Novinky: PhotoFiltre 7, UltraDefrag 5, Keyndicate a další

0

UltraDefrag 5.0.1 CZOficiální stránka

V novém roce o sobě dali vědět autoři poněkud hardcore defragmentačního nástroje UltraDefrag. Tenhle program se pyšní vysokou účinností, moc se s vámi ale nemaže. Grafické uživatelské prostředí obsahuje, byť ale sází na jednoduchost, uživatelsky přívětivé moc není. Jinak ale můžete program ovládat starými dobrými textovými příkazy. Že jde o nástroj ze staré školy vám napoví už instalace, kde si pěkně můžete všechny komponenty detailně sami vybrat. Ke specialitám UltraDefrag patří defragmentace systémových souborů, která se provádí ještě před startem Windows. K dispozici je pak v 32bitové i 64bitové verzi.

Pátá řada přinesla řadu inovací a posunula o kus dále spoustu stávajících funkcí. Především ale o kousek zpříjemnila uživatelské prostředí, aby aplikace nevypadala tak oldschoolově a ovládala se příjemněji. Podívejte se na obrázek níže. Jestliže se vám prostředí stále přívětivé nezdá, dejte autorům šanci zase za rok. Kupodivu teprve nyní přibyla možnost rychlé defragmentace, kde si ke zpracování vyberete pouze konkrétní soubory, nikoliv celé disky.

Notepad7 3.2 ENOficiální stránka

Dva týdny stará novinka nepředvádí vcelku nic, co bychom neviděli dříve. Pás karet Ribbon se ujal a vývojáři z celého světa jej stihli naroubovat na všemožné aplikace. Teď máte možnost pořídit si Poznámkový blok obohacený právě o Ribbon. Nebude vás ohromovat hromadami funkcí, naopak si zakládá na jednoduchosti, přesně podle svého vzoru. Jen se obávám, jestli není u takto prostého textového editoru Pás karet zbytečný. Ten má za úkol přehledně a intuitivně roztřídit funkce, avšak v Poznámkovém bloku je těch funkcí tak málo, že není co třídit. Notepad7 funguje pouze ve Windows Vista (SP2) a 7, s nainstalovaným .NET Frameworkem 4.0.

PhotoFiltre 7 ENOficiální stránka

Na hrátky s fotografiemi se často používá francouzský PhotoFiltre. Dají se s ním provádět docela efektní kousky, v rámci neplacených nástrojů jde o velice zajímavou volbu. Má taktéž placené sourozence, ale bez nich se obejdete. Minimálně pokud nechcete aplikaci využívat komerčně. Předlouhé čekání přetíná sedmá řada, kterou lze současně považovat za zlomovou. Konečně podporuje práci s vrstvami a alfa kanálem, tedy s průhledností. Bez těchto dvou prvků byla práce v grafickém editoru pro někoho nemožná. Jako vždy můžete využívat také množství filtrů, kterými se PhotoFiltre vždy pyšnil.

Oproti placenému PhotoFiltre Studio X neumí pracovat s formátem RAW, chybí mu i některé nástroje, například ten pro odstranění červených očí.

Keyndicate 1.1.2.0 ENOficiální stránka

Kdy vás Windows upozorní na to, že máte zapnutý Caps Lock? Leda ve chvíli, kdy zadáváte heslo ke svému uživatelskému účtu. Jindy si musíte všimnou svítící diody na klávesnici, což je problém ve chvíli, kdy se na ni moc často nedíváte. Někteří výrobci klávesnic vám spolu s hardwarem dodají také software, který změnu stavu indikuje vizuálně na obrazovce počítače. Pakliže vám taková jednoduchoučká aplikace schází, zkuste Keyndicate. Jeho předností je nenápadnost. Když se potřebujete přesvědčit, podíváte se do oznamovací oblasti. A že na ni svůj zrak tak jako tak upínáte často.

Dělá to skoro každý. Hodiny spolu s houfem ikony vedle nich na sebe zkrátka strhávají pozornost. Malá aplikace řeší indikaci velice prostě, všimněte si tří čárek nad sebou vměstnaných do jediné ikonky. Při vypnuté klávese se příslušná částka smrští, až je z ní jen tečka. První patro okupuje největší prevít: Caps Lock. Pod ním se nachází Num Lock a na spodu Scroll Lock. Kdyby vám nenápadná nápověda nestačila, můžete zapnout regulérní grafické upozornění, které se vždy vysune u hodin. To zcela určitě nepřehlédnete.

YouTube to MP3 Converter 2.0 ENOficiální stránka

Když na YouTube narazíte na dobré video, obvykle se považuje za dobrý nápad si ho stáhnout, protože nic netrvá věčně. Pro obsah na největším světovém videoportálu to platí dvakrát tolik. Z řady nezajímavých a nudných aplikací vystupuje YouTube to MP3 Converter. Pojmenovaný je naprosto tuctově, avšak snaží se zaujmout velice efektním a úsporným zobrazením. A strefuje se do černého. V přehledném seznamu vidíte, která videa jste přidali do fronty. Stáhnete je posléze všechna najednou. A ještě jedna věc, tenhle program neslouží ke stažení celých videí, zato vám vyplivne zvukové stopy v původním formátu, případně v MP3 či ACC.

Což jsme stejně asi poznali z toho, jak se jmenuje. Hodí se tudíž pro hudební klipy. Má ale staršího bratříčka, který videa stáhne včetně obrazu. Aplikace jinak dovede na seznam automaticky přidávat adresy nalezené ve schránce. Z hlediska funkčního má všechny základní funkce, navíc se nemusí stydět za svůj zevnějšek.

Volume² 1.1.2 ENOficiální stránka

Funkční klávesy jsou fajn, když ale nemáte notebook, ani žádnou lepší klávesnici, jste nahraní. Nebo jste aspoň byli, nicméně teď už nejste, protože teď už znáte Volume². Tato aplikace slouží samozřejmě k ovládání zvuku. Co jiného od funkčních kláves chtít, že? Leda hýbání s jasem monitoru. Počkat, i s tím vám tato aplikace pomůže. A co víc, velice neotřelým způsobem revolucionizuje ovládání hlasitosti. Můžete jej přenést na myš, případně na klávesnici.

Jiná fikaná předvolba dokonce způsobí, že se ovládání přesune na stranu obrazovky, takže stačí ukazatelem jezdit myší po straně nahoru či dolů. Možná na svou funkční klávesnici zapomenete úplně a oddáte se Volume². Nedivil bych se.

Další důležité novinky:

Ohodnoťte tento článek!