Novinky: Chrome 6, Maxthon3, SlimPDF Reader a další

0

SlimPDF Reader ENOficiální stránka

Adobe Reader se v negativním slova smyslu proslavil zbytečně vysokými nároky na hardware a ne zrovna oslnivou rychlostí. Ačkoliv se hodně zlepšil a většiny neduhů se zbavil, špatná pověst se mu stále lepí na paty. V neposlední řadě se Adobe často vytýká děravost jejich PDF čtečky. Proto se řada uživatelů obrací na méně známé alternativy, které už jen z principu menšího rozšíření útočníky příliš nezajímají. SlimPDF Reader by teoreticky mohl být bezpečnější. Pravděpodobně je. S jistotou o něm nicméně můžeme říci pouze to, že k vašemu počítači bude mnohem vlídnější než většina ostatních čteček PDF souborů.

Na oficiální stránce srovnává velikosti instalačních souborů, SlimPDF Reader vítězí s 1,43MB, Adobe Reader končí na posledním místě s 26,12MB jako nejobjemnější. Markantní rozdíl jasně říká, jakou cestou se první jmenovaný vydal. Vysoká rychlost prohlížení a extrémně malé nároky na počítač obecně jsou vykoupeny menší paletou funkcí, najdete tu jen ty základní (což běžným uživatelům bez zvýšených požadavků vadit nebude).

Google Chrome 6 CZOficiální stránka

Teprve druhé narozeniny svého webového prohlížeče oslavil Google vydáním Chrome 6. Jemnějšího uživatelského rozhraní a hlavně sloučené dvojice nabídek napravo od adresního řádku si všimnete okamžitě. Tímto logickým krokem končí přemýšlení, do které nabídky se máte zrovna podívat. Google zašel na samý kraj minimalističnosti, protože zmizelo i tlačítko „Přejít“ a nezobrazuje se předpona http:// před adresou. Důležitá otázka zní, jestli vůbec ještě zbývají v prohlížeči prvky, které by šlo redukovat. Všichni rádi uslyší, že spolu se záložkami a hesly konečně můžeme synchronizovat rozšíření (včetně nastavení). Za podporu videa ve formátu WebM poděkují Googlu všichni fanoušci HTML5.

Maxthon 3 ENOficiální stránka

Na stránky nekompatibilní s alternativními prohlížeči prakticky nenarazíte, pokud přece, musíte sáhnout po Internet Exploreru. Nepohodlnost přepínání mezi browsery Maxthon překonává jednoduše tím, že podporuje prohlížení se dvěma různými vykreslovacími jádry. WebKit v současnosti pohání Safari a Chrome a patří k nejmodernějším a nejrychlejším, takže díky jasným kladům dala třetí generace Maxthonu sbohem Gecku od Mozilly. Kompatibilitu v případě potřeby supluje Trident od Microsoftu.

Podívejte se na Maxthon 3 zblízka a zjistíte, že opravdu vypadá jako Google Chrome na steroidech. Obsah nového panelu přesto mnohem více připomíná Rychlý přístup v Opeře, nežli vizuálně podobnou, leč principiálně odlišnou funkci ve Chrome. Ti, kdo vědí, jak používat gesta myší, si zpříjemní a urychlí každodenní brouzdání. Na stránkách se zablokovanou reklamou se čte snáze a nezačne vás z blikajících poutačů bolet hlava. Synchronizace záložek dnes zase tak moc nepřekvapí, neboť už začíná jít o základní výbavu. A hesla bohužel synchronizovat neumí, zatímco konkurence už většinou ano. Speciální vyhledávání Maxthon Multi Search kombinuje výsledky z více vyhledávačů, například z Googlu a Bingu, zde se nemohu zbavit dojmu jisté zbytečnosti.

OneClickFTP 0.5.1 ENOficiální stránka

Sám autor uznává, že přes to „jedno klepnutí“ v názvu nemůžete nahrát soubory pouze jediným klepnutím. Stále si ale vystačíte se dvěma, což zní tak jako tak báječně. Jednoduššího FTP klienta si představíte jen těžko, ve OneClickFTP vytvoříte profil zadáním přihlašovacích údajů k serveru, žádná složitá nastavení se vám do cesty nepletou. Odesílání a stahování souborů je skutečně záležitostí několika klepnutí. K nahrávání lze šikovně zvolit pozměněné soubory, abyste nemuseli vaše připojení zbytečně trápit déle než po nezbytnou dobu. Profily se dají exportovat (a tedy i importovat), to se hodí třeba pro snadné sdílení konfigurace s více lidmi.

SpywareBlaster 4.4 ENOficiální stránka

Na prevenci se často zapomíná. Zabránit potenciálním potížím, aby vznikly, přitom nestojí mnoho úsilí. Řešit problémy teprve až se vyskytnou je obvykle složitější. Proto SpywareBlaster nekráčí ve šlépějích svých kolegů zaměřených na boj se spywarem, ale dláždí si vlastní cestu. Pifku má hlavně na tzv. tracking cookies. Tyto a jiné špehovací cookies nezřídka unikají zraku uživatelů i antispywarových programů. SpywareBlaster nejrozšířenějším prohlížečům naordinuje speciální medicínu, které je proti nim imunizuje. Očkování platí také na nebezpečné prvky ActiveX, které mohou postihnout jmenovitě Internet Explorer.

Pro všechny uživatele dále platí ochrana proti útokům záškodnických stránek. Světlá stránka pasivní ochrany potěší majitele pomalejších počítačů, protože SpywareBlaster díky tomu nevyžaduje žádný proces běžící na pozadí a nekoliduje s dalšími ochrannými prvky systému. Poslední verze lépe detekuje prohlížeče a zlepšuje kompatibilitu s Windows XP, Vista a 7.

DimScreen 1.1 ENOficiální stránka

Snad všechny monitory obsahují nějakou nabídku, jejíž prostřednictvím snadno snížíte či zvýšíte jas a kontrast. Někdy si naneštěstí hraje na nedostupnou a dostat se k ní přes několikaúrovňové menu trvá déle než kolik snesete, zvlášť pokud jas upravuje vícekrát za den, podle aktuální potřeby. Notebooky patří do jiné kategorie, kde světlost obrazovky povětšinou přenastavíte pomocí speciální klávesové zkratky. DimScreen jde na věc tou nejsnazší cestou – sídlí v oznamovací oblasti u hodin a míru tmavosti (ne jasu!) vyberete z kontextové nabídky, případně klávesovou zkratkou.

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!