Novinky: Avast!, PeaZip a další

0

PeaZip 2.4 CZOficiální stránka

Člověk by občas – a docela oprávněně – nabyl dojmu, že se ve světě komprimace dat všechno točí stále jen okolo klasik jako WinRAR a WinZip a nevzniká nic nového. Jenže tomu tak není. Poslední dobou o sobě dává vědět open source projekt PeaZip. Začněme širokou podporou různých typů archívů, které přečte, popřípadě i vyrobí. S PeaZip lehce vytvoříte i samorozbalovací archív, do rukou dostanete také volbu šifrování. Potěší podrobné nastavení integrace do místní nabídky Windows a test výkonu systému. Cizí mu není ani generování kontrolního součtu a přesné ověření souborů. Peazip tedy nepostrádá žádnou z důležitějších funkcí, proto byste mu mohli dát šanci. Pozor jen na trochu neobvyklé uživatelské rozhraní (které nicméně bylo posledně vylepšeno k naší větší spokojenosti).

Desktop Takeover 1.0 Beta Build 104 ENOficiální stránka

Že ani pozadí plochy nemusí být neustále o tom samém potvrzuje Desktop Takeover. Vtip spočívá v tom, že na ploše vytvoří vrstvu, na kterou můžete přidávat další obrázky. Dokonce i celý kanál s obrázky, které se po daném časovém intervalu vymění. Vaše celé výtvory můžete snadno sdílet online. Desktop Takeover rozhodně vyprostí vaši plochu ze stereotypu, takže stahujte všichni, kdož jste klasickým pozadím znuděni.

MediaInfo 0.7.7.8 ENOficiální stránka

Váš přehrávač multimediálních souborů určitě dokáže vypsat alespoň základní údaje o videích nebo zvukových souborech. Jenže co když potřebujete vědět víc? Pak zkuste MediaInfo. Video i audio úplně rozpitvá do těch nejmenších detailů – kromě obligátních položek typu název, autor, délka, atd. se dozvíte třeba který kodek byl použit, počet FPS (v případě videí), přenosovou rychlost a mnohem více. Získané informace mohou být vyexportovány jako text, HTML nebo CSV.

Mozilla Firefox 3.0.4 CZOficiální stránka

Třetí generace oblíbeného internetového prohlížeče s názvem Mozilla Firefox přinesla mnoho vylepšení. Například inteligentní adresní řádek mění dosavadní zaběhlý způsob hledání v historii. Záložky jdou přidat pouhým klepnutím na jedno tlačítko, stejně jako jim jdou přiřadit štítky (tagy, chcete-li) pro lepší organizaci. Zabezpečení bylo také viditelně zlepšeno, při vstupu na nebezpečnou stránku dostanete výstrahu, kterou nelze přehlédnout, totéž platí pro certifikáty s vypršenou platností. Firefox dále nabízí v inovované formě správce stahování (konečně umí stahování pozastavit a opět navázat), správce doplňků, kterými lze aplikaci rozšířit o různé funkce, správce hesel, automatické aktualizace a ve Windows Vista dokonce spolupracuje s rodičovskou kontrolou.

Čtvrtá plánovaná aktualizace opravuje několik chyb, včetně čtyř kritických bezpečnostních problémů. Lokalizátoři také nezaháleli a servírují Firefox v 6-ti nových jazycích (mezi ně se zařadilo i esperanto; najdou se mezi vámi znalci?).

Recenze: Firefox 3: střízlivý pohled s odstupem

Sunbelt Personal Firewall 4.6.1861 CZOficiální stránka

Ani tento týden nezapomeneme na téma bezpečnosti. Windows Firewall je sice lepší než nic, pokročilejší uživatelé však zcela jistě dají přednost produktu s většími možnostmi. Sunbelt Personal Firewall patří mezi ty známější kousky (dříve program vyvíjelo české Kerio). Jako každý správný firewall vás Subelt upozorní, pokud se některý z programů pokusí o spojení s internetem, přičemž mu to pak můžete zakázat. Ochráněni budete například i před škodlivými kódy snažícími se vám nabořit do systémových procesů a knihoven. V této verzi bylo zlepšeno vše od stability a výkonu programu po jeho obranné schopnosti.

avast! antivirus 4.8.1282 CZOficiální stránka

K pořádnému firewallu pořádný antivirus. Bez nainstalovaného antiviru se vystavujete solidnímu nebezpečí – kdejaká havěť číhá všude a před zavirovanými soubory vás firewall neochrání. Konkurenční český antivirový systém AVG si uřízl pěknou ostudu, když díky poslední aktualizaci označil důležitý systémový soubor za virus – což pravda nebyla. Standardní uživatel to však mohl tušit jen těžko, takže pokud se pokusil soubor vyléčit nebo smazat, zablokoval si tím přístup do Windows XP.

Pokud byste tedy chtěli pro změnu okusit z jiného soudku, Avast! se nabízí hned kvůli dvěma důvodům: používat jej můžete zdarma a v české lokalizaci. Celosvětové uznávaná česká značka pravidelně zaznamenává úspěchy v různých testech a dostává každoročně mnoho ocenění. Nabízí ochranu v reálném čase, přičemž dohlédne i na elektronickou poštu a instant messaging klienty (ICQ, WLM, atd.). Od nedávné doby dovede zneškodnit kromě virů také rootkity a spyware. Ochrání vás tedy skoro před vším, na poli freeware antivirů se řadí mezi nejlepší. Nová verze opravuje pár chyb, vylepšuje stabilitu programu a kompatibilitu s Centrem zabezpečení ve Windows Vista SP1. Jestliže nejste spokojení s vaším antivirem, zkuste Avast! – nebude vás to stát ani korunu.

Notepad++ 5.1.1 CZOficiální stránka

Název prozrazuje vše. Skutečně jde o pokročilejší Poznámkový blok, tento však podporuje několik programovacích jazyků a obsahuje spoustu funkcí. Kupříkladu poslouží i jako WYSIWYG editor při práci s HTML. Zvýrazní syntaxi, obsahuje možnost automatického dokončování a zvládne práci s více dokumenty naráz. Notepad++ tedy využijí zejména vývojáři a kodéři, u běžného uživatele najde využití jen těžko. Nová verze se nadále zaměřuje na zlepšení podpory Unicode a opravuje chyby z minula.

Ohodnoťte tento článek!