Novinky: Daemon Tools Lite 4.41.3, Lazarus 3, Firefox 6.0 beta 4 a další

0

DAEMON Tools Lite 4.41.3 CZOficiální stránka

Mechanik není nikdy dost, zvláště pak těch virtuálních. Starý známý přeborník na virtuální mechaniky slibuje pár vylepšení, která mají zvednout výkon v horkých letních dnech. Deamon Tools vám udělá radost možná ale právě proto, že těch skutečně horkých dnů letos zase tolik nebylo (aspoň si máte s čím hrát v deštivém mezidobí). Plná verze nadále zůstává placeným produktem, ale zdarma dostupná Lite se naučila pracovat s obrazem disku typu APE. Drobná vylepšení se vztahují na přenosné instalace, ve výchozím stavu se rovněž u nově přidaných mechanik zapíná základní emulace. Nekompatibilita s programy Power2Go a PowerDVD vzala za své a už vám nebude bránit v používání Daemon Tools. Dokonce by neměla sama od sebe mizet miniaplikace určená pro postranní panel Windows.

PeaZip 3.9 CZOficiální stránka

Komprimační programy jsou tu odpradávna a většinou vsází buď na jednoduchost (7-Zip), nebo na robustní uživatelské prostředí. Spíš do té druhé kategorie patří PeaZip. Open source projekt se nenechává vyloženě zahanbit ani placenými produkty. Vedle sebe žijí jak klasická verze pro 32bitové operační systémy, tak modernější 64bitová edice. Instalace vás obtěžovat nebude, pokud si stáhnete přenosný PeaZip. K více než 130 podporovaným typům archivů přibyl ještě jeden – ZIPX. Tlačítka v hlavním okně dostala do vínku poměrně neobvykle kontextové nabídky. Když tedy klepnete pravým tlačítkem myši na tlačítko „Přidat“, rychle si vyberete výstupní formát a archiv tak vytvoříte daleko efektivněji. Přeorganizované kontextové nabídky mají také přispět k vyšší efektivitě práce.

Mozilla Firefox 6.0 beta 4 – Oficiální stránka

V kanále s betaverzemi se zhruba jedenkrát týdně objevuje aktualizovaná testovací verze Firefoxu, čili systém krátkých vývojových cyklů funguje. Dokud vývojáři nepřestanou v pravidelným vydáváním, nemáme si na co příliš stěžovat. Čtvrtá beta vyšla podle plánu a dále ladí kód programu a vychytává chyby. Po instalaci se hlásí jako normální Firefox, který si stáhne běžný uživatel z oficiální stránky. Žádný štítek „beta“ na něm nenajdete. Novinek se chystá protentokrát více než u předchozí generace ohnivé lišky. Ve Správci doplňků se v sekci Zásuvné moduly nahoře zobrazuje odkaz na web Mozilly, který vám zkontroluje aktuálnost většiny modulů. Zastaralý a nebezpečný Flash nebo Javu proto odhalíte snáze.

Adresní řádek zvýrazňuje doménu, podobně jako to dělá drtivá většina konkurenčních prohlížečů. Ke všem těm správcům se přidává Správce oprávnění, kde si u jednotlivých webů lehce nastavíte, zda se na nich mají ukládat hesla a cookies, či zda jim Firefox prozradí vaši aktuální polohu. Funkci Sync vývojáři zajistili lepší propagaci, takže na ni odkazují mnohá dialogová okna, například při ukládání záložky. Ostrý Firefox 6 vyjde 16. srpna.

Freemake Video Converter 2.3.3 ENOficiální stránka

Z hromady freewarových konvertorů videa je jen pár aplikací slušnějšího charakteru. Freemake Video Converter lze možná ohodnotit ještě lépe. Z uživatelského hlediska se tváří přívětivě a překypuje grafickými efekty. Na funkcích se to kupodivu neprojevilo, podpora více než 200 různých vstupních formátů je určitě nadstandardní. Patří sem i obrázky, nebo hudební soubory – i z těchto multimédií vyrobíte video, byť se k něčemu podobnému těžko odhodláte každý den. Požadavky současné generace uživatelů naplňuje stažení a konverze obsahu z videoportálů jako YouTube. Kromě největšího serveru s videi podpora obsáhla další padesátku webů. Přednastavené parametry ulehčí rozhodování, jaký typ se nejlépe hodí pro vaše (přenosné) zařízení. Převod filmů do formátů vhodných pro mobily bude bezesporu patřit k nejčastějším důvodům, proč se ke stažení Freemake Video Converter vůbec odhodláte. Najdete zde profily pro PS3, iPhone nebo Android. Filmy můžete rovnou vypálit na DVD nebo Blu-ray.

Spybot-Search & Destroy 2.0 beta 3 CZOficiální stránka

Poslední vydání legendárního odbreberkovávadla dnes působí více než zastarale a kompatibilita s moderními systémy je do jisté míry diskutabilní. Chystá se ale nástupce, který nyní prochází fází beta. Spybot-Search & Destroy 2.0 už na první pohled oddělil vazby se starými časy a vystupuje jako zcela nový produkt. To hlavní se v jádru nezměnilo, stále detekuje všemožné druhy spywaru, adwaru a podobně. Oproti dřívějším časům avšak pracuje tak nějak samostatněji. Sám se aktualizuje, hned po instalaci zavede příslušné služby na pozadí. K nim patří i ochranná služba, která má za úkol hlídat breberky v reálném čase. Díky integraci s Průzkumníkem můžete kontrolovat složky a soubory na požádání, modul pro Internet Explorer zase monitoruje webové stránky a cookies.

Režim pro začátečníky z hlavního okna skryje značnou část položek, aby nedošlo k nechtěným akcím a změnám v nastavení. Projekt již doznal zlepšení, ale jak byste od betaverze čekali, provoz mnohdy není bezproblémový.

Lazarus 3 ENOficiální stránka

Všichni jsme jistě někdy zažili pád prohlížeče v nevhodnou dobu – když píšete komentář k článku, o text přijdete. Nebo se stránka podivně zasekne a text je opět pryč. Projekt s vtipným názvem Lazarus původně vznikl pouze pro Firefox, současná třetí generace ale kromě něj podporuje také Safari a hlavně Chrome. Tvůrci si ji zatím neodvažují distribuovat jako hlavní verzi, primárně na stránkách nabízí starší a ověřenou druhou řadu. S tou ale nepochodíte třeba ve zmíněném Chrome. V textovém poli na jakékoliv stránce se v pravém horním růžku ukáže symbol Lazara, odkud rovnou vyberete jeden z předchozích textů vepsaných do tohoto pole. Číslo verze se pro každý prohlížeč maličko liší, protože úpravy a opravy užitečného doplňku probíhají postupně.

Uložený text lze šifrovat, u jednotlivých stránek nechybí ani možnost Lazara deaktivovat. Slibovaná zálohovací funkcionalita si zatím nerozumí s textovými poli WYSIWYG.

Další důležité novinky:

Novinky: Daemon Tools Lite 4.41.3, Lazarus 3, Firefox 6.0 beta 4 a další
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas