Novinky: Opera 10.50, OpenOffice.org 3.2, Miranda 0.8.14 a další

0

Opera 10.50 Beta CZ/ENOficiální stránka

Přes nezpochybnitelné kvality si v globálním měřítku internetový prohlížeč Opera příliš mnoho příznivců nenašel. Přitom ještě před příchodem třetí generace Firefoxu (a později Google Chrome) se prakticky jednalo o nejrychlejší prohlížeč na světě (když pomineme Safari, které ale alespoň v té době nebylo ve Windows zrovna použitelné). Po poměrně dlouhé době se pokouší o nemožné – vrátit se zpět vrchol. A zdá se, že úspěšně, neboť nové JavaScriptové jádro Carakan pracuje 8× rychleji než to v aktuální stabilní větvi Opery, což podle prvních nezávislých testů bohatě dostačuje na Chrome.

Uživatelské rozhraní zažilo menší revoluci, běžnou lištu nabídek nahradilo nepřehlédnutelné tlačítko s logem prohlížeče. Minimalizace tedy vládne světu, podobný osud čeká například i některou z budoucích verzí Firefoxu. Trochu opožděně reaguje Opera na humbuk kolem režimu privátního prohlížení, přesto teď můžete brouzdat buď v anonymních oknech, nebo dokonce pouze v jednotlivých panelech. Integrace s Windows 7 je vzorová, adresní řádek opět chytřejší chytřejší a podpora Widgetů zcela přepracovaná. V ostré verzi se rozhodně máme na co těšit.

OpenOffice.org 3.2 ENOficiální stránka

Potřeby většiny lidí při používání kancelářského balíku aplikací pokryje textový editor, případně v některých případech tabulkový kalkulátor. Pokud do této skupiny patříte i vy, OpenOffice.org mohou být pravou volbou pro vás. Jeden ze stěžejních projektů open source scény má dnes opět o krok blíže k přijetí mezi vyšším množstvím uživatelů, už jen protože vylepšení podpory formátů od Microsoftu se patří k nejdůležitějším novinkám v posledním vydání. OpenOffice.org si poradí už i se zaheslovanými dokumenty vytvořenými v sadě Microsoft Office 2007, ukládat do těchto formátů bohužel stále nelze. Konečně alespoň můžeme vytvářet dokumenty chráněné heslem ve formátu běžném pro starší verze Microsoft Office, tj. s příponou DOC.

OpenOffice.org se často vytýkalo pomalé spuštění, oproti původní verzi 3.0 se start naštěstí zrychlil až o 46 %. Přirozeně si vývojáři nachystali i pár nových funkcí, zejména pro tabulkový kalkulátor Calc. Dle předchozích zkušeností si nejspíš na českou lokalizaci chvíli počkáme, takže zájemci prozatím mohou stahovat anglickou verzi.

IE Commercial Remover 1.0 ENOficiální stránka

Reklamy živí nejeden web, často ale nepříjemné bannery bijí návštěvníka do očí tak nepříjemně, až ho od pravidelných návštěv stránek odradí. Pro prohlížeče Firefox a Chrome existují doplňky, které reklamu spolehlivě odstraní, Opera nabízí blokování určitých prvků na stránce již v základu. Co si ale počít s nejrozšířenějším prohlížečem na světě? I pro něj vzniklo hned několik řešení! Nejjednodušší z nich se nazývá IE Commercial Remover a nedělá nic jiného, než že doplňuje seznam blokovaných stránek v Internet Exploreru o nejznámější reklamní servery.

Ty pak nemohou s vaším počítačem prostřednictvím Internet Exploreru vůbec komunikovat, takže se vám ve výsledku žádné reklamní pruhy nezobrazí, což platí i pro flashové animace. IE Commercial Remover podporuje Windows XP a novější, ovšem pod podmínkou přítomnosti osmé generace prohlížeče.

Tray Cleaner 1.0 ENOficiální stránka

Úloha oznamovací oblasti v operačních systémech od Microsoftu byly vždy vysoká, ovšem s příchodem Windows 7 se její význam snížil. Nový hlavní panel ji částečně dokáže zastat, přesto stále existují případy, kdy je nenahraditelná. Oproti starším vydání Windows se neomezuje jen na skrývání neaktivních ikon, ale také ovládá upozornění. V seznamu aplikací, které se kdy v oznamovací oblasti alespoň na chvíli zabydlely, si vybíráte, zda chcete, aby se ikona s upozorněním ukazovala. Časem se může seznam neúnosně zaplnit, neboť na něm zůstanou i programy, které jste vyzkoušeli jen jednou. Tray Cleaner by vás měl podobných „duchů“ zbavit.

OperaBackup 1.4.0.2 ENOficiální stránka

O důležitosti zálohování jsme všichni poučováni dnes a denně. A protože internetový prohlížeč patří mezi nejdůležitější programové vybavení každého počítače, měl by se občas zazálohovat i on. Ztráta hesel, záložek a nastavení pak nejednoho člověka pořádně zamrzí. Pro uchování dat můžete použít například univerzální FavBackup, který lze aplikovat na většinu nejznámějších prohlížečů. Existují i specializovanější kousky software, zaměřené pouze na jeden produkt. Uživatelům norské Opery poslouží OperaBackup. Jestliže máte na počítači nainstalovaných více verzí, OperaBackup je rozpozná. Můžete ale také určit vlastní cestu ke složce s profilem.

V seznamu o dvaceti pěti položkách vyberete ty prvky prohlížeče, které si podle vás zálohu zaslouží. Nakonec zbývá provést to nejdůležitější – samotnou zálohu. Pokud máte starosti s nedostatkem volného místa na disku, nastavte v nabídce Advanced vyšší kompresní poměr. Když přijde čas, zálohu jednoduše obnovíte.

Miranda IM 0.8.14 CZOficiální stránkaStránka s češtinou

Facebook tento týden ohlásil podporu komunikačního protokolu XMPP známého spíše jako Jabber. 400 milionů nadšených uživatelů už není odkázáno pouze na chatovací okénko přímo na stránkách Facebooku, ale může použít kteréhokoliv kecálka s podporou Jabberu. Pravděpodobně nejpružněji zareagovali autoři populární Mirandy. Aktuální vydání již obsahuje přednastavené hodnoty pro Facebook, takže vám zbývá jen zadat přihlašovací údaje. Nová Miranda rovněž správně detekuje klienta ICQ7.

Recenze: Miranda IM: nezatěžujte počítač množstvím komunikátorů
K tématuChatujte na Facebooku jako v ICQ. Přes Jabber

Další novinky, které byste neměli minout:

Ohodnoťte tento článek!