Novinky: AVG Anti-Virus Free 2013, JavaRa 2.0, Vistart 8 a další

0

JavaRa 2.0 ENOficiální stránka

Ohledně Javy je zvlášť v poslední době pěkně veselo. Nejprve se zjistí, že je děravá již několik měsíců, když se to provalí, vydává Oracle záplatu. Pár dní nato vychází najevo, že i nová verze otevírá vrátka útočníkům. Především jako zásuvný modul pro prohlížeč představuje Java často bezpečnostní riziko. Jenže se bez ní zkrátka pořádně neobejdeme.

Ono je s ní veselo i mimo prohlížeč, minimálně ve Windows se její veselá povaha projevuje tak, že po sobě zanechává docela výrazné stopy po přechodu na novější vydání. V seznamu nainstalovaných programů se pak ukazuje i několik verzí Javy. A to nemluvíme o desítkách až stovkách megabajtů zbylých souborů, jejichž jediným účelem je zabírat místo na disku. Nástroj JavaRa vám od nich odpomůže.

 

Po předlouhých měsících vychází přepracovaná druhá řada. Ta nabízí především hezky zpracované prostředí, které se tomu původnímu vzdaluje minimálně na stovky kilometrů. JavaRa umí také zkontrolovat aktuálnost Javy nebo odebrat její položky po spuštění. Ve Windows Vista a novějších vyžaduje vypnuté Řízení uživatelských účtů. Měli byste rovněž mít .NET Framework 2.0 či novější.

 

Dropbox 1.5.28 experimental ENOficiální stránka

Ačkoli bychom vám vůbec nedoporučili v běžných podmínkách používat experimentální sestavení klienta pro synchronizované úložiště Dropbox, o ukázce nadcházející řady si povědět musíme. Dropbox 1.5 totiž přinejmenším významně zrychlí chod. Od předposledního sestavení máme tu čest s kompletně předělanou aplikací v jazyce Python 2.7. Za předchozí vydání byl ještě zodpovědný Python 2.5. Jinak novinka obsahuje řadu vylepšení, která ale povětšinou míří na uživatele jablečného OS X, takže ve Windows si jinak moc novot neužijeme.

Tip: Používáte Dropbox? Odteď můžete automaticky posílat videa na Vimeo

Zde ale na druhou stranu Dropbox běží bez problémů. Vývojáři alespoň opravili chybu, kdy aplikace nerespektovala, že jste u konkrétního přenosného úložiště zakázali import fotografií. Pokud se rozhodnete klienta ve verzi 1.5 vyzkoušet, nejprve si celý obsah cloudové jednotky někam zazálohujte. Stabilní řada 1.4 od nedávna podporuje dvoufázové ověření, které si můžete aktivovat pro lepší zabezpečení účtu.

 

AVG Anti-Virus Free 2013 CZOficiální stránka

S blížícím se rokem 2013 se opět budeme nejen u bezpečnostních řešení předčasně setkávat s produktovými řadami předčasně označenými nadcházejícím ročníkem. AVG Technologies vydalo novou řadu svého antiviru a kompletního balíku pro zabezpečení přístupu k internetu. Kromě placených zástupců si můžete stáhnout zdarma dostupný antivir AVG Anti-Virus Free. Tento základní modul vás ochrání před viry a spywarem, jednou z mála zajímavějších funkcí je kontrola škodlivosti odkazů.

AVG se chlubí zcela předělaným prostředím, které se má snáze ovládat na dotekových obrazovkách. Asi vám neujde, že se inspirovalo Metrem, snaží se tak zapadnout do Windows 8. Nás bohužel nijak neuchvátilo. Významněji na nás ovšem působí údajné vylepšení výkonu, kde si můžete všimnout až čtvrtinového zlepšení, zatímco skenování počítače může skončit až o 36 % rychleji. Dvěstěprocentní nárůst zaznamenalo vykreslení uživatelského prostředí. Podobně silná prohlášení ale doprovází každé nové hlavní vydání, takže nejlépe uděláte, když se o tom sami přesvědčíte. Dejte vědět, jak jste spokojení.

 

AIMP 3.20 beta 1 CZOficiální stránka

Další etapa oblíbeného hudebního přehrávače AIMP, který v mnohém připomíná někdejší legendu Winamp, se zřejmě nezařadí mezi ty nejzajímavější, relativně malá porce novinek je přímo úměrná desetinovému povýšení. Přibyl dekodér pro formát OPUS, přehrávač přistupuje k disku méně často a obrázek k albu si můžete prohlédnout v původní velikosti. Podobných drobností v programu naleznete mraky. Nejvíce se autoři věnují modulu pro konverzi hudebních souborů. Konečně tak můžete AIMPu přikázat, aby vypnul počítač po skončení operace.

V plánovači si nově můžete vybrat uspání počítače místo kompletního vypnutí, navíc si můžete naplánovat také probuzení. Než přehrávač vydá podnět k ukončení relace, objeví se upozornění. To se hodí v případě, že byste s počítačem ještě pracovali. Plánované vypnutí vás dříve mohlo nepříjemně useknout. AIMP se nemusí instalovat a obsahuje český překlad.

 

Vistart 8 ENOficiální stránka

Z očekávané záplavy pokusů, jak ve Windows 8 nahradit zmizelou nabídku Start, si můžete dlouze vybírat. Jistě znáte Start8, který velmi dobře imituje původní nabídku z Windows 7. představili jsme vám také povedený Power8, jenž se jí naproti tomu pouze inspiruje. K nejznámějším alternativám se řadí rovněž Vistart. Osmiček zřejmě nebylo dost, tak se jeho autor rozhodl přijít s porcí vylepšení a vydat program pod symbolickým názvem Vistart 8. ten prozrazuje všechno důležité, prostě jde o předělávku původní nabídky Start pro Windows 8. Potřebujete vědět víc?

Tip: Stardock kompletně předělal Start8. Teď vypadá jako dřívější nabídka Start

Program byl kompletně přepsán, takže jde de facko o nový produkt. Značka ale zůstala a s ní většina charakteristických vlastností. Stále funguje i ve starých Windows XP, měla by umět všechno, co nabídka Start ve Windows 7, obsahuje však motiv vzhledu inspirovaný Windows 8. Ten ale v desktopovém prostředí upřímně vypadá jako pěst na oko. Na výběr ale máte z několika různých oblečků.

 

Další důležité novinky:

Tip na doplněk

Dropbox for Filelink 1.0.1 ENOficiální stránka

Běžně to sice neděláme, tentokrát vás ale upozorníme na jeden zajímavý doplněk, určený speciálně pro poštovního klienta Mozilla Thunderbird. Ten se letos naučil posílat soubory místo klasické přílohy raději pomocí cloudových úložišť. Skvělá funkce kopíruje například Hotmail (resp. Outlook), který otevřel cestu velkým souborům k e-mailu. Poslat je můžete ve zprávě formou odkazu. Data tak neputují do schránky přímo, příjemce si je stáhne až z vybraného úložiště. Hotmail spolupracuje jenom se SkyDrive. Thunderbird je však nezávislý pošťák, takže si v něm můžete vybrat.

Tip: Posíláme velké přílohy v Thunderbirdu. Nenechte se omezovat

Pro začátek ho však Mozilla vybavila pouze službou YouSendIt. Před nedávnem ji doplnilo Ubuntu One. Řada uživatelů čeká na Dropbox, jenže ten je momentálně v nedohlednu. Organizace prý nemůže s poskytovatelem dojednat přijatelné podmínky. Než se dočkáme oficiální integrace, můžete využít tu neoficiální. Nabídne vám ji doplněk Dropbox for Filelink.

Ohodnoťte tento článek!