Novinky: Microsoft Security Essentials 1.0, Digsby, Ad-Aware Free 8.2 a další

0

Microsoft Security Essentials 1.0 CZOficiální stránka

Není tomu zase tak dávno, co se Microsoft vytasil s vlastním, zdarma dostupným antivirovým řešením. Myšlenka, že se po instalaci nemusíte o antivir starat, dokonce na něj můžete úplně zapomenout, zaznamenala docela úspěch. Aktualizace probíhají pomocí služby Microsoft Update, kterou by si měl sám program při instalaci zapnout, pokud ji máte vypnutou. Ve Windows 7 a Vista po instalaci dojde též k vypnutí integrovaného antispywarového nástroje Windows Defender, protože Microsoft Security Essentials jeho funkci zastupuje. Vyznačuje se také skoro až extrémně nízkými nároky na výkon počítače, navíc jej licence neomezuje pouze na domácí nekomerční použití.

Po několika měsících od prvotního vydání jsme se dočkali českého překladu, včetně lokalizovaného webové stránky.

Recenze: Microsoft Security Essentials: antivir zdarma v češtině
Čtěte také: Stahujte nový Avast! 5.0 zdarma

Digsby Build 76 ENOficiální stránka

Sociální chobotnička Digsby přichází s novinkami většinou průběžně, do posledního vydání si pro nás ale autoři nachystali hned několik vylepšení. Vzhled nazvaný prostě „Windows 7“ dosáhl již osmi variant, podpora samotných Windows 7 konečně uzrála takřka k dokonalosti. Ikona na hlavním panelu je více interaktivní, ukazuje například počet nepřečtených zpráv a upozornění, pokud vám někdo zrovna píše. Využívá také jump list, odkud se dostanete k nejčastěji používaným funkcím a k přátelům, se kterými komunikujete nejčastěji. Vysouvací upozornění nesou obsah v jednodušší formě, kdy snáze rozpoznáte, koho a čeho se informační zpráva týká.

Pro sociální síť Facebook naleznete v Digsbym tlačítko „Nelíbí se mi“, vylepšená podpora sítě MySpace však u nás nejspíš nikoho nezaujme. Do budoucna se pak chystá skupinové chatování a lepší možnosti formátování textu.

Recenze: Digsby: sociální chobotnička
Mohlo by vás zajímat: ICQ 7: zbrusu nová verze, s Facebookem či Twitterem

Nokia PC Suite Cleaner ENOficiální česká stránka

Mobilní telefony Nokia stále patří mezi nejprodávanější, finský výrobce se navíc může chlubit velmi propracovanou aplikací PC Suite, s jejíž pomocí můžete na počítači mobily spravovat. Někdy bohužel starší instalace působí problémy, v důsledku čehož nejde například nainstalovat novější verze programu. Nokia proto nabízí PC Suite Cleaner, který počítač zbaví veškerých záznamů z registru a souborů z disku, které s PC Suite nějak souvisí. Nejprve se doporučuje pokusit se o standardní odinstalaci a teprve poté vyčistit počítač uvedenou aplikací.

Ad-Aware Free 8.2 ENOficiální stránka

Někdejší legenda v boji proti spywaru už mezi uživateli nemá takové jméno jako dřív, přestože se vlastně vůbec nejedná o špatný program. Minimálně poslední verze si v různých testech nevedou nijak zle, poradí si s mnohými škodlivými kousky malware. Dokonce i zdarma dostupná varianta poskytuje základní verzi štítu, který vás chrání v reálném čase. Nároky na počítač přitom nejsou ani trochu nezvykle vysoké. Štít nicméně neposkytuje ochranu proti klasickým virům, tu obsahují až vyšší (a samozřejmě placené) edice Ad-Aware. Poslední verze dokáže skenovat příchozí e-maily v aplikaci Outlook a poradí si se zákeřnými rootkity.

Recenze starší verze: Ad-Aware : legendární ochrana před reklamou v nové verzi

Glary Utilities 2.20 CZOficiální stránka

Sada nástrojů Glary Utilities pojímá údržbu počítače dost ze široka. Antispywarový modul zde působí spíše jako doplněk k ostatním funkcím. Všestranný čistič odstraní z vašeho disku nepotřebné soubory, zastaralé klíče z registru, nepoužívané ikony z plochy a nebezpečné položky usídlené na seznamu programů spouštěných po startu systému. Nevynechá ani citlivé údaje, jako například hesla a cookies v internetovém prohlížeči. Tyto akce můžete provést v režimu rychlé údržby (viz obrázek níže) určeném především začátečníkům. V sekci pro pokročilé najdete nástrojů víc, za všechny jmenujme skartovač souborů a jeho „hodné dvojče“, nástroj pro obnovení smazaných souborů.

Right-Click Extender ENOficiální stránka

Před dvěma týdny jsme si ukázali, jak lze s Lammer Context Menu místní nabídku vyvolanou klepnutím pravým tlačítkem myši rozšířit o pár užitečných položek. Right-Click Extender funguje na trochu jiném principu – v nastavení programu si přesně zvolíte, které funkce se budou v nabídce zobrazovat. Rozlišuje klepnutí na složku či soubor a na plochu, takže v prvním případě si můžete zapnout šifrování nebo skrývání souborů, zatímco na ploše dostanete možnost přepnout se do správce úloh nebo do ovládacích panelů. Lammer Context Menu byl vytvořen speciálně pro Windows 7, měl by však fungovat i v systému Vista.

Další novinky, které byste neměli minout:

Ohodnoťte tento článek!