Novinky: Gest 2.2.5, PotPlayer 1.5.29153 a další

0

Gest 2.2.5 ENOficiální stránka

Ještě jste vaše kamarády nepřesvědčili, o kolik stoupne jejich produktivita používáním gest myší v prohlížeči? Možná jim nejprve zkuste předvést čarování myší v Průzkumníku Windows, ke specializovaným gestům přikročte později. Gest v prostředí Průzkumníka zavádí jednoduchý systém k usnadnění provádění základních úloh. Hezké je, že většina přednastavených hodnot obsahuje i několik alternativ. Okno tedy zavře jak pohyb dolů a doleva, tak dolů a doprava. Autor programu nezavádí žádné novoty, naopak využívá osvědčený systém, kdy zmáčknete pravé tlačítko myši a pak táhnete určitým směrem. V některých případech směr změníte i třikrát, u nejzákladnějších a nejpoužívanějších gest si vystačíte s maximálně dvěma směry.

Dokonce i gesta samotná vám budou povědomá, pokud jste s tímto způsobem ovládání přišli do styku v nějakém tom webovém prohlížeči. Je fajn, že se nemusíte učit od základu nové pohyby. Pokud provedete nějaké dosud neznámé gesto, program se vás zeptá, zda ho má přiřadit k některé z akcí. Směry provedené v aktuálním gestu se ukazují v malém boxíku na obrazovce. Standardně se za ukazatelem myši vykresluje i fialová stopa.

Chameleon Window Manager 1.1.0.129 EN/CZOficiální stránka

Zdá se vám, že prostor v záhlaví oken ve Windows zůstává trestuhodně nevyužit? Přidejte si tam sadu tlačítek navíc prostřednictvím aplikace Chameleon Window Manager. Tlačítka fungují snad ve všech motivech vzhledu. Je jedno, zda používáte modrou Lunu z Windows XP, nebo klasický motiv namísto Aera ve Windows Vista, zkrátka ani v méně obvyklých kombinacích se přídavná tlačítka neutopí. Na obrázku níže můžete vidět, jak perfektně zapadají do oblíbeného oblečku Royale theme. Hned vedle tlačítka Minimalizovat se objeví alternativa, které ovšem okno pošle do oznamovací oblasti. Následuje speciální funkce, při níž většina viditelného okna zmizí, zůstane akorát záhlaví (volitelně vždy navrchu).

Špendlík okno donutí zůstat vždy navrchu a čtvercová ikona přepíná mezi přednastavenou průhledností a běžnou viditelností. Dvě tlačítka ve výchozím stavu spí, po jejich zapnutí se okno doslova přicvakne na levou nebo pravou stranu obrazovky. Toho můžete využít v XP nebo ve Vistě, kde ještě nešlo okno přetažením ke straně obrazovky pohodlně zaplnit celou polovinu monitoru. V režimu maximalizace můžete Chameleona vypnout. Program obsahuje nekompletní český překlad, který by nutně potřeboval aktualizovat.

Auslogics BenchTown 1.0.1.10 ENOficiální stránka

Proč testovat výkon počítače? Jaký reálný dopad mají testy na fungování vaší sestavy? Upřímně, výsledky maximálně vyburcují vášnivé ladiče ke šroubování taktů co nejvýš. V dobrými výsledky se pak můžete chlubit na fórech a před vašimi kamarády. K upgradu hardwaru vás stejně nakonec donutí až sekající se hry a deset minut startující systém. A když nebudete mít zrovna volné finanční prostředky, k nákupu lepších součástek stejně nepřikročíte. Přesto vám nástroje na otestování výkonu minimálně napoví, které z komponent je nejslabší a zaslouží výměnu. Auslogics BenchTown do jisté míry připomíná Index uživatelských zkušeností se systémem Windows, který vyhodnocuje počítač podobně. Známá firma Auslogics ohodnotí schopnosti vaší grafické karty ve 2D a 3D prostředí, pak přichází na řadu ještě pevný disk, paměti a procesor.

Kategorie naprosto přesně kopíruje od benchmarku vestavěném ve Windows. K tomu nabízí přehled základních údajů o počítači. Výsledky lze odeslat na internet, kde musíte mít zaregistrovaný účet. Předchozí popis na nikterak zázračný program pasuje – s nicneříkajícími výsledky můžete soutěžit s přáteli. Kdyby alespoň šlo prohlédnout si grafy doplněné o nějaké rozumné jednotky, tady se musíte obejít bez grafů a smířit se s vymyšlenou jednotkou Ausmark.

Daum PotPlayer 1.5.29153 ENNeoficiální stránka

Kdysi oblíbený KMPlayer se dočkal svého duchovního nástupce, vždyť PotPlayer přivedli k životu původní autoři KMPlayeru. A oproti němu si ihned vytvořili solidní náskok. Nový multimediální přehrávač si poradí téměř se všemi druhy hudebních souborů a videa. Vysoké rozlišení díky vhodně zvolené soustavě dekodérů a kodeků není problémové, videa běží plynule a obraz dosahuje dobré kvality. Vývojáři berou v potaz moderní 64bitové systémy, pro něž PotPlayer vychází stejně jako pro klasické 32bitové edice Windows. Oproti pomalému vývoji KMPlayeru se s aktualizacemi setkáváme často. Právě tady se ale projevuje velká nevýhoda projektu.

Oficiální stránky jsou v korejském jazyce, stejně jako přehrávač. Neoficiálně se ven dostává anglická verze, jenže se v některých případech po stažení a nainstalování aktualizace pomocí interního mechanismu program přepne zpět do korejštiny. Pak musíte navštívit neoficiální stránku a opět stáhnout neoficiální anglickou edici. Velice schopný PotPlayer za vynaloženou námahu nicméně stojí.

Taskbar Color Effects 1.0 ENOficiální stránka

Nemá cenu si nic nalhávat, Taskbar Color Effects patří k mnoha jednoúčelovým nástrojům vyprodukovaným pod záštitou projektu The Windows Club. Jako takový neumí skoro nic, jen tu jednu věc, které byl předurčen. Protentokrát si můžeme přebarvit hlavní panel ve Windows 7. K dispozici nám autor dal několik barevných schémat, namíchat si ale můžeme vlastní odstíny. Podotýkám, že se nová vizáž vyjma hlavního panelu nedotkne žádné jiné oblasti, ani záhlaví Průzkumníka. Barvu lze zkombinovat s obrázkem, vybrat vhodný obrázek na pozadí panelu ovšem není vůbec snadný úkol. Dále si můžete pohrát s průhledností a vzhled okořenit přidáním efektu stínu.

Další důležité novinky:

Tip na starší software

Windows Firewall Notifier 1.0.1 ENOficiální stránka

Bezpečnostní brána firewall ve Windows se s každou novou verzí zlepšuje, ale jedině díky pomocnému nástroji Windows Firewall Notifier budete mít takřka dokonalou kontrolu nad každým spojením s internetem. Zeptá se vás totiž na každé odchozí připojení. S nastalou situací můžete naložit libovolně. Buď program nechcete nechat komunikovat se světem, v opačném případě mu odesílání dat povolíte. Obě akce lze provést dočasně nebo permanentně. Program se neinstaluje, pouze jej rozbalte do libovolné složky. Funguje ve Windows Vista a 7, ve starých dobrých XP nepochodíte. Windows Firewall Notifier existuje jen jako nadstavba firewallu zabudovaného systému a dovolí vám jej lépe ovládat, sám o sobě však nepřináší žádnou novou technologii.

Když zjistí, že firewall nepovolil odchozí komunikaci, zobrazí se bublinové oznámení. Klepnutím na něj vyskočí okno s rozšířenými možnostmi, odkud komunikaci můžete krom jiného povolit. Kdyby se vám po náhodou připojení kompletně zablokovalo, program vypněte. Tato situace prý nastává, když něco brání korektnímu spuštění Windows Firewall Notifieru.

Ohodnoťte tento článek!