Novinky: Opera 11.10 Beta, Classic Shell 3.0, ChromePlus 1.6 a další

0

Opera 11.10 Beta CZOficiální stránka

Progresivní vývoj Opery s kódovým označením Barracuda napovídá, že se budou vývojáři z Norska chtít celému světu připomenout, aby na ně náhodou někdo v záplavě událostí posledních dnů nezapomněl. Především vyšel Internet Explorer 9 a v úterý se pravděpodobně konečně uráčí Firefox 4. Při čtení sloganů lákajících na Operu 11.10 budete mít pocit, že jste je někde viděli. Aby ne, stále stejná lákadla používají většinou i ostatní prohlížeče.

Obzvlášť Norové si libují v rychlosti, kde zpracování JavaScriptu hraje první housle spolu s celkovou bleskurychlou odezvou celého programu. Samozřejmě se zmiňují o intuitivnějším designu a hezčím vzhledu obecně, v první betě jsem si nicméně žádných úprav nevšiml. Ani jsem nemohl, protože se jedná o maličkosti, jež snad ani nestojí za řeč. Nejzásadnějším vylepšením (tzn. že si ho všimnete) projde poměrně stará funkce Speed dial, chcete-li Rychlý přístup.

Okénka s náhledem na stránku vás klepnutím dostanou na váš oblíbený web. Konečně nejsou natolik statická, ale hýbají se. Doslova. Posouvání jezdcem sloužícím k přiblížení a oddálení stránky se přístupy zvětšují a zmenšují. Oddálení se logicky hodí, když máte přístupů uložených poněkud více. Poslední čtvereček nereprezentuje webovou stránku, jak tomu bývalo, vecpalo se sem tlačítko pro přidání dalšího oblíbeného odkazu.

Abyste se cítili jako doma, můžete na pozadí vložit libovolný obrázek z vaší galerie. Vývojáři udělali velmi vstřícný krok – zjednodušili systém instalace zásuvných modulů. Konkrétně Flash si Opera nainstaluje sama. Zajímavé řešení, byť to Google vymyslel trochu lépe, když (zjednodušeně řečeno) zabudoval Flash přímo do prohlížeče.

TweakIE9 1.0 ENOficiální stránka

Internet Explorer s pořadovým číslem devět se nestihl pořádně ohřát a už si na něm můžeme vyzkoušet první tweakovací nástroje. Nikterak výjimečný TweakIE9 shromažďuje na jednom místě pár možností, jak čerstvý prohlížeč od Microsoftu vylepšit. Skutečně jich není moc, méně zajímavé předvolby způsobí spouštění v celoobrazovkovém režimu (naproti tomu si cením spouštění se zapnutou službou InPrivate) a změní domovskou stránku. Hrátky s uživatelským prostředím se pro většinu lidí stanou tradičně nejvděčnějšími.

Můžete zapnout řádek nabídek a přesunout jej na vrchní pozici okna. Nebo odkryjte stavový řádek. TweakIE9 na požádání umístí do nabídky Start speciální zástupce, kteří spustí Internet Explorer v režimu anonymního prohlížení nebo začnou novou relaci. Většina předvoleb v TweakIE9 působí spíš jako výplň, protože zapnout ony funkce rovnou v IE vás nebude stát o nic větší úsilí. A to ani přidání několika domovských stránek.

Classic Shell 3.0 ENOficiální stránka

Jakmile si lidé na něco navyknou, těžko jim zavedené způsoby vezmete. Zvláště pak když se jedná o ovládání operačního systému, kde se některé prvky uchytí na dlouhou dobu, zatímco jiné se neujmou a v další verzi už se s nimi prostě neshledáme. Po nich si nikdo příliš nestýská, ale nahradit osvědčený prvek chce odvahu. Třeba následovníka zažité nabídky Start Microsoft uvedl již ve Windows XP a přes její nesporné výhody ji řada lidí ignorovala a zapínala klasickou podobu.

Po tolika letech si na novu podobu, která evolučně ušla pořádný kus cesty, mnozí nezvykli. Času adaptovat se však měli dost, jak si zřejmě v Redmondu mysleli, a tak z Windows 7 starou nabídku zcela vyškrtli. Komunita nadšenců (vlastně jen jeden člověk) dokazuje svou oddanost prací na Classic Shell. Tento balík vám především vrátí zpět klasickou nabídku Start. Můžete v ní libovolně skrývat či zobrazovat položky (např. Ovládací panely) a dokonce měnit vzhled. Šedý zevnějšek známý odpradávna lze zaměnit za barevnou kombinaci známou z ikspéček, nechybí ani různé variace využívající Aero.

Nemusíte nutně ani přijít o vyhledávací políčko známé od dob Vist. Druhá část Classic Shell se sestává z modifikace Průzkumníka Windows. Rádi byste zpátky nástrojovou lištu i s tlačítkem, jenž vás posune o jednu složku výš? Nelíbí se vám značně nepraktické rozložení okna vyskakujícího při kopírování souborů? Tohle všechno můžete mít pěkně i ve Windows 7. Celý přehled starých známých funkcí naleznete na oficiální stránce programu. Pokud vám stačí klasická nabídka Start, můžete si při instalaci Classic Shell zvolit pouze ji.

MozBackup 1.5 Beta 1 EN/CZOficiální stránka

Uživatelská data Firefoxu a jiných aplikací postavených na platformě Mozilla mají jednu velkou výhodu – dají se pohodlně zálohovat, když víte, kde se nachází. Jestli to nevíte, nevadí, stejně existuje pohodlnější řešení. MozBackup od českého autora Pavla Cvrčka přirozeně nepostrádá český překlad (pro verzi 1.5 oficiálně neexistuje, starší lokalizace stažitelná z autorovy stránky ale funguje dobře), což je první plus. Firefox 4 sice má zabudovanou synchronizaci záložek, hesel, předvoleb a historie, MozBackup však uchrání širší spektrum dat.

Cookies a vyrovnávací paměť ve vás ve většině případů zájem nevzbudí, zato na rozšíření určitě uslyšíte. Obě zálohovací možnosti fungují samostatně a nekonkurují si. Jedna zálohuje data průběžně a ukládá je na serveru, druhá slouží k jednorázovému kompletnímu přenosu uživatelského profilu, třeba při přechodu ze starého počítače na nový.

Ne všechny programy s podvozkem od Mozilly zabudovaný synchronizační nástroj převzaly, i proto lze MozBackup určitě doporučit. Poradí si například s Thunderbirdem, Songbirdem, Flockem a SeaMonkey. Nakonec aplikace uloží na disk soubor, který můžete ochránit heslem a v případě potřeby z něj libovolné položky zase obnovit.

ChromePlus 1.6 CZOficiální stránka

Vytýkat Chrome přílišnou jednoduchost skutečně není na místě. Kdo chce víc funkcí, může si buď nainstalovat pár potřebných rozšíření, nebo přejít na úplně jiný prohlížeč. Projekt vycházející z browseru od Googlu měl spojit známé vlastnosti Chrome s několika pořádnými funkcemi a dokázat, že i z minimalistického prohlížeče lze udělat mocný nástroj. Dojmy z ChromePlus jsou nakonec docela dobré.

Zavírání panelů dvojitým klepnutím na záhlaví se osvědčí, pokud si na něj zvyknete. Totéž platí pro gesta myší. Každému z nich můžete v nastavení přiřadit funkci, jakou požadujete. Na druhou stranu jste odkázáni na předdefinovaná gesta, vlastní sem prostě nepřidáte. Dále se vývojáři rozhodli umožnit přepínání vykreslovacího jádra.

Internet Explorer zamaskovaný jako Chrome se sice hodit může, ale význam měl spíše před lety. To se opíral o fakt, že spousta webových stránek byla přizpůsobena IE6 a v jiných prohlížečích (orientujících se směrem k platným standardům) docházelo k chybnému zobrazení. Dnes mi tato funkce připadá naprosto zbytečná.

Ve srovnání s konkurencí se v ChromePlus o moc příjemněji vyhledává. Označíte text, uchopíte jej ukazatelem myši. O kousek dál jej upustíte a v panelu na pozadí se otevřou výsledky vyhledávání. Vedle adresního řádku přibylo tlačítko, které otevírá zavřené panely. Přibyl i správce stahování, o něco pokročilejší než jeho zabudovaný předchůdce. Maličkostí stojících za zmínku je poměrně dost, podívejte se do nastavení a možná budete překvapeni, kolik nabídek navíc tam najdete.

Nemo Documents 0.96 ENOficiální stránka

Přestože se podobá kalendáři, při plánování schůzek vám Nemo Documents moc platný nebude. Vůbec se nestydí, že si jej lidé pletou s naprosto jiným typem programů, vždyť dokonce převzal kalendářové zobrazení. A přece se pod neobvyklým zevnějškem nenápadně schovává souborový správce. Jakmile dokončí indexaci vašich složek, uvidíte soubory rozdělené do rámečků podle data úpravy.

Když víte, že jste třeba psali nějaký dokument v pondělí, nemusíte ho hledat nikde v záplavě složek. V Nemo Documents se podíváte do políčka pondělí a dokument rovnou otevřete. Složky k indexaci si vybíráte sami, standardně se hledá v Dokumentech a na ploše. Zároveň můžete nechat z indexu určitě adresáře vyjmout.

K lepší orientaci ve výsledcích slouží filtry rozlišující soubory na několik kategorií. Každá v sobě sdružuje i několik přípon, když mezi nimi existuje logické spojení. Například pod obrázky spadají přípony JPG, PNG a další. Chybějící lze doplnit v nastavení programu. Rozhodnete-li se vyplnit přístupové údaje, výsledky indexace se objeví ve vašem osobním Kalendáři Google.

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!