Nové Zboxy s Celeronem 3150 mají USB typu C a SSD modul navíc pro OS

0

Letos na jaře uvedl Intel 14nm procesory Atom Cherry Trail a odvozené Celerony a Pentium Braswell a ty se pomalu začínají dostávat do minipočítačů založených na této kategorii nízkospotřebových čipů. K výrobcům, kteří Braswelly do svých strojků dali, se nyní připojil i Zotac. Na bázi čtyřjádrových Braswellů nyní uvedl barebony Zbox a Zbox Nano. Kromě 14nm procesorů mají jako novinku také letos se objevivší oboustrannou variantu portů USB.

Nové modely se jmenují Zbox BI323 (ten zapadá do klasické rozměrnější řady, měří 18,8 × 18,8 × 4,4 cm) a Zbox CI323 nano, který je z malé céčkové řady s pasivním chlazením (rozměry 12,8 × 12,7 × 5,7 cm) . Oba dva jsou postavené na čtyřjádrovém Celeronu N3150 s taktem 1,60 až 2,08 GHz a integrovaným GPU s 12 EU. Ten má TDP 6 W (SDP 4 W) a web FanlessTech si všiml, že šasi CI323 nano je mírně vyšší a více perforované než u předchozích modelů, což by mohlo pomoci SoC uchladit i během delší zátěže.

Obě mašinky mají přes rozdílné šasi a chlazení podobnou výbavu. Obrazové výstupy jsou DisplayPort, HDMI a analogový port; na obou digitálních je podporováno rozlišení 3840 × 2160 bodů, ale jen při 30 snímcích za vteřinu. Dále mají oba typy čtečku karet SD plné velikosti a pro úložiště je 2,5″ pozici, takže lze instalovat SSD i HDD. Paměť typu DDR3L 1600 MHz se osazuje do dvou slotů SO-DIMM, maximálně je podporovaných 8 GB. Oba tyto Zboxy mají Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0 a také gigabitový Ethernet – ten je u BI323 jen jeden, ale pasivní verze CI323 nano má hned dva. To je prakticky jediný rozdíl v konektivitě mezi oběma typy.

 

Specialitou těchto Zboxů je přítomnost USB 3.1 typu C na čelní straně, tedy nového oboustranného portu, který se má v budoucnu pro použití různých USB periférií rozšířit. Nicméně elektricky má jen propustnost 5,0 Gb/s jako USB 3.0 a pravděpodobně na něm ještě nebudou podporovány „alternativní mody“ jako obrazový výstup a podobně. Do budoucna pro základní fyzickou kompatibilitu by se ale jeho přítomnost mohla hodit. Kromě něj Zotac osadil i dva běžné velké USB 3.0 typu A a jedno (u BI323) či dvě (CI323 nano) USB 2.0.

 

Kvůli levné licenci Windows BGA SSD navíc?

Zotac bude tyto strojky prodávat jako barebony i jako varianty „Plus“ doplněné o RAM (4 GB) a úložiště (120GB SSD). V nabídce má být ale ještě trochu nezvyklá třetí varianta s licencí Windows 10 (označená přídomkem „with Windows 10 Home“). Ta má předinstalované 2 GB paměti a osazené 32GB úložiště, na němž je onen operační systém. Jde však o přídavný modul typu M.2 zvlášť pájený na desku (moduly M.2 existují i v pouzdru BGA), takže pozice pro 2,5″ disk zůstává volná pro vaše využití.

 

Dost možná je toto zvláštní uspořádání zvoleno proto, aby mohl Zotac uplatnit zvýhodněnou OEM licenci Windows 10, jakou mívají minipočítače s těmito parametry. Jelikož je ale diskový prostor i RAM rozšířitelná, není to uživateli vůbec ke škodě, spíš naopak. Také to umožňuje mít operační systém zvlášť na fixním SSD a pro data osadit levnější a větší HDD. Pokud nebude varianta s 32GB modulem a Windows o moc dražší než prázdný barebone, mohlo by jít o docela atraktivní nabídku. Možná je škoda, že tento M.2 čip není i u verze barebone.

Zdroje: Zotac (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!