Novinky: My Cool Desktop, CD Art Display, Talent Copy V a další

0

My Cool Desktop 0.9 Beta ENOficiální stránka

Od dob ikspéček Windows ve výchozím stavu neumožňují rozházet ikony jen tak někde, protože se přichytávají k neviditelné mřížce. Pokrok dostal další bod – minimálně za to, že nám tím pomohl udržet v ikonách alespoň nějaký řád. Abyste mohli používat aplikaci My Cool Desktop, budete však muset ukročit zpátky do minulosti a zarovnání ikon k mřížce (případně i automatické uspořádání) zakázat. Tím programu dovolíte rozmisťovat zástupce na různé soubory libovolně po pracovní ploše, nikoliv však samoúčelně. Obrazce složené z malých obrázků občas překvapí svou komplexností, na jejich vytvoření přirozeně padne mnoho ikonek. Autoři My Cool Desktop jich doporučují alespoň patnáct, raději však více. Čím více, tím lépe, dá se říct. Vždy je vhodné zvážit jejich počet vzhledem k rozlišení vašeho monitoru, protože na malé obrazovce si určitě vystačíte s menším množstvím.

Vzor lze zmenšit nebo roztáhnout, určíte mu i umístění na ploše. Za některé z předpřipravených tvarů si vývojáři účtují poplatek, převažuje nicméně zdarma dostupná většina. Vaše vlastní výtvory si program pamatuje, takže si se skládáním můžete dát záležet. Velký užitek asi z My Cool Desktop mít nebudete, tentokrát je to spíše o estetice.

Free Video Converter 2.0.0.1 ENOficiální stránka

Je až s podivem, kolik na oko zdarma dostupných a výborně funkčních nástrojů na převod videa s velmi podobnými názvy v internetových vodách číhá. Slova free, video a converter se do názvu takového konvertoru vloudí skoro vždycky. Proto trochu překvapuje program, který se taktéž přímo nazývá Free Video Converter. Pro upřesnění, sídlí na adrese freemake.com. Pakliže u vás budí nedůvěru, nemohu se divit. Přitom funguje výtečně a převodem videa do jiného formátu zdaleka nekončí. Tam jedině začíná, o čemž svědčí vstupní podpora více než 200 videoformátů. Při ukládání výsledného vida si musíte vystačit s nejpopulárnějšími zástupci typu AVI a 3GP, které ovšem pokryjí potřeby 90 % lidí. Nachystané předvolby usnadní konverzi videa pro některá zařízení, například pro ty od Applu, Sony nebo od Googlu. Prakticky nic vás neomezuje, protože všechny předvolby si snadno uzpůsobíte vlastním potřebám.

Při výrobě videa oceníte jednoduchou střižnu, jež si kromě samotného stříhání a rotace obrazu na jiného netroufne. Když se s filmem potřebujete vejít třeba na klasické DVD o velikosti 4,7GB, můžete před převodem nastavit limit. Důležitější dílka vypálíte na zmíněné DVD nebo Blu-ray, a to včetně menu. Free Video Converter se nezalekne ani spojování více souborů do jednoho. Za zmínku stojí spolupráce s portálem YouTube, kam se většinou nevejdou výtvory delší než 15 minut – program vaše video rozdělí, jednotlivé části nahraje a následně je vloží je playlistu. Poslouží ale i při stahování videí, tentokrát nejen z YouTube. Celou aplikaci obaluje příjemné, graficky povedené a zároveň jednoduché uživatelské prostředí.

NetTraffic 1.1 ENOficiální stránkaZrcadlo

Když se nad tím zmyslíte, je docela zvláštní, že systém sám o sobě neobsahuje jednoduchý měřič přenesených dat z internetu. Přitom na některých typech připojení si musíte množství stažených dat hlídat, jinak vám poskytovatel sníží rychlost. Čekali byste, že pohledný měřič jako NetTraffic vás zahltí údaji. Jenže on maximálně ukazuje rychlost stahování a odesílání v reálném čase. Škálování ukazatele vytížení provádí automaticky, ruční zásah je ale samozřejmě povolený. Zvolte správný síťový adaptér, jinak se vám kromě nuly neukáže žádný jiný údaj. Program si bohužel nepotrpí na rozsáhlé statistiky a grafy, vystačí se jen s aktuálními hodnotami, průměry ho nezajímají. Na to tu ale máme jiné specialisty, svůj jednoduchý úkol ovládá NetTraffic skoro dokonale. A alespoň upozorní, pokud se rychlost přehoupne přes (či pod) stanovený limit. Mezi klady patří i extrémně nízká velikost programu, který se navíc ani nemusí instalovat. Ve Windows XP a starších se neobejdete bez doinstalace .NET Framework 2.0.

CD Art Display 3.0 Beta ENOficiální stránka

Tuning Windows je oblíbenou disciplínou, v níž se běžně pořádají soutěže. CD Art Display tak potěší všechny nadšence, přestože nezaplní systém dalšími všemožnými ukazateli. Kousek místa z pracovní plochy si ukousne, ovšem se zcela jiným záměrem než oznamovat vytížení procesoru. Zobrazuje aktuálně přehrávanou píseň v jednom z podporovaných přehrávačů třetích stran. Jako první upoutá obalem z daného cédéčka zasazeným do plastového rámečku, vedle něhož si hoví název písně a alba a jméno interpreta. Po najetí ukazatelem myši nad CD Art Display se zobrazí ovládací prvky (přehrát, pozastavit, převinout atp.). V posledních verzích se objevila možnost připnout program na hlavní panel Windows 7, odkud je také možné přehrávání ovládat, přičemž vzhled tohoto ovládacího panelu se velmi podobá tomu ve Windows Media Playeru. Přehrávač od Microsoftu patří mezi podporované, dále nechybí ani oblíbený foobar2000, Winamp a iTunes.

Integraci si ale musíte nastavit ručně, což zahrnuje manuální vyhledání adresáře se spouštěcím souborem (např. foobar2000.exe). Jinak se program může volitelně spouštět a vypínat spolu s vaším přehrávačem. Sám dovede stahovat obaly cédéček z internetu a vzhled snadno vyměníte za jiný, v galerii je jich k prozkoumávání dost.

Talent Copy V 0.0.0.139 Beta ENOficiální stránka

Šetrnější přístup k pevnému disku slibuje Talent Copy V. Program, který si klade za cíl nahradit standardní kopírovací mechanismus Windows, při kopírování nakládá s diskem opatrněji a chrání jej proti opotřebení (čemuž úplně samozřejmě zabránit nelze). Minimálně pokud se data duplikují v rámci jednoho datového úložiště, jak tvrdí autor Talent Copy V. Šetrnost vůči pevnému disku prý zajišťuje pokročilý algoritmus, který zabraňuje nadbytečným pohybům čtecí hlavice. Nakolik je tvrzení nezávislého vývojáře pravdivé, to vám bohužel z pochopitelných důvodů neřeknu, že ale tato aplikace kopíruje rychleji, o tom se pobavit můžeme. Zrychlení poznáte zejména při kopírování většího počtu malých souborů, kde často hrozí, že samým čekáním usnete. Výsledky autorova testu dopadly následovně: složku obsahující 6686 obrázků ve formátu JPEG a 143 podložek o celkové velikosti 513MB zkopírovala Windows Vista 3­× pomaleji než Talent Copy V.

Program běží ve všech verzích Windows, počínaje slavnými „dvoutisícovkami“. Používejte jej raději obezřetně, neboť se zatím nachází v raném stádiu vývoje. Problém by nicméně neměl mít s disky v konfiguraci RAID, ani s moderními Solid-State Drive disky. Po instalaci ani nemusíte restartovat počítač, prostě jen normálně systému přikažte zkopírovat soubory, namísto klasického Ctrl+V posléze otevřete v cílové složce pravým tlačítkem místní nabídku a zvolte položku „Paste with Talent Copy“.

Soft2Base 1.0.3a ENOficiální stránka

Těžké bývají okamžiky po nainstalování Windows, kdy brouzdáte po internetu a stahujete všechny potřebné programy. Soft2Base vám tyto starosti ušetří, protože za vás nebytné aplikace stáhne a nainstaluje. Výběr není neomezený, limituje vás vnitřní katalog, který ale nepostrádá snad žádný zásadnější software. V kategorii „Multimédia“ například najdete jak hudební a video přehrávač, tak nástroje na úpravu a prohlížení fotek. Nechybí výbava pro kancelář a prohlížení internetu, na což dále navazuje sekce s bezpečnostními nástroji. Kompletní seznam aplikací z katalogu hledejte na oficiální stránce. Instalace vybraných programů může proběhnout zcela automaticky, záleží na vašem přání. Těm stávajícím se nic nestane, pouze budou v případě potřeby aktualizovány.

Další důležité novinky:

Novinky: My Cool Desktop, CD Art Display, Talent Copy V a další

Ohodnoťte tento článek!