Novinky: GIMP 2.8, Opera 11.64, Ad-Aware Free Antivirus+ 10.1 a další

0

Opera 11.64 CZOficiální stránka

Zatímco všichni čekáme na dvanáctou řadu norského prohlížeče, můžeme si ukrátit čekání tím, že zaktualizujeme stávající stabilní Operu 11.6. Naposledy jste se mohli setkat s verzí 11.62, takže se možná divíte, proč najednou došlo k navýšení o dva stupně. To proto, že Opera 11.63 ve skutečnosti vyšla, ale nikoli na platformě Windows. Buď jak buď, tentokrát se vám balíček s opravami nevyhne. Ani po tak dlouhé době se jich nenastřádalo moc, což poukazuje na dobrou odladěnost této řady prohlížeče. Vývojáři se poprali přinejmenším s jednou bezpečnostní hrozbou. Prostřednictvím některých adres mohlo dojít ke vzdálenému spuštění kódu.

Z obyčejnějších chyb byla velmi nepříjemná ta, která způsobovala, že se některé zabezpečené stránky (např. eBay nebo PayPal) odmítaly načíst. Jako obvykle byla drobnými úpravami posílena stabilita prohlížeče.

 

GIMP 2.8 CZOficiální stránka

Již před týdnem jste mohli zaslechnout, že známý open sourcový grafický editor GIMP ve verzi 2.8 konečně spatřil světlo světa. Ano, spatřil, ale teprve nyní je dostupný skrze instalační program pro Windows. Program podporuje Windows XP SP3 a novější a je výsledkem třech let práce. Mezi největší novinky se bezesporu řadí v mnoha ohledech upravené uživatelské prostředí, které vývojáři mj. sjednotili do jednoho okna. Volitelný režim jistě potěší řadu z vás. Aktivovat jej lze v nabídce Okna. Pokud jde o dokovatelné dialogy, kterých si můžete zobrazit bezpočet, ty mohou obsahovat více sloupců. Nemusíte tak mít všechny nástroje pod sebou, ale vedle sebe, což na širokoúhlém displeji jistě přijde vhod.

K dalším novinkám patří skupiny vrstev. Komplexní projekty tímto mají zelenou, stromové struktury vrstev už se nebojí snad ničeho. Výčet novinek je dlouhý, zájemci o tento grafický editor nechť si jej přečtou na oficiální stránce.

GIMP 2.8: běžný režim zobrazení GIMP 2.8: režim zobrazení v jednom okně Dialogy můžete skládat vedle sebe

Ad-Aware Free Antivirus+ 10.1 ENOficiální stránka

Vývojáři ze švédského Lavasoftu momentálně nabízí zdarma solidní bezpečnostní software. Jejich Ad-Aware Free Antivirus+se chlubí více než 400 miliony stažení a nabízí ochranu jak před spywarem, tak před viry. V reálném čase. Ad-Aware rozhodně pokročilo, když prolétnete jeho historii. Současný produkt se dočkal několik zlepšení. Pořád po instalaci vyžaduje restart počítače, avšak při skenování počítače je nyní možné přeskakovat soubory, které byly dříve vyhodnoceny jako bezpečné. Prohledávání by mělo být časem velmi rychlé, pokud se ovšem obsah vašeho pevného disku nijak dramaticky neproměňuje. Firma dává příklad, že čtyři minuty trvající rychlý sken se zkrátil na pár sekund.

Již napodruhé byste měli pocítit rozdíl. Ochrana v reálném čase doznala úprav ve jménu stability a lepší podpory 64bitů. Jádro, které chrání internetový prohlížeč, dostává aktualizace několikrát denně. Dočkali jsme se tedy vítaných zlepšení již tak slušné ochrany zadarmo. Neužijí si jí však uživatelé Windows 2000, podpora tohoto systému byla ukončena.

 

EaseUS Todo Backup Free 4.5 ENZrcadlo

Stále jste nenašli vhodný software na takové to domácí zálohování? EaseUS Todo Backup slouží docela dobře, byť je zdarma dostupná varianta značně ořezaná a nepovoluje se u ní komerční použití. Poslední vydání přichází s předělaným prostředím, které má za úkol většinu úloh zjednodušit a zálohování zpřehlednit. Kdybyste se v něm ztráceli, můžete v aplikaci vyvolat flashovou nápovědu (v angličtině). Zálohovat můžete celé disky a oddíly, případně pouze vybrané adresáře. Ke speciálním funkcím patří klonování disků nebo oddílů. Program nově podporuje Windows 8 Consumer Preview. Můžete se též přepínat mezi plnohodnotnou a inkrementální zálohou, usnadnila se správa plánování.

Lepší funkce si vývojáři nachystali pro placené edice EaseUS Todo Backup. V nich můžete mj. zálohovat e-mailovou schránku skrze Exchange.

 

TweakNow DriveShortcut 1.0 EN Oficiální stránka

Některé operační systémy mají ten zvyk, že když k počítači připojíte vyjímatelné paměťové médium, tak vytvoří na ploše odkaz, abyste jej mohli snadno otevřít. Windows k nim nepatří, zde se místo toho ujal dialog automatického spouštění, který nabízí mnohem širší možnosti, jak s připojenou pamětí naložit. Pokud vás nicméně obtěžoval a vypnuli jste jej, možná se vám zalíbí alternativa. Ta do Windows právě přinese možnost dynamického vytváření zástupců na ploše. Záleží jen na vás, jak si aplikaci TweakNow DriveShortcut nastavíte. Funkci můžete povolit pouze u USB klíčenek. Na plochu ale můžete přidat také optické média, dokonce i pevné disky.

 

Každý druh paměťového média se povoluje zvlášť, takže se vám nestane, že by se vaše plocha zahltila zástupci, kteří vás nezajímají. Program si dokonce může zapamatovat umístění zástupců, čili mohou se klidně objevovat v pravém dolním rohu, pokud jste je tam dříve přetáhli. Možnosti jsou zajímavé, kompatibilitu aplikace hlásí s jak s postaršími Windows XP, tak s novými Windows 8.

 

Windows Error Lookup Tool 3.0.4 ENOficiální stránka

Šikovný nástroj Windows Error Lookup Tool dělá přesně to, co má v popisu práce, respektive přímo v názvu. Pomůže vám odhalit problém, o němž vás Windows nezapomenou informovat. Chybové hlášky jsou bohužel pro běžného uživatele často nečitelné. Máte však šanci do nich alespoň trochu proniknout. Když onu hlášku vepíšete do Windows Error Lookup Tool, dostane se vám přesného popisu. Ten je sice naprosto základní, alespoň už nebudete tápat ve tmě. Přenosný nástroj na dešifrování chybových hlášek se nemusí instalovat, stačí, když jej rozbalíte do libovolné složky. Patří k těm aplikacím, které se vyplatí nosit s sebou na flash disku. Nemusíte pak prohledávat Internet, protože potřebné informace budete mít v kapse.

 

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!