Novinky: FilExile, USBOblivion, qBittorrent a další

0

Click.to 0.9.6.1330 ENOficiální stránka

S odřenýma ušima jsme do našeho tradičního přehledu dostali zajímavou pomůcku pro každodenní požívání počítače. Click.to pracuje se schránkou tak, jak to ještě nikoho pořádně nenapadlo (rozhodně ne vývojáře v Redmondu). Aplikace předpokládá, že skoro pokaždé, když něco zkopírujete do schránky, chcete s vloženým obsahem něco provést. Proč byste ho tam jinak dávali, že? Nabízí vám způsob, jak urychlit práci s textem. Pokaždé, když kus textu – nebo obrázek či jiný soubor – zkopírujete, vám Click.to nabídne několik možností, co s ním dále provést. Buď jej může vyhledat v Internetu pomocí Googlu, nebo se třeba vloží do Wordu.

Dostupné akce si sami nastavujete, přičemž máte k dispozici podporu pro řadu nejběžnějších webových služeb a aplikací z Windows. S obsahem ve schránce si tak snadno poradíte, buď jej můžete sdílet v sociálních sítích, nebo jej pošlete do programu, v němž jej dále zpracujete. Pak vám začne vadit, když vám Windows na jiném počítači po vložení něčeho do schránky nenabídnou, jak dál. Na komfort se snadno zvyká.

FilExile 1.3 ENOficiální stránka

Mazání dat přestane být zábavné ve chvíli, kdy se zaseknete na nějakém zarputilém souboru, který se prostě nechce nechat smazat. Když vám Windows prozradí, že je zrovna používán nějakou aplikací, stačí si to pohlídat a onu blokující aplikaci třeba vypnout. Jenže když ani to nepomůže a dozvíte se třeba něco o tom, že nemáte práva data smazat, protože údajně nepatří vám, ale mají úplně jiného vlastníka, máte problém. Pomoci vám s ním může FilExile, který kašle na okázalost. Na pěkné barvička vás nenaláká, leda tak vás odpudí. Účelnost a strohost je ale namístě. Sice aplikace vyvoláte z kontextové nabídky, ale rovnou v ní určíte cílový soubor a smažete jej.

A co víc, můžete zvolit složku, přičemž se smaže celý její obsah. Má zároveň bezpečnostní mechanismus, který mu brání ve smazání důležitých součástí systému. Dá se ale vypnout. Poslední verze přidává podporu více threadů, takže zvlášť na více jádrových počítačích může mazání doběhnout do cíle rychleji.

USBOblivion 1.7 ENOficiální stránka

Se hrou podobného názvu nemá USBOblivion nic společného. Hra pochází z Ameriky, zatímco náš program z východní Evropy. Jednoúčelový čistič se zaměřuje na jednu specifikou část systému, kterou běžně (z logických důvodů) nepromazává ani třeba CCleaner. Prochází totiž registr a hledá v něm uložené informace o výměnných jednotkách USB. Systém si pamatuje každý flash disk, který do počítače připojíte. Pakliže chcete, aby zapomněl, není nic snazšího, něž sáhnout po nástroji od třetí strany – jinak byste se s uloženými záznamy potýkali dost těžko.

USBOblivion je fajn, protože dokáže výmaz nasimulovat. Teprve poté, co potvrdíte předvolbu Do real clean, se všechny nalezené údaje reálně smažou. Program dovede vytvořit zálohu s příponou *.REG, jíž můžete kdykoli dvojitým klepnutím zase obnovit. Nemusíte se ani obtěžovat s instalací, aplikaci rozchodíte i pod starými Windows 2000.

qBittorrent 2.9.5 ENOficiální stránka

Nebaví vás uTorrent? Zkuste aplikaci s podobným názvem. qBittorrent patří ke klientům pro výměnnou síť BitTorrent, nijak se ovšem netají tím, že poskytuje velmi podobné prostředí jako již zmíněný uTorrent. O tak malou aplikaci nicméně nejde, v tomhle si ti dva podobní nejsou. Pokud se vám ale vývoj uTorrentu v posledních měsících nelíbí (resp. od doby, kdy jej koupila společnost BitTorrent Inc.), qBittorrent stále lze považovat za jednu z těch lepších alternativ. Prostředí se snaží konkurenta napodobit, ale na jeho eleganci nemá ani zdaleka. Jinak rovněž nabízí dálkové ovládání přes web nebo plánovač omezení datových přenosů.

Poslední verze byla ohlášena před pár dny, ke stažení na Windows ještě není, tak doufejme, že brzy bude. Opravuje totiž nepříjemné chyby.

NetBalancer Free 5.0.2 ENOficiální stránka

Neomezených datových tarifů se u nás jen tak nedočkáme, možná, že nikdy nepřijdou, poněvadž už i v USA přišli na to, že neomezená data nejsou udržitelná. Mobilní sítě při vysoké zátěži i kolabují, takže velká stahování si musíme nechat na domácí (kabelovou) přípojku. Jakmile s notebookem vyrazíte mimo domov, hodí se hlídat si přenesená data. A největší žrouty připojení rovnou omezit. NetBalancer Free vám s tím pomůže i zadarmo. Jednou z jeho výhod je možnost nastavovat programům priority, které řídí jejich přístup k síti. Pakliže bojujete s tím, že vám síť BitTorrent blokuje prohlížeč, tak stačí přenastavit priority a při stahování dat pak budete moct zároveň normálně brouzdat po webu.

Pátá řada přináší svěží vítr v oblasti pravidel síťového provozu. Nyní můžete nastavovat podmínky. Ty mohou třeba platit, když přenesete určité množství dat během určitého období. Pak můžete třeba snížit síťový provoz. Možná právě pravidla bychom nyní označili za tažnou funkci.

Sleep Timer ENOficiální stránka

Anglicky mluvící program vás překvapí čistě německy hovořící webovou stránkou. Jednoduchý nástroj vám pomůže s něčím, co vám Windows nejsou schopná v jednoduché a dostupné podobě nabídnout. Vypnutí s prodlevou tu funguje na prostém principu odpočtu, případně můžete za onu podmínku zvolit nečinnost nebo určitý čas. K tomu si vyberete, co se má s počítačem stát, kromě vypnutí se na seznamu nachází hibernace a restart. A po zadání konkrétních číslíček už jen celou plánovanou akci zahájíte. Nikde žádné složitosti, pouze pár tlačítek, jejichž funkci si nelze splést ani v pološeru. Sleep Timer se ani instalovat nemusí.

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!