Novinky: Opera 11, MS Security Essentials 2.0, Chrome 9 Beta a další

0

Opera 11 CZ – Oficiální stránka

Vývojáři dodrželi své sliby a ještě před Vánoci nám servírují chutnou Operu 11, která se tímto oficiálně dostává do klubu prohlížečů podporujících rozšíření. Již tak nadstandardní výbavu doplníte o další zajímavé funkce, což Operu pasuje do role zdaleka nejvybavenějšího prohlížeče ze všech. I tentokrát si vydobyla nějaké to prvenství, jako první prohlížeč na světě se v ostré verzi chlubí funkčním systémem filtrování panelů. Jmenuje se „tab stacking“ a pracuje na jednoduchém principu, kdy přetáhnete jeden panel na druhý, čímž vznikne skupina. Skrýt ji zcela nelze, zmenšíte ji však na velikost jediného panelu. Výborná, bohužel často opomíjená gesta myší se snaží vývojáři zviditelnit tím, že se po podržení pravého tlačítka zobrazí nápověda popisující možné akce.

Vysoké výkonnostní nárůsty vrací Operu zpět do soutěže o absolutně nejrychlejší prohlížeč. Pokud vás tento místy nesmyslný souboj nezajímá, určitě si najdete v ostatních novinkách své. Adresní řádek zjednodušuje jinak relativně složité adresy zakrytím protokolů http a https. Jestli je stránka zabezpečená (nebo rovnou nebezpečná), to vám ukáže políčko, které nahradilo favikony. Vyhledávání v adresním řádku pomocí Googlu teď urychlují návrhy vyhledávání. Samostatné vyhledávací políčko přesto stále žije a k odchodu se jen tak nechystá. Vestavěný e-mailový klient dostal do vínku inovovaný postranní panel, v němž jednotlivé položky uspořádáte prostým tažením. Nezapomínejme na zcela nový instalační program, jež umožňuje místo klasické instalace vytvořit přenosnou verzi Opery.

Microsoft Security Essentials 2.0 CZ – Oficiální stránka

Už po prvním vydání Microsoft Security Essentials bylo zcela jasné, že se tento antivirus řadí mezi nejlepší a nepředčí ho ani mnohé placené produkty. Po roce měsících testování si neohroženě dává dostaveníčko s viry a jiným malwarem druhá generace programu a pro záškodnické kódy tu vůbec nevypadá dobře. Heuristické skenování dává naději na odhalení dosud neznámých kousků, ochranu v reálném čase vylepšuje systém kontroly sítě. Microsoft Security Essentials 2.0 hovoří od prvopočátku plynně česky a stáhnout jej mohou uživatelé legálních Windows XP a novějších. Připomínám, že nedávno Microsoft dovolil malým podnikům s maximálním počtem deset počítačů používání jejich antiviru zcela zdarma. Stáhněte si instalační balíček, nabídne vám aktualizaci ze starší verze – přes službu Windows Update bude novinka distribuována později. Program si nadále zachovává nízké nároky na výkon a jednoduché uživatelské prostředí, jež zvládnou obsloužit i začátečníci.

Clementine 0.6 CZ – Oficiální stránka

Pokud si myslíte, že znáte všechny hudební přehrávače, ptám se vás, zda jste někdy slyšeli o Clementine. Mladinký multiplatformí projekt se inspiroval u linuxového Amaroku a rychle dospívá. V levé postranní liště se pohodlně přepínáte mezi knihovnou a klasický průzkumníkem souborů podle toho, kdo z této dvojice se vám zrovna lépe hodí. Clementine se nespoléhá pouze na vaši hudební sbírku, díky podpoře několika webových služeb si poslechnete stovky různých internetových rádií – Last.fm je nejsilnější jméno, kromě poslechu u něj oceníte odesílání informací o přehrávaných skladbách na váš profil bez nutnosti dodatečného programu, jehož Last.fm poskytuje. Vytváření všemožných dynamických a chytrých playlistů, včetně jejich importu (a exportu) z různých formátů, si v přehrávači s nevšedním názvem užijete dosyta.

Přehrávání zpříjemňuje fronta, do níž lze písně přidávat (v čeština to funkce „schytala“, v programu ji hledejte pod názvem „Správce řady“), případně vizualizace. Volitelné grafické oznámení vám prozradí, jaká skladba se právě spustila. Program sám svede stáhnout chybějící obaly desek, texty písní a biografie umělců. Clementine také zkopíruje muziku do vašeho přenosného přehrávače, abyste na cestách měli co poslouchat.

USBFlashCopy 1.5 EN – Oficiální stránka

Flash disky mají omezený počet cyklů zápisu a čtení, v praxi se ale málokdo dočká smrti své „flashky“. Obzvlášť u nejminiaturnějších kousků, které se do USB vlezou skoro celé, hrozí mnohem pravděpodobněji jejich ztráta nežli zničení. Citlivá data si zaslouží z USB klíčenky zazálohovat na pevný disk počítače, USBFlashCopy to dokonce zvládne zadarmo a úplně automaticky. Jen se smiřte s tím, že se při kopírování obsahu z flash disku nebo paměťové karty bude ukazovat okno s průběhem zálohování. Placená verze programu uživatele neobtěžuje vůbec ničím, snad jen přemrštěnou cenou. 40 dolarů za to, že se skryjí všechna okna a výzvy, se mi zdá trochu moc. Jak v neplaceném, tak ve zpoplatněném vydání si můžete nastavit podle potřeby vícero profilů, zvlášť pro každé přenosné paměťové zařízení. Aby se nepřenášela pokaždé všechna data, nezměněné soubory zůstávají a k nim se doplní ty nové. USBFlashCopy se nemusí instalovat, v paměti nezabere skoro žádné místo a běhá i v 64bitových Windows.

Google Chrome 9.0.597.19 Beta CZ – Oficiální stránka

Poslední vydání webového prohlížeče od Googlu byla tak trochu zklamání, protože přinesla až příliš málo novinek. Čerstvě uvolněná betaverze nás zatím přesvědčuje o opaku, a již teď víme, že se Chrome 9 se zaměří hlavně na bezpečnost. Běh jednotlivých součástí aplikace v tzv. sandboxu sice není pro tento prohlížeč úplnou neznámou, značně se ale rozšíří pole jeho působnosti. Nezávisle na ostatních součástech už běžely panely a rozšíření, k těm se nyní přidává kontroverzní zásuvný modul Adobe Flash. Ani přes jeho děravost nebude schopen vašemu počítači ublížit, což je velmi pozitivní zpráva. Technologie WebGL využívá hardwarové akcelerace pro 3D grafiku, prakticky tedy Chrome zvládne bez dodatečných zásuvných modulů zpracovat složité objekty ve třetí dimenzi. Hezkou demonstrací je například experiment Google Body Browser.

Zapnout můžete funkci Chrome Instant, kterou bychom mohli nazvat převlečeným Google Instant. Přímo v adresním řádku vám budou nabízeny návrhy vyhledávání měnící se podle toho, co budete zrovna psát.

jPDF Tweak 1.0 RC1 EN – Oficiální stránka

Švýcarský nůž pro pédéefka, jak autor jPDF Tweak sám svému dílku přezdívá, využijete při občasné i časté práci s těmito soubory. Tisknutelné booklety, efektní přechody mezi stránkami, vodoznaky nebo slučování více PDF do jednoho – jPDF Tweak slibuje to všechno a ještě víc. V práci s dokumentem můžete pokračovat třeba tím, že k němu přiložíte soubory a pak jej zašifrujete. Ani změna metadat (např. autor PDF) není malému šikulovi neznámá. Připravte se na to, že k fungování potřebuje alespoň Javu 5. Bohužel, Javu vycítíte v negativním slova smyslu z typického vzhledu programu na kilometry daleko.

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!