Nové úsporné CPU od AMD

0

Pokud patříte k uživatelům oceňující spíše příznivou spotřebu než dechberoucí výkon, Advanced Micro Devices vám jistě udělají radost. Doslova za humny je Athlon X4 605e, nativní čtyřjádro s jádrem Propus, které mj. díky chybějící L3 cache dosáhne maximální spotřeby 65 W. Frekvence takovéhoto procesoru bude 2,5 GHz, využívající 2MB vyrovnávácí paměť druhé úrovně. K zakoupení bude na konci prvního kvartálu roku 2009, spíše však až na začátku druhého.

AMD logo

A pokračujeme dále, Athlon X4 6xxe (kódové značení zatím není přesně známo) bude opět Propus, tentokrát ale s TDP o hodnotě 45 W. Frekvence bude pochopitelně o něco nižší, očekávané rozmezí je mezi 2,1 GHz až 2,4 GHz. Vydání je naplánováno na polovinu druhého kvartálu 2009.

Pokud vás zaujal výkon tříjader od AMD, i zde se dočkáme oživení. Tříjádro s jádrem Rana bude rovněž bez L3 cache, na druhou stranu by mohlo být relativně levné. Zástupcem je Athlon X3 405e, kmitající na frekvenci 2,5 GHz s maximálním TDP 65 W. Na trhu se objeví hned na začátku druhého kvartálu tohoto roku.

AMD Smarter Choice

45W varianta tříjádra výše rovněž nemá dané přesné kódové jméno, nicméně bude jí Athlon X3 4xxe pracující na 2,1 GHz-2,4 GHz, doplněný o 1,5 MB L2 cache, jak to známe už ze současných procesorů Toliman (Phenom X3, které ale mají ještě 2 MB L3 cache). Stejně jako Athlon X4 6xxe, i tento procesor je očekáván v průběhu druhého kvartálu léta Páně dvoutisícího devátého.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!