Novinky: Comodo Internet Security 2013, Google Earth 7.0 a další

0

XnView 1.99.6 CZOficiální stránka

Televize o svátcích vysílají spoustu klasiky. Pojďme si i my připomenout některé legendy softwaru. V souboji o nejlepší prohlížeč obrázků se v minulosti utkávali především IrfanView a XnView. Druhý jmenovaný na poslední chvíli před skončením světa alespoň opravil pár chyb. O revoluci se naposledy nepokusil. Vánoční období k tomu ani nevybízí. Spolehnout se můžete na klasické vlastnosti populárního prohlížeče. Vždyť podporuje zhruba 400 grafických formátů, exportovat umí „jen“ do 50 formátů. Nemusíte ho nutně ani instalovat.

Vyniká rychlostí. Obrázky v něm rovnou upravíte, pokud nežádáte komplexní změny. Oříznutí, rotace nebo přizpůsobení kontrastu patří k akcím, které s XnView zvládnete levou zadní. Aplikace se nebojí ani hromadných operací jako konverze do jiného grafického formátu či přejmenování souborů. Na své snímky můžete aplikovat množství efektů. Na závěr se pokocháte při presentaci. Zub času již nástroj na správu obrázků ověřil. Svěřte se mu klidně i vy. Český překlad je přibalen k základnímu balení.

XnView 1.99.6
XnView 1.99.6

Comodo Internet Security 2013 ENOficiální stránka

Pakliže patříte k příznivcům firmy Comodo, můžete slavit. Ostatně, kdo by ji neměl rád. Poskytla jeden z nejlepší firewallů zadarmo, později začala dokonce nabízet kompletní bezpečnostní balík pro počítače připojené k internetu. Ve značení současně panuje chaos. Verze zdarma to na sobě nezdává znát. Placené edice obvykle nesou dodatek Pro. Navenek se aplikace hlásí jako Internet Security 2013, interně jde o verzi 6.0. Snad jste si ve značení udělali pořádek.

 

Srovnání s předchozí řadou aplikace nesnese. Její podoba doznala kompletní transformace. Vše ve jménu zjednodušení. Na ploše vás bude o stavu zabezpečení informovat miniaplikace, úlohy od Comoda můžete spravovat ve vlastním správci. Z funkcí se těšte na záchranu disku nebo podporu klávesových zkratek. Kdyby někdo omylem smazal soubor patřící Comodu Internet Security, diagnostický nástroj jej stáhne z internetu. Aplikace rovněž obsahuje sandboxové prostředí pro bankovnictví a jiné způsoby využití. Tak vypadají novinky pro rok 2013.

Comodo Internet Security 2013
Comodo Internet Security 2013

Google Earth 7.0.2 CZOficiální stránka

Abychom si mohli procházet města a poslechnout si výklad o památkách a zajímavostech, vypustil Google do světa ostré vydání sedmé řady jeho prohlídkové aplikace Earth. Průvodce vám sice zajímavosti netlumočí, ale aspoň máte co číst. Celkem si můžete projít přes 11 000 světových míst, která z pohledu turistického stojí za zmínku. Aby toho nebylo málo, pětadvacet velkých měst si dokonce prohlédnete ve 3D. Trojrozměrné modely už by vám mohly stačit k tomu, abyste přestali cestovat po světě, ne?

Tip: Google Earth nyní obsahuje snímky Marsu ve vysokém rozlišení. Zkoumejte povrch

Na hloupé rady nedejte a jezděte. S Google Earth si nicméně aspoň zkrátíte cestu při čekání na lepší počasí a na skutečné cestování. Vylepšit tuto aplikaci lze jen těžko. Lepší mapové podklady samozřejmě přijdou vhod vždycky, jinak nám ale firma nabízí možnost projít se po povrchu planety, pod vodou, po měsíci a dokonce po Marsu. Kam bude směřovat dál?

Google Earth 7.0.2
Google Earth 7.0.2

VLC media player 2.0.5 CZOficiální stránka

Přeci jen, VLC media player nevychází každý den a pro příznivce tohoto multimediálního přehrávače je každý takový den svátkem. Čekejte především notnou porci oprav a posílení stability. Před Vánoci se všichni snaží své produkty především odladit. Uživatelé jablečného operačního systému si užijí lehce upraveného prostředí, my s Windows si musíme vystačit s tím, co máme. Zdejší prostředí již bylo laděno v minulosti, takže si vcelku nemáme na co stěžovat. Jiné novinky, např. stabilnější chod při přehrávání filmů v kontejneru MKV oceníme na všech platfromách.

Vyřešeno bylo padání s vloženými titulky, streamování skrze protokol HTTPS nebo zobrazení obrazu v nesprávném poměru stran. Vývojáři se činili a opravili různé chyby. V některých případech přehrávač představoval ohrožení bezpečnosti počítače, proto neváhejte a stávající instalace aktualizujte. Díky práci překladatelů bylo oživeno několik překladů, včetně českého a slovenského. Kdybyste chtěli, stále ještě můžete podpořit vývoj VLC media playeru pro Windows 8 a Windows Phone.

VLC media player 2.0.5
VLC media player 2.0.5

CCleaner 3.26 CZOficiální stránka

Existuje větší klasika než nástroj na čistění disků a Windows od Piriformu? Mluvíme o něm často. Domnívám se, že si to zaslouží. Až pod stromečkem rozbalíte poslední vydání, potěší vás kupříkladu vylepšenou správou doplňků. Kdyby vám to uniklo, vězte, že CCleaner již můžete používat rovněž k odstraňování doplňků z prohlížečů. Správa těchto položek se nám značně zjednodušila. Zvláště, když chodíte od počítače k počítači a čistíte je od nepořádku. CCleaner se rozvinul zajímavým směrem, když už se zdálo, že se neměl kam posunout.

Vylepšen byl také algoritmus pro prohledávání adresářů. Očekávejte proto kultivovanější chod aplikace. Instalační program zase hlásí lepší kompatibilitu s Windows 8. Tentokrát se na seznam podporovaných dostavila důležitá jména. CCleaner od nynějška podporuje čištění kancelářského balíku Microsoft Office 2013, který zatím nicméně není běžně dostupný, a čtečky PDF dokumentů Adobe Reader 11.

CCleaner 3.26
CCleaner 3.26

Foobar2000 1.2 beta ENOficiální stránka

Dnešní povídání zakončíme hudebním přehrávačem, jenž slaví úspěchy díky nenáročnosti na hardware, jednoduchému prostředí a neuvěřitelné modifikovatelnosti. Na vlastní odkaz naváže v nadcházející řadě 1.2. Ta se prozatím nachází ve fázi beta. Pohled na seznam novinek vás bohužel snadno zklame. Převratných změn a gejzíru funkcí se nedočkáme. Autor pracuje především na tom, co nevidíme. Neznamená to, že úpravy při používání vůbec nepocítíme, ba právě naopak. Lepší stability nebo kompatibility si nelze nevšimnout.

Jako koncoví uživatelé oceníte novou položku v kontextové nabídce, jež slouží k rychlému převodu do jiného formátu. Ztratíte tak pokročilejší předvolby, ovšem k ruce přijde. Ne pokaždé se potřebujete v parametrech vrtat.

Foobar2000 1.2 beta
Foobar2000 1.2 beta

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!