Novinky MSI: nové herní řady GT a GE – na co se můžeme těšit?

0

Řada GT: Top gaming pro nadšence

Bystrému čtenáři asi neuniklo, že se tento rok značení modelů MSI lehce změní. Dvě série, GE pro méně náročné a GT pro opravdu pořádné hraní, zůstávají, ale namísto trojciferných označení, jako třeba GE620DX, budou tentokrát jen dvojciferná, což snad usnadní orientaci v nabídce. Zatím víme o čtyřech modelech: GE60 a GE70 budou levnější herní notebooky pro běžné hraní a GT60 a především GT70 budou pořádné herní mašiny – tak, jak jsme na to zvyklí.

Hardware bude samozřejmě co nejnovější – Kepler už je v prodeji (tedy, čeká se na Intel) a Ivy Bridge se i přes zpoždění blíží a dočkáme se jej na pultech obchodů během zhruba dvou měsíců, takže by ze strany MSI nedávalo smysl používat něco jiného. O případných noteboocích s APU či grafikami od AMD žádné informace nemáme.

GT70 a GT60: silnější grafika a RAID0

Herní mašiny řady GT se s ničím mazlit nebudou a nabídnou masivní hardwarový výkon na úkor mobility a výdrže (i když zřejmě ne tak moc jako předchozí generace). Zatím neznáme procesory, na ty je stále informační embargo; těžko ale někdo očekává něco jiného než čtyřjádrové Ivy Bridge, náhradu výborných současných Core i7-26x0QM. Grafiku bude počítat GeForce GTX 670M s GDDR5 pamětí (nejspíš 2 GB) – tedy přejmenovaná současná GTX 570M. Operační paměti RAM bude až 32 GB (v základu spíš 8 až 16) na frekvenci až 1600 MHz.

GT60 a GT70 budou mít hardwarovou výbavu vzájemně dost podobnou. Odlišovat se budou úhlopříčkou displeje a tím i celkovými rozměry notebooku – GT60 bude mít 15,6″ displej, GT70 17,3″. Obě varianty samozřejmě nepočítají s ničím jiným než Full HD rozlišením, o 3D displejích žádná zmínka nepadla, ale ten na herní mašině stejně nemá příliš valné využití, jen zvyšuje cenu o pěkných pár tisíc.

 

Baterie bude mít masivních 87 Wh a navíc se oproti minulé generaci objeví i v těchto herních noteboocích přepínání přes systém Optimus. Dříve to u série GT chybělo, nebyla tam integrovaná grafika, takže byla výdrž na baterii dost žalostná i při práci ve Windows. Tady se bude osazená GeForce přepínat na integrovanou Intel HD 4000 (nová grafika v čipech Intel Ivy Bridge), takže by neměl být problém z notebooku vytáhnout aspoň nějaké čtyři hodiny výdrže.

Úložiště se bude lišit podle konkrétní konfigurace. Víme ale, že na výběr bude minimálně kombinace 750GB HDD + 2× 64GB SSD v RAID 0 (tedy dohromady 128GB SSD pro systém a aplikace, které by mělo být rychlé jako ďábel, a 750GB disk na data), nebo dvojice klasických pevných disků po 750 GB, tedy dohromady 1,5 TB prostoru. O těch zdvojených SSD si ještě povíme ve druhé kapitole.

Tělo notebooku bude z kartáčovaného hliníku, takže jednak bude dobře vypadat, jednak na něm nebudou zůstávat otisky prstů. Klávesnici (podsvícenou) dodá SteelSeries, o tom opět ještě uslyšíte. Zvuk bude zajišťovat reprosoustava ve formátu 2.1 od Dynaudio; notebook tedy bude mít integrovaný subwoofer pro výrazně lepší basy. Jako Hi-Fi věž to hrát asi nebude, ale je dost pravděpodobné, že zvuk bude výrazně lepší než u naprosté většiny konkurence, snad s výjimkou Asusu N55SF s externím subwooferem.

Řada GE: pro méně náročné a s Keplerem

Řadu GE popisuje MSI jako řadu pro „slim gaming“. Narozdíl od výše popisovaných GT to budou o něco tenčí a lehčí notebooky s o něco menším výkonem, ale lepší mobilitou. Opět zde MSI navazuje na starší modely, jako GE620DX s grafikou GT 555M.

Stejně jako u nových GT nemáme informace o chystaných procesorech ani čipsetu; je ale docela možné, že bude na výběr nějaké dvoujádro (nástupce Core i5-2410M či -2430M) i čtyřjádro zmiňované výše. Dvoujádrové procesory přitom na hraní nemusí být vůbec špatné; spousta i nových her jen těžko využívá čtyři jádra a třeba extrémně populární World of Tanks si neporadí ani se dvěma, běží vždy jen na jednom. Výše taktované dvoujádro by tak mohlo mít výkonnostní výhodu oproti níže taktovanému čtyřjádrovému procesoru, a ještě k tomu by bylo nepochybně levnější.

Zatímco grafická karta pro novou řadu GT bude GTX 670M, tedy přeznačená minulá generace, u řady GE najdeme opravdového, plnohodnotného Keplera. Půjde o GeForce GT 650M s 2 GB paměti GDDR5, s 384 CUDA jádry, 128bitovou sběrnicí a se zatím neznámými takty – tato karta totiž může mít takt od 735 až do 850 MHz na jádře a CUDA. Každopádně to nebude i přes chybějící X v označení žádné ořezávátko, tato grafika by měla podle MSI dosahovat skóre mezi P8000 a P10000 v 3DMarku Vantage v módu Performance, což je zhruba na úrovni dnešní herní střední třídy GTX 560M, kterou mají současné modely MSI řady GT.

Operační paměti bude tentokrát prý jen do 8 GB (to je ale možná chyba v prezentaci; 8 GB je sice hodně, ale nechápu, proč by nemělo být podporováno aspoň 16 GB). Maximální frekvence bude opět 1600 MHz.

Rozdíl mezi GE60 a GE70 bude opět v úhlopříčce a stejně jako u řady GT bude mít buď 15,6 (GE60) nebo 17,3 (GE70) palců. Rozlišení prý bude HD+, tedy 1600 × 900 – z toho moc nadšení nejsme, je to krok zpět oproti současné generaci, protože GE620DX, které nám teď sedí v redakci, má Full HD displej. Nižší nativní rozlišení na druhou stranu znamená menší nároky na grafiku a tím pádem možnost zapnout o kousek vyšší detaily – na sedmnáctipalcovém displeji ale HD+ nevypadá už moc dobře. Reproduktory budou tentokrát čtyři v konfiguraci 4.0, tedy bez subwooferu, ale s virtuálním prostorovým zvukem skrze THX TruStudio Pro.

 

Baterie bude tentokrát šestičlánková s kapacitou 49 Wh, což sice není taková dávka energie jako u řady GT, ale stále by měla vydržet aspoň tak tři hodiny, na čemž bude opět mít lví podíl systém Optimus. GEčka budou také samozřejmě tenčí než GT a dostanou úplně nový design, kterému MSI říká Shield (štít); jak to vypadá můžete posoudit sami z obrázku. Opěrky zápěstí budou opět zřejmě z kartáčovaného hliníku, takže si je jen tak nezapatláte. GE60 bude vážit 2,5 kg a tloušťka v nejtlustším bodě bude 37,6 mm, u GT70 to bude 2,8 kg a 39,1 mm.

Vychytávky nových modelů

Herní notebook ale dnes neznamená jen silný hardware. MSI už delší dobu používá několik dalších vychytávek, kterými se odlišuje od konkurence a které kompletují image opravdu herních počítačů – třeba výborné klávesnice od SteelSeries. Co tam ale mají dalšího? Nejdříve se podívejte na tabulku, která ukazuje, které z dále popisovaných vlastností dostane který notebook, a následně si je vysvětlíme. V tabulce jsou i současné modely GT780 (sedmnáctka, ze které vychází GT70), GT683 (15,6″, bude nahrazen GT60) a GE620DX, ze kterého vychází GE60 a GE70. Můžete tak porovnat, v čem se nové generace budou lišit mezi sebou i od svých předchůdců.

  GT70 GT780 GT60 GT683 GE60/GE70 GE620DX
Grafická karta GTX 670M
(GDDR5)
GTX 560M
(GDDR5)
GTX 670M (GDDR5) GTX 560M (GDDR5) GT 650M (GDDR5)  GT 555M (DDR3) 
Výkon v 3DMark Vantage Performance P14000 P10000 P14000  P10000  P10000  P6500 
Klávesnice od SteelSeries ano, podsvícená ano, podsvícená ano, podsvícená ne ano ne
GPU TDE ano ano ano ano ano ne
Cooler Boost ano ano ano ano ano ne
Super RAID ano ne ano ne ne ne
Bigfoot Killer LAN ano ne ano ne ne ne
Intel Wireless Displeay (WiDi) ano ne ano ne ne ne
Bluetooth 4.0 ano ne ano ne ano ne
Repro Dynaudio ano ano ano ano ne ne
THX Studio Pro ano ano ano  ano ano ano
Audio Boost ano ano ano ano ano ano
Anti-glare displej ano ano ano ne ano ne 

 

Co to všechno znamená?

První dva řádky v tabulce jsou celkem jasné, popisují osazené grafické karty, které jsme rozebírali už v předchozích kapitolách, a orientační skóre v 3DMarku Vantage v režimu Performance, ve kterém testujeme i my. Skóre sice u starších GT nemůžeme ověřit a u nových notebooků vůbec ne, v redakci teď ale máme aspoň tu GE620DX, na které jsme naměřili skóre P6277 – údaje tedy víceméně sedí.

 

Dál to už začíná být zajímavější; vezmeme to tedy po bodech.

Klávesnice od SteelSeries

SteelSeries je známý výrobce velmi slušných herních klávesnic. Dělá to už delší dobu, má své produkty vychytané a dlouhodobě spolupracuje s MSI. Jejich speciální notebookové klávesnice jsem v článku už párkrát zmínil, je to jedna z věcí, která MSI skutečně odlišuje třeba od různých čínských herních strojů, které mají masivní výkon, ale na pohodlné hraní si musíte koupit něco externího, protože zabudovaný chiclet, který neumí potlačovat ghosting a zasekne se při stisku více jak dvou kláves se moc používat nedá, hlavně u stříleček a online RPG jako World of Warcraft. 

Nové GT60 a GT70 pokračují v nastoleném trendu; jejich předchůdci už tyto klávesnice měli také. Nebude jim ani tentokrát chybět podsvícení, které půjde (podobně jako třeba u Alienwarů) nastavit na různé oblasti a v různých barvách. MSI k tomu bude dodávat jednoduchou utilitu KLM, která vám umožní barvy nastavit, a bude umět i různé módy, takže si budete moci nechat klávesnici svítit jinak ve Windows a třeba ve hrách.

Nastavení podsvícení klávesnice

GE60 a GE70 se klávesnice od Steelseries dočkají nově taky, jejich předchůdce, GE620, ji neměl. Oproti řadě GT klávesnicí ale bude chybět zmiňované podsvícení – nejen že nepůjde přizpůsobit, nebude tam vůbec. To je trochu škoda, aspoň jednobarevné podsvícení regulovatelné v pár krocích bychom ocenili, ale i tak je to pokrok.

Klávesnice samozřejmě umí potlačovat ghosting. Co to je, ptáte se? Zkuste si na své obyčejné klávesnici stisknout několik kláves zároveň a podívejte se, zda počítač všechny stisky zaregistruje. Levnější (a téměř všechny notebookové) klávesnice se v takovém případě „zaseknou“ a neodešlou počítači pro jistotu žádný signál. Lepším (a herním) klávesnicím, jako třeba těm od SteelSeries, to ale nedělá problémy a počítači odešlou přesně to, co jste stiskli, i když na klávesnici (s nadsázkou) plácnete dlaní. A proč byste to dělali? Především u akčnějších her a v multiplayeru se mnoha lidem stává, že mačkají klávesy v těsném sledu a stisknou klávesu ještě předtím než uvolní jinou. Třeba běžíte v Counter Strike a zpoza rohu vyběhne nepřítel, vy chcet ukročit do strany, tak stisknete D pro pohyb do prava ještě dříve než pustíte W (pohyb dopředu). Klávesnice s potlačováním ghostingu udělá co chcete, nějaká která to neumí se zasekne a poběžíte pořád rovně.

Kromě toho má SteelSeries dalších pár příjemných vychytávek, kterých si možná ani na první pohled nevšimnete. Třeba levý Control je širší než je obvyklé, což se hodí hlavně v online RPG, a klávesa Windows je posunutá doprava od mezerníku – na většině notebooků je vlevo mezi Fn a levým Altem. Já osobně z toho mám trochu smíšený pocit, protože jsem zvyklý na tuto klávesu vlevo a často ji používám; na druhou stranu se touto rošádou eliminuje možnost, že si v zápalu hry klávesu omylem stisknete a shodíte si hru na plochu – bohužel to stále ne všechny hry umí potlačit.

Super RAID

RAID je způsob zapojení více disků. „Pravý“ RAID znamená zjednodušeně řečeno automatické zálohování, kdy se třeba v režimu RAID1 dva disky zrcadlí – tedy pokud zapíšete nějaká data na jeden disk, automaticky se zapíší i na druhý, čímž se do značné míry eliminuje hrozba ztráty dat při poruše jednoho z nich. Zde ovšem půjde o režim RAID0, který stojí tak trochu stranou, protože namísto zvyšování bezpečnosti zvyšuje rychlost. Dvojice disků se v tomto módu „prokládá“, takže se každý lichý blok dat zapíše na jeden disk a každý sudý na druhý. Tím se soubory zapisují (a přistupuje se k nim) na dvou discích, což výrazně zvyšuje rychlosti čtení i zápisu.

Zde budou v RAID0 zapojeny dva SSD moduly ve slotech mSATA, každý s kapacitou 64 GB. Dohromady tedy budete mít 128 GB místa na ukládání dat, ke kterým potřebujete přistupovat často a velmi rychle; typicky to tedy bude systém, aplikace a třeba i nějaká ta hra. Filmy, fotky a podobně sem nemá smysl ukládat, protože u těch se rychlostní rozdíl tolik neprojeví (práce s nimi je už něco jiného, ale to teď nerozebírejme). Systém ale v takovém případě bude rychlý jako ďábel; vyzkoušeli jsme to už při recenzi Sony Vaio Z21 a byla to paráda. Samozřejmě nelze říci se stoprocentní jistotou, že osazená mSATA SSD budou stejně rychlá, jako jsme naměřili tehdy, ale žádný šnek to rozhodně nebude.

Bigfoot Killer Gaming LAN

Modely MSI nově dostanou také herní síťovou kartu Bigfoot Killer. Co může být na síťové kartě herního a proč je lepší než obyčejný integrovaný Realtek a klasická Wi-Fi od Intelu, ptáte se? Tak spusťte nějaké stahování, ideálně přes torrent klienta, a k tomu si běžte zahrát nějakou onlinovku. Váš ping, tedy doba odezvy serveru, vyletí několikanásobně nahoru. U nějaké strategie to není až takový problém, ty se dají hrát i s pingem přes 300 ms, ale jakákoliv střílečka je s takovou odezvou nepoužitelná, nic netrefíte.  

Bigfoot Killer tohle řeší. Umí identifikovat, že přenášíte „herní“ data a tudíž něco hrajete, a tomuto provozu přidělí vyšší prioritu než všemu ostatnímu. Aktualizace Windows a nové díly vašich oblíbených seriálů se stahují dál, ale zbytečně neblokují linku důležitější komunikaci mezi vaší hrou a serverem. Můžete tak hrát výrazně plynuleji a lépe a ani si ničeho nevšimnete.

O kartě Bigfoot Killer psal už Ondra Bešťák v recenzi Goldmax Neptune. V tomto případě se bude jednat o trochu jiný model, konkrétně MSI bude používat E2205-A. Podle testů od MSI (viz screenshot s tabulkou) je patrný skutečně masivní nárůst propustnosti a co je ještě důležitější, výrazné snížení odezvy (pingu).

Prioritu, kterou bude karta přikládat různým typům provozu, si budete moci nastavit v ovládací aplikaci, pokud se vám bude chtít. Pokud ne, stačí to nechat na základním nastavení a Killer se o vše postará za vás.

Prémiové audio a další

Kromě výše vypsaných je v tabulce řada dalších vlastností, kterými se MSI chlubí. Jsou to ale povětšinou věci řekněme nižší důležitosti. Nově se u řady GT objeví podpora bezdrátového přenosu obrazu Intel Wireless Display (WiDi), virtuální prostorový zvuk THX Studio Pro a již dříve zmíněné 2.1 reproduktory Dynaudio, řada GE zase dostane čtyři reproduktory (opět s prostorovým zvukem, resp. jeho emulací). Navíc se minimálně na modelech GT objeví rovnou čtyři pozlacené audio jacky pro připojení pořádné reprosoustavy a sluchátek; ty by měly být testovány na 5000 zapojení konektoru, takže asi něco vydrží. Nebude chybět Bluetooth 4.0, displeje budou mít povrchovou úpravu potlačující odlesky a také se znovu objeví již známé technologie TDE (automatické přetaktování) a Cooler Boost (vylepšené chlazení), nově i na sérii GE.

Ohodnoťte tento článek!