Nové řadiče Phison slibují NVMe SSD za cenu SATA disků, ale 3× rychlejší

Na CES 2017 firma ukázala první benchmark čipů řady E8/E8T

3
Zdroj: AnandTech

Když jsem sepisoval rekapitulaci loňského roku, nešlo opomenout nadějné trendy v oblasti SSD, kde se zároveň paralelně začaly šířit 3D paměti NAND a také moderní výkonné rozhraní NVMe. Ovšem jen začalo. Ačkoliv 6Gb/s SATA už několik let evidentně brzdí i disky s levnou TLC NAND nejen v sekvenčním, ale i náhodném přístupu, stále je standardem používaným většinou SSD. Aby skutečně došlo k přechodu na tuto technologii, musely by na trhu běžně být disky, za něž by nebylo třeba připlácet významné peníze, a to i v těch levnějších patrech nabídky. V tomto ohledu se ale snad dají čekat dobré zprávy. „NVMe SSD za cenu SATA“ chce dostat na trh Phison, jeden z dvou hlavních dodavatelů řadičů v posledních letech.

NVMe disky obsahují stejnou paměť NAND, stejné čipy DDR3 (či LPDDR3) pro mezipaměť a rozdíl je jen v řadiči. Tudíž není nějaký reálný důvod, proč po odladění ovladačů a podobné adaptaci měly být výrobní náklady těchto úložišť výrazně vyšší – při použití modulu M.2 místo většího 2,5″ pouzdra s krytem by se mělo dát i něco ušetřit. Phison chce proto nabídnout výrobcům disků řadiče s technologií NVMe, které by stály stejně nebo jen o málo víc než řadiče pro rozhraní SATA, aby se z nové technologie mohl stát de facto standard a nahradit starší kabelovou technologii, původně určenou pro mechanické disky.

Levné NVMe třikrát rychlejší než SATA

Těmito řadiči jsou čipy E8/E8T, celým označením Phison PS5008-E8 a Phison PS5008-E8T. Počítá se s nimi pro výrobu jak SSD ve formátu modulu M.2, tak pro karty PCI Express. Verze E8T je levnější variantou, která se bude provozovat bez mezipaměti DRAM, což uspoří peníze na komponentech, ale stojí dost výkonu (E8T by snad tento handicap mohl kompenzovat podporou technologie Host Memory Buffer). Disky s Phisonem E8T budou však moci pomýšlet na konkurování současným nejlevnějším SATA diskům, které se také vyrábějí bez DRAM. Kromě nižší ceny bude varianta E8T mít ještě ten smysl, že se na ní budou dát založit mini SSD v jediném pouzdře BGA, nebo karty CFX.

Prezentace Phisonů E8 a E8T na CES 2017 (Zdroj: The SSD Review)
Prezentace Phisonů E8 a E8T na CES 2017 (Zdroj: The SSD Review)

Až na rozdíl v použití DRAM by oba řadiče měly mít stejnou výbavu: podporují planární i vrstvenou 3D NAND a také paměti typu TLC a umí chránit data během celého zpracování pomocí ECC. Oba řadiče používají pro připojení do systému konektivitu PCI Express 3.0 ×2 (16 Gb/s) oproti výkonnějším řadičům se čtyřmi linkami. Tento kompromis by ale neměla v praxi příliš bolet a disky stále mají mít až trojnásobný výkon proti těm s rozhraním SATA.

Sekvenční čtení má pro E8 i E8T běžet rychlostí až 1,6 GB/s, zápis pak rychlostí až 1,3 GB/s. Verze E8T má ale dosahovat horšího výkonu v náhodném přístupu, Phison udává 120 000 IOPS pro čtení a 130 000 IOPS pro zápis. Řadič E8 s DRAM bufferem má naproti tomu nabízet až 240 000 IOPS ve čtení a 220 000 IOPS v zápisu. Na veletrhu CES 2017 bylo vidět poprvé už i reálné demo v CrystalDiskMarku, jehož výsledky můžete vidět níže na fotografii webu The SSD Review. To takto vysokých rychlostí nedosahovalo, je ale možné, že je to vinou nehotovosti testovaného prototypu. Nižší výkon může být dán zatím ne zcela optimalizovaným firmwarem.

Benchmark SSD s Phisonem E8 na CES 2017 (Zdroj: The SSD Review)
Benchmark SSD s Phisonem E8 na CES 2017 (Zdroj: The SSD Review)

Tyto řadiče má Phison dokončit a začít dodávat v podobě vzorků během několika měsíců. V hotových SSD se objeví ovšem až s určitým zpožděním, takže bych nějaké čekal spíše až v druhé polovině roku a k jeho konci. Phison má slušný počet klientů, zejména proto, že má vlastní továrnu a různým značkám, které chtějí na trh vstoupit, dokáže kompletní modely úložišť navrhnout a vyrobit na klíč. S těmito řadiči by se tedy mohla objevit poměrně široká škála SSD.

Nové řadiče Phison slibují NVMe SSD za cenu SATA disků, ale 3× rychlejší
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE

  1. „při použití modulu M.2 místo většího 2,5″ pouzdra s krytem by se mělo dát i něco ušetřit“

    To je bohužel jen teorie. V praxi, i když M2 disk by měl být logicky levnější na výrobu, tak stojí v obchodech víc než jejich 2,5″ bratříčci.
    Jinak něco takového již prodává Intel v podobě Intel SSD 600p, které se cenou přiblížily k SATA diskům.