Novinky: Dropbox 2.4, MediaPortal 1.5, Media Player Classic HC 1.7

0

Speckie 6.0 CZOficiální stránka

Kontrola pravopisu v prohlížečích je věc stará. Firefox funkci přijal již ve verzi 2.0, zatímco Internet Explorer si musel počkat na desátou řadu a Windows 8. Neoficiálně jste si ale i v redmondském nástroji na brouzdání po webu mohli nechat kontrolovat napsaná slova. Speckie se odpočinek stále nechystá. Šestá generace je kompatibilní i s Internet Explorerem 11.

 

Autoři doplněk výrazně předělali. Díky tomu např. v IE 8 a starších nepodtrhává každé slovo ještě během psaní, ale v klidu vyčká, až skončíte. K tomu optimalizovali dialog s nastavením a zlepšili podporu pro textové editory s podporou formátovaného textu. Speckie využijete i v nejnovějších Windows 8, např. pokud chcete mít po ruce jiné slovníky. Kontrola zabudované v IE 10 a 11 navíc přehlíží obsah zmíněných editorů. S Windows 8.1 zatím doplněk kompatibilní není.

Kontrolu pravopisu obsahuje až Internet Explorer 10 a novější
Kontrolu pravopisu obsahuje až Internet Explorer 10 a novější

Dropbox 2.4 ENOficiální stránka

S klientem pro oblíbené úložiště to teď bylo složitější. Předchozí řada nesla problémy, které vývojáři vyřešili až v aktuální verzi 2.4. Než ji ale dokončili, vyvěsili na oficiální web ke stažení opět staršího klienta ve verzi 2.0. Zaváhání budou ale brzy zapomenuta, protože Dropbox 2.4 si můžete stáhnout, aniž byste se báli nepříjemných důsledků. Kromě technologických vylepšení se potěšíte típáním screenshotů.

Aplikace uloží snímek obrazovky rovnou do vaší cloudové schránky. Když prvně zmáčknete klávesu Prinscreen, nabídne vám ukládání. Proč ale nevyužít rovnou snadné sdílení? Pakliže podržíte ještě Ctrl, odkaz na snímek se zkopíruje do schránky Windows. Shift naopak snímek čistě zkopíruje do schránky. V kontextových nabídkách se dále objevil příkaz k přesunutí dat do Dropboxu.

Přesuňte soubory do Dropboxu
Přesuňte soubory do Dropboxu

MediaPortal 1.5 CZOficiální stránka

I kdybyste se s MediaPortalem nikdy nesetkali, snadno odhalíte jeho záměry. Jeho cílem je proměnit váš počítač v multimediální centrum. Proto se výborně hodí do obývákových strojů, kde ho budete používat jako přehrávač připojený k velké televizní obrazovce. S novým vydáním se autoři rozhodli zaříznout podporu pro Windows XP. Naopak se mezi podporované systémy zařadila Windows 8.1. K upgradu aplikace si raději přečtete tento obsáhlý dokument.

Autoři vylepšili podporu pro IPTV. MediaPortal 1.5 je vybaven doplňkem PowerScheduler++, s nímž můžete plánovat vypnutí či restart zařízení. CableCARD prý především za oceánem slaví úspěch. Přinejmenším Američané proto podporu zařízení v multimediálním centru ocení. Každý pak docení to, že práce s obrazem (např. automatická změna poměru stran) by měla být bezproblémová.

Na televizní obrazovce se multimediální centrum vyjímá dobře
Na televizní obrazovce se multimediální centrum vyjímá dobře

Sumatra PDF 2.4 CZOficiální stránka

Možná, že čtení PDF vám přijde jako jednoduchá úloha. Výběr správné čtečky ale mohou ovlivnit doplňkové vlastnosti, například podpora elektronických knih. Právě tuto vlastnost si užívá publikum jinak velice jednoduchého nástroje Sumatra PDF. Rozumí si s formáty ePub, MOBI, XPS, nebo dokonce s CBZ či CBR pro komiksy. A takových čteček obecně nenajdete mnoho. Přitom oceníte český překlad, nenáročnost na výkon počítače a přenosnou edici.

V posledním vydání autor vylepšil čtení knih o celoobrazovkový režim, jenž aktivujete klávesovou zkratkou Ctrl+L. Klávesa F8 teď zobrazí nebo skryje nástrojovou lištu a F9 zase hlavní nabídku. Sumatra PDF také bezproblémově otevře komiksy komprimované mladým formátem RAR5. Podporuje i snímky WebP.

Nejen PDF, ale také elektronické knihy či komksy si díky Sumatra PDF přečtete
Nejen PDF, ale také elektronické knihy či komksy si díky Sumatra PDF přečtete

Media Player Classic Home Cinema 1.7 CZOficiální stránka

Kdybyste zrovna nepotřebovali multimediální centrum pro obývací pokoj, pravděpodobně aspoň rádi sáhnete po oblíbeném Media Playeru Classic. Odnož zvaná Home Cinema to dotáhla do další řady. Od uvolnění posledního stabilního sestavení nás dělí zhruba čtyři měsíce. Vývojářům se podařilo vyměnit stávající filtry za LAV Filters. Ty jsou modernější a s otevřeným zdrojovým kódem.

Na Media Player Classic Home Cinema 1.7 se vyplatí upgradovat také díky podpoře Windows 8.1 a mnoha opraveným chybám. Vývojový tým specificky upozorňuje, že starší verze obsahuje známá slabá místa v zabezpečení. Multimediální přehrávač nicméně kvůli změnám filtrů nepodporuje hardwarovou akceleraci ve Windows XP, označovanou jako DXVA1. Volitelně lze využít dekodér Nvidia CUVID v LAV Filters.

S aktuálnějšími filtry je ohrožena hardwarová akcelerace ve Windows XP
S aktuálnějšími filtry je ohrožena hardwarová akcelerace ve Windows XP

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!