Novinky: Google Earth 6, Chrome 8, Winamp 5.6 a další

0

Google Earth 6 Beta CZ – Oficiální stránka

Google si nemyslí, že by jeho Earth byl dokonalý, takže naštěstí nepřestává ve vylepšování produktu a v realizaci zajímavých nápadů. Procházka po matičce Zemi dostává v Google Earth 6 zcela nový rozměr. Ano, ten, jehož předchozí existence pomalu nestála za řeč. Dobrá, trochu přeháním, spousta vymodelovaných domů a celých měst ve třetí dimenzi jistě za řeč stojí. Chudé prostředí však přicházejí oživit stromy ve 3D. 50 druhů stromů (podotýkám, že v porovnání s budovami vypadají úchvatně) je pouhým začátkem, časem se bude povrch na virtuální Zemi zalesňovat stále více. Prozatím si zelené krasavce užijete sice jen ve vybraných lokalitách, zato rovnou v hojném počtu přesahujícím 80 milionů kusů. Funkci si nejprve musíte zapnout v levém postranním panelu v sekci Vrstvy.

Dva roky stará implementace panoramatických pohledů ve městech, známá pod názvem Street View, se taktéž posunuje na další úroveň. Odpadá ruční přepínání do režimu chodce, teď si stačí ulici dostatečně přiblížit. Starý způsob, tedy přesunutí oranžového panáčka Pegmana z oblasti navigačních prvků rovnou do ulice, zůstává. Při uchopení Pegmana se navíc zvýrazní ty ulice, které Google nafotil – v jiných se Street View nepochodíte. „Chůze“ se ovládá buď šipkami, nebo klikáním myší na známé navigační kolečko, otáčení v prostoru pak obstará myš. Z jistého pohledu představují zdaleka nejzajímavější funkci ze všech historické snímky povrchu. Premiéru si odbyly v Google Earth 5, dnes přichází na řadu jejich vylepšení podle odezvy uživatelů. Pokud narazíte na místo, jehož starší snímky sídlí v databázi, datum nejstaršího se zobrazí ve stavovém řádku, odkud se také přenesete zpět v čase.

Google Chrome 8 CZ – Oficiální stránka

Vzhledem k překotnému vývoji si možná kladete otázku, zdá má cenu rozlišovat mezi jednotlivými verzemi Google Chrome. Americká firma se ostatně snaží, aby všichni měli nainstalovanou tu nejposlednější verzi – což za ni systém automatických aktualizací opravdu zařídí – a začali tím pádem vnímat Chrome jako jednotný program. Jakmile vývojáři dodělají nějakou funkci, bez okolků ji pouští do oběhu, žádné čekání. Současná doba si žádá agresivní přístup, zeptejte se sami sebe, jak se vám zamlouvá dlouhé čekání na nový Firefox nebo Internet Explorer. Google Chrome 8 dorazilo na stabilní aktualizační kanál, postrádá ale výraznější novinky. To je daň za rychlost vývoje, zásadnější funkce nestihly dostatečně uzrát, tak Google jejich premiéru odkládá až pro další generaci Chrome.

Vestavěná PDF čtečka běžící v tzv. režimu sandbox vás ochrání před škodlivými kódy. Fajn funkce, potěší hlavně začátečníky, kteří si mohou odpustit instalaci Adobe Readeru do počítače. Kromě poctivé várky opravených chyb jde bohužel o jedinou inovaci, což se mi zdá prostě málo. Číslovka v názvu prohlížeče zkrátka pozbyla významu a slouží maximálně k okrase. S tím se musíme smířit.

Winamp 5.6 CZ – Oficiální stránkaStránka s češtinou

Kde jsou ty časy, kdy ještě Winamp bodoval excelentní reprodukcí zvuku a ovládáním, které skloubilo jednoduchost s mnoha pokročilými funkcemi. Přelomová třetí verze rozdělila fanoušky na dva tábory, v prvním novinku přijali s otevřenou náručí, ve druhém se drželi staršího „dvojkového“ vydání. Nelíbily se jim zvýšené hardwarové požadavky a ještě méně chybějící kompatibilita se vzhledy a pluginy určenými pro Winamp druhé řady. Vývoj dvou různých verzí proto chvíli probíhal souběžně, až nakonec v roce 2003 spatřil světlo světa Winamp 5, který si vzal to nejlepší z obou předchůdců (více ale z oblíbenější „dvojky“). Ne, že by se za těch sedm let nic nezměnilo, přerod z hudebního na multimediální přehrávač představuje změnu docela významnou. I proto trochu zarazí, že se autoři neustále drží pětky v názvu, minimálně šestku by si zasloužil.

Šestkou nás tento týden obdarovali, i když ne takovou, jakou bychom si představovali. Winamp 5.6 pokračuje v postupné evoluci, během níž nás vývojáři zásobují novinkami pozvolným tempem. Do knihovny médií teď kupříkladu naimportujete písně z iTunes. K synchronizaci s produkty od Applu se přidává bezdrátová synchronizace s mobilními zařízeními s operačním systémem Android. Uživatele Windows 7 potěší, že mohou po tak dlouhé době Winamp ovládat z hlavního panelu, podobně jako Windows Media Player. Bohužel přehrávač přejal nepříjemný zlozvyk jiných programů – snaží se vám vnutit toolbar pro prohlížeče.

LicenseCrawler 1.2 EN – Oficiální stránka

Po přeinstalování systému vás obvykle čekají další instalace aplikací, které vyžadují zadání licenčního klíče. A hledejte si několik takových klíčů různě uložených v e-mailové schránce nebo v papírech poskládaných hluboko v krabici ve skříni. Kdepak, raději vyzkoušejte LicenseCrawler, který z registru všechny registrační kódy (včetně klíče k vašim Windows) vytáhne, a to pěkně prosím jak z prastarých Windows 95, tak z aktuálních Windows 7. Získaná data si pak hezky uložíte do běžného textového souboru, jehož lze volitelně zašifrovat. Schválně, za jak dlouho si tuto malou přenosnou aplikaci oblíbíte?

Glary Utilities 2.30 CZ – Oficiální stránka

Pokročilejší a starostliví jedinci s sebou na flash disku nepochybně nosí nějakou tu sadu na optimalizaci Windows. Pokud k této skupině patříte i vy, a ještě jste si svou sadu nástrojů nevybrali, vyzkoušejte Glary Utilities. Program se nezalekne starých Windows 2000, ani moderních „sedmiček“, překlad pomůže anglicky nemluvící skupině Čechů překonat jazykovou bariéru a přenosná verze potěší právě nadšence s flash diskem, kteří by bez pořádné sady nástrojů pro údržbu systému neopustili dům. Zcela předvídatelně nabízí Glary Utilities nástroje, se kterými především uklidíte disk a dáte do pořádku registr, včetně jeho vyčištění a defragmentace. Obsažený odinstalační nástroj je o kousek schopnější než ten ve Windows, správce položek po spuštění vám napoví, které aplikace zde skutečně potřebujete.

Další nástroj vám dovolí manipulovat se systémovými kontextovými nabídkami. Po jiném zákroku vám v počítači nezbudou žádné prázdné složky ani duplicitní soubory. Mazání uživatelský dat z prohlížečů a jiných aplikací se v mnohém podobá CCleaneru, ten ale podporuje daleko širší paletu programů. K ruce vám v Glary Utilities budou i dva nástroje, s jejichž pomocí soubory buď obnovíte, přestože jste je z koše odstranili, nebo je vymažete tak dokonale, že už je nikdo neobnoví.

Wondershare Disk Manager Free 1.0.0 EN – Oficiální stránka

Výborných zdarma dostupných nástrojů pro správu disků existuje hned několik, Wondershare Disk Manager Free k nim patří, nebo se tak alespoň tváří. Za nulovou cenu jej používat můžete v omezeném režimu, případně musíte z oficiální stránky získat bezplatně licenční klíč, jenž zbylé funkce odemkne. Mně se program aktivovat nepodařilo, přestože mi e-mailem klíč přišel. Těžko říct, kde nastala chyba. Třeba začátečníkům určený průvodce bez registrace odmítá spolupracovat. Možná se programu nelíbila 64bitová Windows 7, oficiálně totiž podporuje jen 32bitové edice. Jinak Wondershare Disk Manager nabízí celkem standardní vytváření, mazání nebo zvětšování a zmenšování diskových oddílů. Dále hlásá, že si poradí též s jejich obnovou, čímž dává alespoň nějakou naději, že se data neztratila navždy. Ještě zajímavěji zní konverze souborového systému FAT na NTFS.

Další důležité novinky

Ohodnoťte tento článek!