Novinky: nový Firefox, Miranda 0.8.11, Winamp 5.57 a další

0

Jumplist-Launcher 7.2 ENOficiální stránka

Windows 7 lákají uživatele kromě jiných vychytávek také na Jump list, tedy na rychlou nabídku úkolů, která se zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem myši na ikonu umístěnou na hlavním panelu. Prográmek Jumplist-Launcher toho využívá poměrně zajímavým způsobem – jednoduše vás nechá vytvořit si vlastní nabídku se zástupci programů či složek. Samozřejmostí je dělení jednotlivých položek do skupin. Maximální počet položek na seznamu by měl být 60. Standardně je ale nastaveno 10 a autor varuje, že hýbání s tímto číslem ovlivní nastavení celého systému.

Do Jump listu se dostanete, aniž by samotný Jumplist-Launcher běžel, stačí jen připnout program k hlavnímu panelu. Pokud byste chtěli mít k dispozici těchto nabídek více, stačí zkopírovat složku s programem a zástupce opět připnout k hlavnímu panelu.

Mozilla Firefox 3.5.6 CZOficiální stránka

S blížícími se svátky bude většina lidí trávit na internetu více času než jindy, používat nejnovější verzi svého oblíbeného prohlížeče proto ještě nabývá na důležitosti. Pro Firefox, který již používá v podstatě celá čtvrtina internetových surfařů, vyšel tento týden plánovaný update. Opravuje několik bezpečnostních problémů (tři z nich vývojáři označili za kritické) a pár chyb negativně ovliňujících stabilitu programu. Celkově se počet oprav vyšplhal na 62 kousků.

Trochu se zapomíná na Firefox 3.0, pro který vyšlo opravné vydání (šestnácté) také. Mozilla.cz nedávno zveřejnila zajímavá čísla, podle nichž je každý den spuštěno zhruba 1 020 000 instancí české jazykové mutace ohnivé lišky. Nejnovější tři a půltou generaci prohlížeče však používá pouhých 54 % uživatelů, naproti tomu 43,6 % stále zůstává právě u Firefoxu 3.0. Jeho podpora by však měla už v lednu skončit. Naproti tomu bychom se měli hned na počátku roku pro změnu dočkat slibovaného Firefoxu 3.6.

Miranda IM 0.8.11 CZOficiální stránkaStránka s češtinou

Multiprotokolový kecálek s poetickým názvem Miranda podporuje známé sítě jako ICQ, MSN nebo Jabber a sází na rozšíření funkcionality pomocí doplňků. Hardwarové nároky dnes vypadají až směšně nízké, program spustíte takřka na každém počítači. Současná stabilní větev Mirandy umožňuje přidání více účtů do jednotlivých sítí, ostatně nový správce vám obsluhu účtů celkově velmi usnadní. Bezpečnější chatování zajišťuje vnitřní podpora SSL. Poslední vydání využívá podbarvení ikony na hlavním panelu ve Windows 7 pro znázornění průběhu přenosu souboru. Vývojáři též opravili chybu s haváriemi Mirandy při načítání avatarů z vyrovnávací paměti.

Recenze: Miranda IM: nezatěžujte počítač množstvím komunikátorů
Čtěte také: Skype, Messenger, ICQ, Google Talk: srovnání kecálků

Winamp 5.57 CZOficiální stránkaStránka s češtinou

Nullsoft se rozhodl potěšit všechny příznivce multimediálního přehrávače Winamp, nadělil jim proto zbrusu novou verzi. Placený Winamp Pro konečně nativně podporuje video včetně videa kódovaného kodekem H.264 do nejpopulárnějších formátů (MP4, MKV a AVI). Multimediální knihovna doznala menších vylepšení, lépe čte metadata a organizuje soubory. Se zdarma dostupnou verzí pak bohužel nemůžete spravovat pod jednou střechou hudební a filmové kolekce. Windows 7 patří na seznam podporovaných systémů již nějaký ten čas, nyní vývojáři dle jejich slov dovedli podporu do finále. Prostor pro zlepšení tu nicméně stále je.

Na Winamp se navázalo ještě více externích online služeb, Nullsoft si však dává záležet také například na vlastním Orlgeru. Ten vytváří během přehrávání různé statistiky a výsledky převádí do grafů. Více informací o novinkách naleznete na oficiálním blogu.

Lunascape 6.0 ENOficiální stránka

Některé prohlížeče vybočují z řady tím, že obsahují, resp. podporují, dvě vykreslovací jádra. Typicky to bývá Trident, jádro z Internet Exploreru, a některá z alternativ. Prohlížeč Lunascape kromě Tridentu spolupracuje ještě s Geckem (známé především z Firefoxu) a s WebKitem, o jehož zviditelnění se v poslední době postaral Google Chrome. K řadě funkcí lze přistupovat z postranního panelu, který je trochu netradičně plovoucí, podle vlastního uvážení jej ale můžete zadokovat. Lunascape si rozumí s většinou doplňků pro Firefox, seznam nekompatibilních najdete na oficiální stránce.

Weboví vývojáři ocení speciální režim, kdy si můžete jednu stránku zobrazit vedle sebe, ovšem pokaždé načtenou jiným jádrem. Vzhled působí čistě a relativně jednoduše. Se zabudovaným průvodcem lehce naimportujete data z jiných prohlížečů, pokud máte zájem o přenosnou verzi prohlížeče, můžete ji vytvořit během instalace.

XMind 3.1.1 ENOficiální stránka

Klesá vám hlava pod tíhou myšlenek? Pak byste si ji měli pročistit a myšlenky utřídit. Nápomocný vám bude program XMind, který je pro podobné situace jako dělaný. Na volném listu nejprve vytvoříte základní téma, ke kterému podobě bublin připojujete další myšlenky a témata. Nakonec může vzniknout spletitý strom, kde jsou jednotlivé položky navzájem propojeny. Vaší hlavě ale značně ulehčíte uspořádávání informací. Tzv. myšlenkové mapy můžete s vytvořeným účtem v XMind sdílet, a pokud zaplatíte roční předplatné, čekají vás další příjemné funkce.

Více o tématu: Myšlenkové mapy

Další novinky, které byste neměli minout:

Novinky: nový Firefox, Miranda 0.8.11, Winamp 5.57 a další

Ohodnoťte tento článek!