Novinky od MediaTeku: pravé osmijádro, big.LITTLE a grafika PowerVR Series6

0

Tchajwanský MediaTek patří k velkým dodavatelům SoC pro mobilní telefony a tablety. Jeho čipy najdeme hlavně v levných zařízeních, které lákají zákazníky na „čtyřjádrový procesor“ s taktem přes 1 GHz (jádra jsou ale slabé Cortexy-A7). Proč ale zůstávat u čtyř jader, když Samsung Galaxy S4 s Exynosem Octa jich má osm? MediaTek spatřil příležitost a oficiálně oznámil „pravé osmijádro“ – True Octa.

V propagačním videu vážným tónem vysvětluje, že konkurenční osmijádrová řešení trpí zásadním nedostatkem – naráz totiž běží vždy jen čtyři jádra. U nového čipu jich bude vždy aktivních všech osm. Podle prvních zmínek, které se objevily před několika týdny, půjde opět o jádra Cortex-A7 s taktem až 2 GHz.

 

Platí-li, že Cortex-A15 je přibližně dvakrát výkonnější než Cortex-A7, pak se osmijádro MediaTeku může vyrovnat Exynosu Octa nebo Tegře 4 (a prý čip dosáhl v benchmarku Antutu skóre kolem 30 000 bodů, tedy přesně mezi Exynosem Octa a Snapdragonem 800). MT6592, jak by se čip měl jmenovat, tak vůbec nemusí být vějička na neznalé kupce, ale seriózní soupeř současných nejvýkonnějších řešení.

big.LITTLE: Cortex-A15 a Cortex-A7 nově i spolu

V souvislosti s chystaným Exynosem 5420 se spekuluje o tom, že zpackaná implementace stávajícího Exynosu Octa 5410 znemožňuje správnou funkci přepínání výkonných a úsporných jader (big.LITTLE). Něco na tom asi je, protože druhý nově představený čip od MediaTeku, MT8135, bude prý umět dle potřeby zapřáhnout jádra Cortex-A15 a Cortex-A7 naráz. Čip obsahuje od každého dva a není vyloučeno, že by mohl fungovat jako plnohodnotné čtyřjádro (tedy to, co je u Exynosu Octa standardně zamčené a při odemčení hrozí přehřívání).

MT8135 bude také jedním z prvních SoC, které budou používat zbrusu nové GPU od Imagination Technologies řady Series6, PowerVR G6200. Oproti grafickému jádru PowerVR SGX544MP (spadající do Series5XT) ve stávajícím čipu MT8125 (to je ono čtyřjádro Cortex-A7) by mělo být až čtyřikrát výkonnější. Nepochybně tak zatopí jak ARM Mali-T628, tak řadě Adreno od Qualcommu.

Ze schopností MT8135 dále stojí za zmínku podpora rozhraní Miracast pro bezdrátový přenos obrazu. Jestliže sériová výroba čipu již začala nebo v nejbližší době začne, prvních přístrojů jím osazených (nejspíš hlavně tabletů) bychom se měli dočkat počátkem roku 2014.

Zdroj: MediaTek 1 | 2, Imagination Technologies

Ohodnoťte tento článek!