Nové Smart TV: Panasonic vsadí na Firefox OS, LG na webOS [CES]

0

Původní mobilní systém Palmu, který koupilo a nakonec i pohřbilo HP, loni převzalo LG. Už s ním ale nemělo plány v mobilech, ale chtělo díky webOS přepracovat chytré televizory. Na letošním CESu jsme viděli první výsledky. Výrobce chce tento systém instalovat do 70 % letošních Smart TV.

LG ve Smart TV použije webOS
LG ve Smart TV použije webOS

Prostředí nových televizorů vypadá opravdu hezky, LG ale slibuje i lepší funkčnost. Prý přišli na jednoduchý způsob nastavení a televizor dokáže i rozpoznat a pojmenovat externí připojená zařízení. Takže v nabídce neuvidíte jen HDMI 2, ale například PlayStation 4. Když dojde na problémy, poradí animovaný průvodce BeanBird. Snad nebude tak otravný jako Sponka ve starých verzích Office.

Televizory budou ovládány pomocí Magic Remote (fungují jako myš/ukazovátko). Na rozdíl od jiných Smart TV se LG nespoléhá na tradiční plochu s ikonami, ale horizontální nabídku, kde se mezi jednotlivými kartami s aplikacemi a kanály posouváte do stran. Díky webOS se TV může více spolehnout na webové aplikace, ty se novým přístrojům přizpůsobí lépe než u proprietárních systémů ve starších Smart TV. Díky tomu může LG například přehrávat chystaná 4K videa z Netflixu.

 

Na webový systém v chytrých televizorech vsadil i konkurenční Panasonic. Ten oznámil spolupráci s Mozillou a do nové generace Smart TV nainstaluje Firefox OS. Důvody jsou stejné. Jednodušší vývoj, standardizované prostředí a existence spousty dobrých webových aplikací. Japonci ale na rozdíl od Korejců ještě žádný konkrétní televizor nepředstavili.

Zdroj: LG, Panasonic

Ohodnoťte tento článek!