Nové pouliční LED lampy svítí úsporně a rozšiřují pokrytí mobilních sítí [MWC]

0

Philips se spojil s Ericssonem, aby společně vyřešili problém, který bude města sužovat v následujících pěti letech – vysoké energetické náklady a špatná dostupnost mobilních sítí. Výsledkem je nové veřejné osvětlení postavené na LED, které zároveň obsahuje malé vysílače, jež mohou do ulic vysílat datový signál. Město by tak vybudovalo infrastrukturu, kterou by pak pronajímalo operátorům.

Nové pouliční osvětlení Philipsu a Ericssonu používá LED a rozšiřuje mobilní síť Nové pouliční osvětlení Philipsu a Ericssonu používá LED a rozšiřuje mobilní síť Nové pouliční osvětlení Philipsu a Ericssonu používá LED a rozšiřuje mobilní síť
Nové pouliční osvětlení Philipsu a Ericssonu používá LED a rozšiřuje mobilní síť  

Podle Ericssonu vzroste do roku 2019 provoz v datových sítích až desetinásobně. Na pokrytí této poptávky přitom budou operátoři potřebovat až trojnásobek vysílačů než dnes. LED osvětlení zase přinese 50–80% úsporu energie ve srovnání s dnes běžnými zářivkami a sodíkovými výbojkami. Dle studie Philipsu navíc tři čtvrtiny lidí tvrdí, že bílé LED světlo považují v ulicích za bezpečnější a viditelnější.

 

Nový model propojeného osvětlení ulic pomocí LED ukazuje další z možností světla nad rámec osvětlení,“ říká Jiří Tourek, generální ředitel Philips Česká republika. „Když jsme před třemi lety Praze na Smíchově spustili celosvětově první instalaci systému CityTouch v kombinaci s LED svítidly, ukázali jsme jasný směr v udržitelnosti veřejného osvětlení. Nyní nabízíme osvětlení jako službu, která roste s potřebami města a umožňuje vedením měst nabídnout svým občanům více připojené, energeticky úsporné a bezpečnější městské prostředí, při stávajících rozpočtech.

Na veřejné osvětlení pomocí LED už kompletně přešlo slovenské město Senec. To nahradila staré osvětlení asi 1800 moderními diodami. Ročně díky tomu ušetří 64 % nákladů, tj. asi 100 000 eur. Nové lampy budou mít vyšší životnost (až 85 000 hodin), mají automatickou regulaci jasu a nerozjasňují noční oblohu. [News.sk]

Zdroj: TZ Philips

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář