Novinka mezi RISC procesory: „levný“ Sparc S7 běží s osmi jádry na 4,27 GHz

0

Servery jsou zatím polem, kde silně dominují procesory Intel Xeon, ale na tento prostor se chystá čím dál více hráčů. Kromě značně medializovaného ARMu se po novém roce objeví nové Opterony založené na architektuře Zen, jsou zde i ambice IBM zpopularizovat čipy Power. A nyní se do toho zřejmě hodlá zapojit i Oracle s druhou dnes přežívající architekturou „big iron“ procesorů typu RISC, tedy s instrukční sadou Sparc. Oracle loni oznámil, že ke svým velkým (čili drahým) Sparcům M7 s 32 jádry přidá ještě mainstreamovější platformu s kódovým označením Sonoma. Na té mají běžet méně nákladné servery a má lépe konkurovat nejprodávanější kategorii serverových CPU, tedy Xeonům E5. Tyto „Sparcy pro masy“ jdou nyní na trh pod jménem Sparc S7.

Sparc S7 je založený na stejné architektuře jako highendový Sparc M7, tedy na procesorových jádrech S4. Je také vyráběn stejným 20nm procesem u TSMC – jako jeden z mála vysoce výkonných čipů. Oracle však procesor ořezal na jen osm jader (s SMT, které může dynamicky škálovat mezi jedním a osmi vlákny na jedno jádro) a používá jej v zjednodušené infrastruktuře pro jedno a dvouprocesorové servery. Sparc S7 má ale zachovány vysoké pracovní frekvence svého většího brášky: má běžet až na 4,27 GHz. Bohužel nevíme, při jakém TDP.

Oracle Sparc S7
Oracle Sparc S7

Procesory mají L1 cache o kapacitě 16+16 KB pro každé jádro, L2 jsou ale sdílené. Jádra jsou organizována v blocích po čtyřech, v nichž je sdílena 256KB L2 pro instrukce a dále dva páry v těchto blocích každý sdílí po 256 KB datové L2. L3 cache je pak sdílena na úrovni oněch čtyřjádrových sekcí v kapacitě 8 MB, celý čip jí tedy má 16 MB.

Dále už je v hierarchii přímo operační paměť, která má dvoukanálový řadič DDR4 podporující takty 2133 a 2400 MHz. Jeden procesor by měl podporovat osm modulů, s 64GB DIMMy je údajně možné mít 512 GB RAM a s dvouprocesorovým serverem rovnou 1 TB. Zde je jeden podstatný detail – Sparc M7 nepoužívá žádné bufferové čipy pro přístup k pamětím (což je případ M7), měl by běžet se standardními DIMMy. To znamená levnější servery, nižší spotřebu a údajně také lepší latence. Stejně na to půjde také IBM se „scale out“ verzí Power 9 a pokud má platforma konkurovat Xeonům E5, jde o logický až nezbytný krok.

 

Sparc S7 má dále samozřejmě i integrovaný řadič PCI Express 3.0 pro periférie. Co je ovšem pozoruhodnější, je integrovaný Infiniband, který by CPU dle dřívějších zpráv mělo hardwarově podporovat. Mělo vyvádět čtyři 56Gb/s linky, celkem s propustností 28 GB/s Tuto funkci ale Oracle v tiskové zprávě neuvádí, takže nevíme jistě, zda ji mají Sparcy S7 skutečně aktivní. Teoreticky by mohla být vyhrazena pro odlišnou řadu procesorů s rozšířenými schopnostmi, které Oracle na stejné architektuře uvede později.

Oracle Sparc S7

Jádra S4 v těchto Sparcích pravděpodobně nebudou mít tak dobrý hrubý jednovláknový výkon jako konkurence od IBM či Intelu (dobré benchmarky těchto systémů bohužel většinou neseženete). Jejich velkou zbraní ale budou optimalizace softwaru od Oraclu a speciální funkce. Čipy totiž mají speciální akcelerátory pro databázovou zátěž (Data Analytics Acceleration – DAX), kryptografii nebo kompresi, díky kterým může software psaný specificky jim na tělo mít výrazně vyšší výkon.

 

Ačkoliv je Sparc S7 míněn jako určitá konkurence Xeonům, bude to pravděpodobně platit stále hlavně v rámci produktového portfolia samotného Oraclu. Tedy v serverech, cloudových službách a jiných proprietárních řešeních, běžících na operačním systému Solaris. Ze serverů jsou to zatím modelyOracle Sparc S7-2, S7-2L a MiniCluster S7-2.

Zatím asi nelze moc čekat, že by se tato CPU objevila v počítačích nějakých nezávislých výrobců, nebo že by pro ně byly volně na trhu dostupné základní desky. Z tohoto důvodu bude zatím úloha Sparců v nadcházející „válce“ serverových CPU omezena, i když Intel kvůli nim prodá Oraclu méně Xeonů.

Oracle Sparc S7

Zdroje: The Next Platform, Oracle

Novinka mezi RISC procesory: „levný“ Sparc S7 běží s osmi jádry na 4,27 GHz

Ohodnoťte tento článek!