Novinky: Ad-Aware Anniversary Edition, QIP 2005 a další

0

Ad-Aware Anniversary Edition ENOficiální stránka

V nekonečném boji s nežádoucím spywarem, který neustále sílí, vám pomůže Ad-Aware. Švédský vývojářský tým Lavasoft vydal při příležitosti desetileté tradice novou generaci svého produktu. Na svém blogu se vývojáři chlubí až o 74% menší náročností na paměť ve srovnání se starším Ad-Aware 2008. Pěkného vybalancování výkonu dosáhli i u využití procesoru. Testování by tedy dle očekávání mělo být podstatně rychlejší a také účinnější, než kdy dřív.

Chudá výbava zdarma poskytované verze vzala za své. Alespoň částečně. Aktualizace už nemusíte provádět ručně, Lavasoft nám dokonce nadělil základní verzi ochranného štítu, který na váš počítač bude dohlížet v reálném čase. Tomu tedy říkám posun! Nic bohužel není dokonalé – můj první dojem z nového vzhledu je jednoznačně negativní. Jestli vyhovuje vám, to raději zkuste sami.

QIP 2005 Build 8081 CZČeské fórum

Jedna éra se zase pomalu blíží ke konci – velmi oblíbený kecálek QIP, náhražka oficiální klienta sítě ICQ, se ve své původní verzi „2005“ již nevyvíjí. Srdce uživatelů si získal malými nároky na počítač, promakanou funkčností a umírněným vzhledem. Tato nová verze již pouze opravuje opět znefunkčněný ICQ protokol.

V budoucnu se budeme bavit už jen o chystaném QIPu Infium, jehož hlavní devízou bude podpora více protokolů (Jabber, atp.). Nutno však podotknout, že nový QIP není zdaleka tak populární, jako jeho předchůdce – což nutně neznamená, že je horší. Co se týká stažení, tak oficiální stránka nabízí pouze Infium (které ovšem ve finální verzi stále nevyšlo!) a to ještě bez možnosti přepnout jazyk z ruštiny na angličtinu. Raději vás tedy odkáži na české fórum, kde pohodlně stáhnete obě generace QIPu včetně českých lokalizací a dalšího obsahu.

Mohlo by vás zajímat
Skype, Messenger, ICQ, Google Talk: srovnání kecálků

Revo Uninstaller 1.80 CZOficiální stránka

Standardní odinstalační nástroj ve Windows sice postačí nenáročným uživatelům, ostatní by se ale měli porozhlédnout po něčem mocnějším. Vezměte si například takový Revo Uninstaller. Jeho speciální skenovací mechanizmy se po ukončení standardní odinstalace programu uvedou do chodu a vyhledají veškeré pozůstatky po právě odebrané aplikaci. Neuniknou zbylé soubory, ani nenáviděné klíče v registru, jimiž se časem obvykle Windows zanáší.

Abyste našli program, kterého se chcete zbavit, můžete použít vyhledávací políčko pro urychlení práce. Kromě výše uvedeného Revo Uninstaller bonusově umožňuje vyčištění systému od dočasných souborů, CCleaner ale nenahradí. To samé platí i pro správu programů po spuštění, k základnímu využití však poslouží docela dobře. Nejnovější verzi svým certifikátem posvětila a digitálně podepsala společnost VeriSign Inc.

Recenze: Revo Uninstaller: rychlé vyčištění počítače

MozBackup 1.4.9 Alpha 2 CZOficiální stránka

Hesla „Zálohovat, zálohovat, zálohovat!“ by se určitě měli držet všichni. Nyní nechť nastraží uši a oči uživatelé aplikací od Mozilly. Obzvlášť profily Firefoxu a Thunderbirdu totiž není na škodu pravidelně zazálohovat, poněvadž ztráta jejich obsahu (záložky, rozšíření, hesla, či emaily) klasického uživatele, který počítač využívá v podstatě jen pro brouzdání v internetu, zamrzí nejvíc (samozřejmě nepočítám fotografie, atp.).

Jeden z těch příjemnějších nástrojů na zálohování představuje český MozBackup (dříve Mozilla Backup) od Pavla Cvrčka. Instalace není nutná, pokud si stáhnete variantu zabalenou v archívu ZIP. Po spuštění se vás ujme průvodce, se kterým vyberete produkt a zvolíte položky, které si podle vás zálohu zaslouží. Ještě jednodušší je pak obnova celého profilu. A jak jste se možná dovtípili, archivovat lze i data z aplikacích postavených na platformě Mozilla, tedy například z prohlížeče Flock a nově i z přehrávače Songbird. Českou lokalizaci si však musíte stáhnout ručně z oficiálních stránek.

Win7codecs 1.0 Beta CZOficiální stránka

O tom, že se ve Windows pro bezproblémové přehrávání multimédií nevyhnete instalaci kodeků, není pochyb. Nedávno jsme vám představili balík určený speciálně pro Windows Vista. Nadcházející Windows 7 o sobě ovšem také dali vědět, což nepřehlédl ani autor uvedeného balíku a začal dávat dohromady vhodné kodeky právě pro nový systém. O této prvotině platí v podstatě to stejné, jako o balíku pro Windows Vista: neobsahuje žádný přehrávač, pouze se omezuje na rozumné množství nejpotřebnějších kousků. Starší kodeky instalační program z vašeho počítače automaticky odstraní, nemusíte se tady bát kolize v systému. Dokonce se vám dostane přivítání v českém jazyce.

Arrange Startup 3.6 CZOficiální stránka

Další z řady programů podávajících virtuální pomocnou ruku, Arrange Startup, se podívá na zoubek položkám po spuštění. V porovnání se svými konkurenty je ale zajímavý snad jenom v tom, že obsahuje – zjednodušeně řečeno – antivirové skenovací jádro a díky němu rozpozná podezřelé objekty. Arrange Startup jde ještě o kousek dál a poskytuje i sledování změn za chodu počítače. Jako třetí plus se dá počítat české rozhraní programu. Problém tkví v tom, že se právě v počtu detekovaných položek nemůže rovnat s ostatními.

AVG 8.5 Beta CZOficiální stránka beta programu

Známý český antivirus AVG se ve verzi 8.5 poprvé dostal do veřejného betatestu. Notně napěchovaný balík (instalační soubor má skoro 90MB) byl obohacen o zcela nový modul zabezpečení ID. Jednoduše řečeno, na základě různých metod budou ochráněny vaše osobní údaje uložené v počítači – přístupová jména a hesla, čísla bankovních účtů, atd. Prosáklé informace připodobňují celý ochranný mechanismus lidské imunitě. Tato funkce zatím bohužel funguje pouze v anglické verzi. Jinak by mělo v zásadě vše zůstat při starém, ovšem ve vylepšené podobě. AVG vám tedy poskytne ochranu v reálném čase před viry, spywarem, rootkyty a dalšími nepříjemnostmi. Vestavěný firewall odrazí útoky hackerů, jiný modul pro změnu dohlédne na poštu.

Pro přístup do beta sekce pochopitelně musíte mít účet. Pokud patříte mezi nadšené testery, dovolím si vás ještě upozornit následující skutečnost, cituji z oficiální stránky: „Publikování jakýchkoliv výsledků beta testování podléhá schválení společností AVG Technologies.“

Ohodnoťte tento článek!