobci základních desek osazují na své motherboardy USB 3.0 řadič Renesas (vzniknul sloučením Renesas Electronic a NEC) µPD720200 nebo jeho variantu se sníženou spotřebou µPD720200A. A nemají důvod ho měnit. Renesas se totiž zavázal, že jim ke každému zakoupenému čipu dodá ovladač, který budou výrobci na listovat na instalační disk dodaný k základní desce.

Jenomže Renesas časem implementoval nový protokol UASP (USB Attached SCSI Protocol) pro vyšší přenosové rychlosti u přenosných disků a našel drobné „mouchy“ v podobě nekompatibility s některými zařízeními. Jenomže to neoznamuje na svých stránkách, ale posílá výrobcům zařízení spolu s novými ovladači a firmwarem, aby se s tím sami „poprali“.

Blokové schéma USB 3.0 řadiče Renesas µPD720200
Blokové schéma USB 3.0 řadiče Renesas µPD720200

Co na to výrobci desek? Jediný, kdo se ovladači veřejně chlubil, byl Gigabyte (ve spojení s propagací svých technologií). Nicméně i on podporu stáhl k jednotlivým deskám a ponechal k dispozici ovladač z loňského roku v2.0.30.0. Ani konkurence na tom není o mnoho lépe: u MSI v2.0.34.0 a Asusu v2.v2.0.32.0 jsou z letošního února.

Proč by se s tím otravovali? USB 3.0 zařízení nejsou na trhu skoro žádná a stížnosti by se daly počítat na prstech jedné ruky. A uznejte sami, proti modrým obrazovkám u grafických karet nebo SSD, jsou to jenom banality. Jednou z chyb je žlutý vykřičník ve správci a to i přes to, že USB 3.0 zařízení funguje bez potíží.

Poslední verzi ovladače v2.1.16.0 s digitálním podpisem WHQL naleznete na stránkách Station Drivers. Balíček ovladačů zpřehledňuje hlášky v systémovém panelu a také obsahuje lokalizaci do 30 jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Dále přibyla podpora externí disketové mechaniky, možnost vypnout úsporu energie řadiče (oceníte, pokud používáte externí USB 3.0 disk k zálohám) a taktéž je možné provádět obnovu systému externího disku.

Aktuální verze ovladače USB 3.0 řadiče NEC Aktualizece firmwaru USB 3.0 řadiče Utilita od výrobce s přehledem ovladače a firmwaru + nastavení úspory energie

Pokud byste náhodou měli problémy s některým USB 3.0 zařízením, objevují se žluté vykřičníky, či máte potíže s kompatibilitou ve Windows XP, je k dispozici i aktuální firmware v3.0.2.7.0.8. Jeho instalace je jednoduchá – stačí rozbalit archiv, odpojit všechna USB zařízení z řadiče, ukončit antivirus (a ostatní spuštěné programy) a můžete aktualizovat.

Jediné, co aktualizace firmwaru nespraví je, že přídavná karta s USB 3.0 řadičem neumí bootovat. To totiž závisí na BIOSu a výrobci základní desky (např. MSI P67A-GD65 bootování z USB 3.0 portu podporuje). Pokud jste aktualizaci provedli, prosím podělte svými se svými zkušenostmi v diskuzi pod aktualitou.

Zdroj: Station Drivers

Nové ovladače a firmware pro USB 3.0 řadiče NEC/Renesas zvyšují spolehlivost

Ohodnoťte tento článek!